Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


28.06.2023 | 17:26
AFU okružile dio elitne zračno-desantne ruske postrojbe kod Kliščivke (južno od Bahmuta) te se potom cijela postrojba predala. Nisam siguran o broju pripadnika, ali mogla bi biti satnija.

EDIT: Postrojba je bila namijenjena protunapadu na položaje AFU što se očito neće dogoditi; umjesto toga je AFU napredovala dalje na istok.

FztXmBHWcAIGlTt.jpeg


Budući da je riječ o pripadnicima elitnih postrojbi ruske vojske, ovo je dosta značajan razvoj situacije.

Uz to, ruski izvori priznaju da se u nemoćnom položaju kod Antonovski mosta te je onda Oleški doista pod napadima AFU.

FzuJ_h9WYAENbqA.jpeg
28.06.2023 | 20:23
twitter.com/bopanc/status/1674020146917134336

> Wagner's Prigozhin planned to capture Russia's military leadership as part of his mutiny but had to rush the operation after Russian intelligence FSB learned of the plot some 48 hours in advance, which could in part explain its failure.

> Prigozhin originally intended to capture Defense Minister Shoigu and Gen. Gerasimov, chief of Russia’s general staff, during a visit to a southern region that borders Ukraine. But the FSB, found out about the plan two days before it was to be executed

> The Wagner rebellion has triggered large-scale purges in the Russian armed forces ... Western officials said they believe Prigozhin had communicated his intentions to senior military officers, possibly including Gen. Sergei Surovikin.

Genaral Surovikin je izgleda trenutno u pritvoru a nije jedini.
29.06.2023 | 07:17
Ovo je tako tipično: Surovikin se u ovom ratu pokazao i dokazao kao najsposobniji ruski general. Uspješno je organizirao i proveo povlačenje iz Hersona te izgradio obranu okupiranih područja. Dovoljno da bude trn u oku svim ostalim apartčikima. Uopće ne sumnjam da je pokušao provesti neke promjene u sistemu, da to nije prošlo i da se onda okrenuo opciji Wagner. Sad pada i to je dobra vijest za Ukrajinu.
Ako pratite događaje oko Bahmuta, onda ste mogli primjetiti da su jučer AFU okružile cijelu satniju zračno-desantnih VDV specijalaca u tom području. Dolaze vijesti da ih Šojgu još šalje na to područje kako bi (očito pod svaku cijenu) spriječio da AFU oslobode Bahmut niti mjesec dana nakon povlačenja Wagnera s tog područja, jer bi to bila PR katastrofa za njega i Ministarstvo obrane tj. regularnu rusku vojsku. I tako sad Rusija PO DRUGI puta spaljuje svoju borbenu moć na besmislenom mjestu na potpuno besmislen način.
Za to vrijeme, na satelitskim snimkama se vidi da AFU postavljaju pontone preko Dnipra na nekoliko mjesta, dakle jučerašnji ruski izvještaj je istinit. Povela se rasprava oko toga je li tlo na dnu akumulacije dovoljno čvrsto da podnese transfer jedne ili nekoliko brigada. I da, postoje tehnička rješenja u NATO katalozima koja to omogućuju bez osobitih problema i Ukrajina je zatražila sva u dosadašnjim paketima pomoći i tome je udovoljeno. Dakle, AFU ima i tu opciju na stolu i otvaranje četvrtog pravca pritiska na ruske snage na okupiranom području (sa zapada, iz smjera Hersona) je itekako moguće.
29.06.2023 | 15:28
Dok je oko fronta, malo vjesti, malo još satire od Girkina u svezi nedavnih događanja...neki natpisi su znakoviti.


"Navodno, uskoro će nam na Prvom kanalu biti prikazan izravni prijenos dodjele Jevgenija Viktoroviča Prigožina za njegove zasluge u suzbijanju protuvladine pobune koju je poduzela skupina pilota Zračno-kosmičkih snaga Oružanih snaga RF, koje je hrabro uništio Wagner lovci protuzračne obrane. Portreti heroja uskoro će biti na svim stajalištima javnog prijevoza diljem zemlje!

Također čekamo izvješća da Istražni odbor Ruske Federacije provjerava činjenice suučesništva u suzbijanju gušenja pobune od strane rukovodstva ruskog FSB-a, ruskih Zračno-svemirskih snaga, Nacionalne garde i cestovnih službi tih regije kroz koje je prošao „Marš pravde“. Kazneni postupak na temelju kaznenog djela "namjernog oštećenja državne imovine" priprema se za pokretanje u Lipetskoj pokrajini protiv skupine cestarskih radnika koji su pokušali promicati pobunu prekopavanjem cesta na putu heroja-spasitelja iz PMC-a Wagner.

A sada dobre vijesti: kao rezultat izvrsnih performansi Wagner PMC-a, zdravlje ruskog predsjednika V. V. predsjednik je došao podići ono najhitnije za nas tijekom tzv. "SVO" eko-turizam."

"Liječnici se boje za zdravlje čelnika "Pravedne Rusije" Sergeja Mironova. Ugledni političar doslovce je iscrpljen: posljednja tri dana neprestano je (nakon gledanja najnovijih vijesti) ili skidao sa zida vrhunski malj "od Prigožina" ili ga vješao natrag, što u njegovim godinama nije sigurno i uzimao uzeti u obzir težinu malja."

"Sve ide ka tome da će nakon vrlo kratkog vremena predsjednik biti optužen da je digao pobunu protiv "Marša pravde", usmjerenog na obnovu ustavnog poretka u Ruskoj Federaciji."

"Putin ima poseban režim epidemiološke sigurnosti, ali nije mogao odbiti stanovnike Derbenta, - Peskov." BM: Nemam ništa protiv Derbenta. Ali čini se da su glavni ovnovi održani u Rostovu i Voronježu. Voronjež je čak i malo bombardiran. Možda bi predsjednik trebao otići tamo? Pa, ili na sprovodu poginulih pilota koji su branili predsjednika? Posjet Derbentu izazvao je osjećaj DUBOKE zbunjenosti u ruskom društvu. Ravnodušan sam prema osobnoj sudbini građanina Putina. Ali Rusiji nekako bude jako žao. Tko sad tamo planira Putinove posjete? "Ime, sestro... Ime!" (S)"
29.06.2023 | 15:39
@cariblanco, sad ćeš opet popizditi (em je vruće, em nam je kvart raskopan), ali ja stvarno ne razumijem ove tvoje postove ... jel to google translate nekih izjava/misli nabacanih na hrpu ili to ima neki slijed kojega ne mogu vidjeti ?? ... ono, stvarno mi je teško pratiti što pokušavaš reći
29.06.2023 | 16:15
Bertone kaže:
@cariblanco, sad ćeš opet popizditi (em je vruće, em nam je kvart raskopan), ali ja stvarno ne razumijem ove tvoje postove ... jel to google translate nekih izjava/misli nabacanih na hrpu ili to ima neki slijed kojega ne mogu vidjeti ?? ... ono, stvarno mi je teško pratiti što pokušavaš reći



Hoću reći ovo



Putin ili Horatio iz CSI ?

Vidi se iz aviona da je dvojnik. Putko ima glatko botoks čelo, a ovom je izborana koža kao vranine kandže. I to da bi on ljubio narod na ulici? Paranoik koji se izolirao u pandemiji, a njegovi suradnici prije sastanka s njim prolazili dvotjednu karantenu i sjedili za stolom za dinosaure.

btw. pljuješ po možemo a drvo si minirao u naselju Meni više ebe što je raskopan novi rotor prije savskog mosta...i tako to stoji mjesec i pol i nikako da asfaltiraju, valjda čekaju izbore Ja sam ti eko-osvješten i idem s biciklinom na job

EDIT

Imamo previše nepoznanica oko zadnjih događanja. Po meni je VVP ili mrtav ili je u nekom stadilju lječenja, gdje je nesposoban. Sada imamo borbu kremaljskih kula, za vlast i pitanje je tko upravlja s tim dvojnicima. Da ta zemlja nema nuke, ne bi bilo nikoga briga što se tamo odvija. Sjetimo se raspada SSSR i brige zapada, gdje će to oružje završiti ? Znakovito je i ponašanje vojske Ukrajine u zadnje vrijeme. Đuro je legitimno, rekao da bi sad ovo iskoristio i napao svim sredstvima, da pukne front, što je ok. Ali što ako se promjeni vlast u Rusiji i front pukne sam od sebe, tj. ako se Ruske snage povuku iz Ukrajine ?

Ako se to dogodi, onda su spašeni mnogi životi, kako s Ukrajinske strane, tako i sa Ruske strane, što je po meni puno bolja solucija.

Zna li netko gdje je mali Dmitar Medvjedov ? Navodno mu je avion odletio prema Omanu u doba prevrata i od tad nema mu traga niti glasa, kao i s Surnikovim i njegovim pomoćnikom, koji je otpušten is vojske. Po nekim obavještajnim podacima, za tu pobunu su saznali Rusi ( sad je pitanje koji ) od zapadnih kolega i proći će još neko vrijeme, tjedan ili dva dok se ova priča ne slegne, tad ćemo znati malo više.
29.06.2023 | 16:33
Ne pljujem, samo vidim što (ne)rade i kako rade ,... usput, kod zadnjeg polaganja vrelovoda prije par mjeseci su u kvartu porušili više stabala nego su oni prije njih uspjeli zasaditi za deset godina (toliko o zelenoj perspektivi) , a što se tiče asfalta, asfaltirali bi oni to, ali nema (opet) asfalta
29.06.2023 | 16:43
Bertone kaže:
@cariblanco, sad ćeš opet popizditi (em je vruće, em nam je kvart raskopan), ali ja stvarno ne razumijem ove tvoje postove ... jel to google translate nekih izjava/misli nabacanih na hrpu ili to ima neki slijed kojega ne mogu vidjeti ?? ... ono, stvarno mi je teško pratiti što pokušavaš reći


Hoću reći ovo...


Mislim da Bertoneta zanima način na koji citiraš Girkina. Jel to neki copy / google translate / paste ili nešto drugo?
Slažem se da je malo teško pratiti te citate. Jel i original takav ili slažeš citate iz više različitih objava?
29.06.2023 | 16:57
Gjuroo kaže:
Bertone kaže:
@cariblanco, sad ćeš opet popizditi (em je vruće, em nam je kvart raskopan), ali ja stvarno ne razumijem ove tvoje postove ... jel to google translate nekih izjava/misli nabacanih na hrpu ili to ima neki slijed kojega ne mogu vidjeti ?? ... ono, stvarno mi je teško pratiti što pokušavaš reći


Hoću reći ovo...


Mislim da Bertoneta zanima način na koji citiraš Girkina. Jel to neki copy / google translate / paste ili nešto drugo?
Slažem se da je malo teško pratiti te citate. Jel i original takav ili slažeš citate iz više različitih objava?


Da slažem iz iz više objava. Ubuduće ako postam nešto tako, postati na engleskom, možda bude razumnije. Inače je translate, jer neznam Ruski. Na početku i kraju svake pojedinačne objave je znak "
29.06.2023 | 17:03
Hvala Gjurii na pojašnjenu mojih misli, ali da, to me je zbunjivalo jer sam citati pokušavao shvatiti kao cjelinu (istu misao ili isti tekst) pa sam došao do zaključka da netko stavlja premalo duhana u mješavinu

@cariblanco, ma možeš postati i prevedeno, ali daj neki kontekst ili ih barem razdvoji
29.06.2023 | 17:19
Sad sam napisao, da su razdvojeni fizički i s znakom navodnika, na početku i kraju.
29.06.2023 | 17:21
cariblanco kaže:
Zna li netko gdje je mali Dmitar Medvjedov ? Navodno mu je avion odletio prema Omanu u doba prevrata i od tad nema mu traga niti glasa


Ovo još nije ni izbliza gotovo. Roman Abramovič je pobjegao isto van, ne znam gdje se spustio prvo, mislim u Tursku. I on kaže da još nije vrijeme za povratak.
Sad tek kreću čistke i pitanje je što će se iz toga izroditi.
29.06.2023 | 20:07
Djuro genijalac kaže:


Ovo još nije ni izbliza gotovo. Roman Abramovič je pobjegao isto van, ne znam gdje se spustio prvo, mislim u Tursku.


S obitelji je u Izraelu.
29.06.2023 | 21:52
Bertone kaže:
pa sam došao do zaključka da netko stavlja premalo duhana u mješavinu


X-D
30.06.2023 | 07:43
Jutarnji izvještaj. AFU napreduju pomalo u svim smjerovima. Idu polako, jer je sve izminirano preko ubera, a AFU paze na gubitke. Što nas dovodi do zanimljive opaske: prvi zaljevski rat (međunarodna koalicija tjera Irak iz Kuwaita) je imao pripremu od 37 dana NEPREKIDNIH zračnih udara po iračkim položajima. Sjećam se da su palube nosača aviona u Zaljevu morale biti polijevane vodom da se ohlade od silne aktivnosti koja se na njima odvijala i zagrijavanja uslijed rada parnih katapulta i motora prije polijetanju. Ukrajina sad nema na raspolaganju sličnu zračnu silu i netko je od zapadnih generala dobro primjetio da sumnja da bi bilo koja zapadna vojska bez zračne podrške bila efikasnija od AFU.
Kad smo kod efikasnosti, onaj obuhvat zračnodesantne VDV postrojbe kod Kliščivke je primjer izvrsne koordinacije na terenu snaga u napadu.

Fz0oh7eWwAILgoZ.jpg


Sad je objavljen tijek operacije koja je izvedena tako brzo i efikasno da su ruske snage ostale u okruženju i onda se predale. Ruska satnija je bila ukopana (ima tone videa po netu kako to izgleda, ne linkam takva videa iz očitih razloga, tko hoće, može sam pronaći u djeliću sekunde) iza gustog minskog polja. AFU su pomoću sredstva za razminiranje užetnog tipa; ispucava se nešto poput lasa prema naprijed; kad to padne na teren aktivira se eksplozivno punjenje koje uništava mine na tom pravcu u širini od par metara i stvara koridor koji je siguran za prolazak. Istovremeno minobacači pružaju zaštitnu vatru dok pješačka oklopna vozila napreduju prema naprijed; iz njih iskaču vojnici koji dalje napreduju do rova i onda kreću bliske borbe uz korištenje ručnih granat i ulazak u rovove i njihovo raščišćavanje. Ovo sve mora biti jako dfobro uigrana koreografija bez praznih hodova i grešaka u koracima. AFU je očito u tome sve bolja (vježbom do savršenstva) te je uz konstantno nadgledanje pomoću dronova ovaj napda izvršen; na nekim mjestima u trenucima kad su ruske snage punile strojnice novim streljivom i imale zastoj u pucanju. U svakom slučaju, sve je odrađeno tako brzo da ruske snage nisu stigle reagirati (tj. povući se na pričuvne položaje), a neki dijelovi postrojbe nisu ni bili svjesni da su okruženi, da nisu imali drugog izbora, nego se predati.

Girkin šerao objavu po kojoj ruske snage koriste streljivo iz 40-ih i 50-ih gdoina prošlog stoljeća. Navodno ima nešto iz 1939., ali na slici se vidi granata s oznakom 252 što bi dalo naslutiti seriju 2 iz 1952. Kako god, rekao bih da sad polako stružemo po dnu kace.

Fz10j58WcAANxkj.jpg


Fz10kbIXsAA5cD-.jpg


Nastavno na to ide i video na kojem se T-55 transportiraju na prve linije bojišta.


Službeno se barata podatkom o oslobođenih 130-ak km kvadratnih teritorija, ali promatrači iz satelitskih snimki tvrde da je stvarna brojka odavno premašila 300 km kvadratnih. To znači da je u ovih par tjedana Ukrajina oslobodila više teritorija, nego je Rusija osvojila tijekom cijele zimske ofanzive i 10 mjeseci napada prema Bahmutu. Ukrajina ne navodi točne podatke, kako ne bi otkrila pozicije svojih postrojbi, primarno ovih napadnih koje probijaju linije ruske obrane.

Što se tiče Antonovski mosta, ruske snage nemaju odgovor na ovo i gube tamo ljudstvo i opremu te, preko Telegrama!, traže zračne udare po položajima AFU.

Fz2QrpgWAAAiBbs.jpg


Fz2QrpgX0AAV2PH.jpg


Fz2R-IjWYAA6e5W.jpg


Fz2R9cTWcAEvvLc.jpg


Kad smo kod zračnih udara: RRZ jučer izgubilo još jedan Su-25.

EDIT: Posljednja vijest
Ruska vlast na okupiranom području zapovjedila evakuaciju obale Dnipra u dubini od 15 km.

Fz0K_lZX0AAJz4c.jpg



I karta za osjećaj o čemu se radi.
FzytagYWcAArW7h.jpg
30.06.2023 | 10:07
Wagner definitivno ispao iz milosti ruskog javnog mnijenja. Pa sad izlaze svakakve istine na vidjelo. Jedan je ovaj pogled na dosad propagiranu efikasnost Wagnera...

Fz2yLU8XgAAEtEH.jpg



Fz22luXXgAIBkos.jpg
30.06.2023 | 16:07
Djuro genijalac kaže:
EDIT: Posljednja vijest
Ruska vlast na okupiranom području zapovjedila evakuaciju obale Dnipra u dubini od 15 km.


Što to znači? Namjeravaju zagaditi rijeku radioaktivnim materijalom?
Ak sam dobro shvatio, "napuštaju" i samu nuklearku.
30.06.2023 | 17:13
Može značiti svašta. Najlogičnije je da očekuju invaziju preko Dnipra i raščišćavaju lokalno stanovništvo koje bi moglo dojavljivati/pomagati snagama AFU u napadnim djelovanjima ili čak i sabotirati ruske snage.
U međuvremenu, čini se da su AFU napravile veliki proboj u smjeru Tokmaka (smjer Melitopolja) od 8 km u jednom potezu. Ispred Tokmaka Rusi napravili branu i sad pokušavaju natopiti sve tj. izazvati poplavu kako bi spriječili AFU u napadu.

Fz4IHGHaQAIkpTM.jpeg


Fz4KXIAakAQTNMf.png


Tokmak, je koliko sam shvatio, ključno čvorište logistike za ovaj dio bojišta za ruske snage.

Nevezano uz ovo, ali kao posljedica svega: Poljska želi na svojem teritoriju uskladištiti taktičko nuklearno oružje kao odgovor na takav potez Bjelorusije.
30.06.2023 | 19:53
AFU polako razvijaju obuhvat ruskih snaga sjeverno od Bahmuta. Bokovi se polako zatvaraju i kako sad stvari stoje, samo je pitanje vremena kad će se to dogoditi.


Fz4queVXwBUQy9j.jpeg


Btw, danas je godišnjica oslobođenja Zmijskog otoka od strane AFU. To je onaj otok u Crnom moru koji je krstarici Moskva rekao da odjebe što je ona kasnije i učinila...
01.07.2023 | 15:47
Kako Đuro( front) miruje, vrijeme je za spletke. Evo prva spletke oko pravoslavlja, gdje bi valjda Putin i Girkin trebali biti na toj liniji, jer im je pravoslavlje rođenjem utkano u dnk kod. Nije bitno što su prije toga bili komunisti i dužnosici aparata, koji je pravoslavlje skoro zabranio i izopćio iz društva, a sad im je ta karta pravoslavlja skoro kao mantra, samo zato što je ostalih opravdanja ovog sranja nestalo i nitko više ne vjeruje u njih.

Sjetite se zadnjeg pravoslavnog Božića i Putina u toj crkvi, gdje se samo njemu služi misa. Mislim da bi se to i našem Brozu zgadilo, da ne pričam o Staljinu.

Mislim da sam napisao prije godinu dana u temi, da je opravdanje ovog rata, mnogo smislenije u priči koju je trebala plasirati Rusija, da se oni bore za tradincionalne vrijednosti društva i obitelji, a da su protiv zapadnih vrijednosti LBGT+, transrodnosti, woke kulture i sl.

Oni su krenuli u priču oko NATO ugroze, nacista i ostale bedastoće u koje nitko ne vjeruje ( sve manje i vlastiti narod ), pa se polako okreće priča oko pravoslavlja. To primjećujem po mnogim blogerima, pa sad i Girkin visoki bivši FSB_ovac, uvidio to i optužuje Ukrajinu da je zabranila puno toga iz pravoslavlja.

Ja bi rekao "kasno Marko na Kosovo stiže "

Girkinovi citati

"So the "feat" of the monks of the Kiev-Pechersk Lavra, headed by their "most blessed" Christ-seller-metropolitan, ended .... In 2014, they were afraid to openly support the Novorossiya Militia, they blessed the "ATO". Get: Satan pays with burnt shards... No, not all monks are guilty of treason, there are few real ascetics. But the UOC as a whole betrayed Christ following the betrayal of the Russian people. And now he receives his "reward" ...

"In Kyiv, in the Kiev-Pechersk Lavra, they also thought that if you sit quietly, then you get a blowjob."
01.07.2023 | 16:21
Još jedna poruka Girkina, po meni zloslutna, ali ona se možda može i drugačije protumačiti...nadam se. Sad vrije u Rusiji i svi čekamo taj rasplet, vjerovatno i Ukrajinci na frontu.

"Prošlo je tjedan dana od Prigožinove pobune. Što – sudeći po posljedicama – nije bila pobuna, pokazuje se. Pa makar samo zato što, unatoč 6 oborenih helikoptera i jednog aviona, smrti više od 10 (nitko pouzdano) ruskih vojnika - nisu poduzete nikakve mjere za kažnjavanje pobunjenika. Štoviše, gospodin Prigožin slobodno prelazi državnu granicu Ruske Federacije, živi u Sankt Peterburgu i vlasti se prave da "tako treba biti".

Ne spominju se nikakve ostavke osoba koje su tijekom pobune pokazale nesposobnost i kukavičluk. Najviši državnici koji su u danima pobune pobjegli u inozemstvo, svi su na svojim mjestima. Niti jedna riječ osude, čak ni najmanja naznaka kazne s usana osobe koja izdaleka nalikuje predsjedniku, nije odjeknula.

Otud posljedica: nova pobuna nije daleko. Ostaje samo čekati veliki poraz na fronti. I, da, - bez obzira tko to započne - sada se pobunjenicima nitko neće oduprijeti. Baš nitko. Jer nema smisla riskirati život braneći ovako jadnu i jadnu vlast.

Do čega će to dovesti - već sam više puta napisao ... previše "živi će zavidjeti mrtvima." Ali nemoguće je spasiti državu čiji su vladari toliko pokvareni da su izgubili čak i elementarni instinkt samoodržanja, zamijenivši ga za priliku da malo više "ništa ne rade pod svaku cijenu".


Znakovit je ovaj citat-čak ni najmanja naznaka kazne s usana osobe koja izdaleka nalikuje predsjedniku. To je po meni skoro pa priznanje da VVP mrtav. Sad što se trenutno radi u Rusiji, to čak niti naš Đuro genijalac nezna

btw. Gdje nam je Davor nestao ? Da nije i on u onaj zavjereničkoj kliki, pa nesmije pričati
02.07.2023 | 08:51
AFU definitivno pojačavaju pritisak na bojištu oko Bahmuta. Stižu vijesti (i opet iz ruskih izvora) o probojima linija i napredovanjima na istok.

Sjeverno od Bahmuta je to Bekhivka u koju su, po ruskim izvorima, ušle AFU nakon proboja ruskih linija.

Fz-dGbdXsAM7b4-.jpeg


Drugi pravac na kojem se čini da su AFU isto probile crtu ruske obrane je onja prema Tokmaku. No, kod formulacije proboja linije trebamo biti oprezni. Rusi su iskopali toliko rovova više ne možemo govoriti o crti već o mreži.

Za to vrijeme, zgodna priča stiže iz okolice KIjeva.

www.bbc.com/news/world-europe-65955365

Naime, tamo su našli u šumi zakopano 8 hurricanea. Po zakonu land lease programa kojim je SPAŠEN SSSR u II. svjetskom ratu, sva neuništena tehnika je nakon kraja rata trebala biti plaćena. I što su praktični sovjeti učinili? Uništili opremu koja je preživjela da ju ne bi platili...
02.07.2023 | 09:53
Đuro imaš palac za ovaj link. Kad čitam takve stvari, mogu slobodno reći da me duša boli Od uvjek sam volio povjest i to mi je bio kroz cjelo školovanje najomiljeniji predmet. Kako se kaže povjest, je "učiteljica života" za pametne, oni drugi koji je ne priznaju, ne da mogu ponavljati razred ( to bi bilo najbezbolnije ) nego mogu ponavljati greške iz nje. Samo je jedan problem, da te greške jako puno koštaju, bilo ljudi ili BDP_a.

Danas npr. možemo saznati za uzroke WWII, zbog nepravednog mira nakom WWI, koji svi relevantni povjesničari priznaju. Možemo saznati i to, da su bile nacističke stranke u USA i VB, ali temeljem demokracije u tih društvima, nisu prošle i bile su marginizilane, zbog demokracije koja je bila dugo na vlasti u tim državama. Možemo saznati da je budući kralj VB, prognam na Bahame, zbog svojih veza s nacistima, a ne zbog svog braka s onom razvedenicim. Te stvari možete saznati u društvima gdje postoji demokracija.

Mi smo nažalost društvo gdje je demokracija, samo prividna forma i nismo puno odmakli od Srbije i jedina je razlika u tome da smo mi u EU, a oni nisu.
02.07.2023 | 10:57
Ruski izvori priznaju da ne mogu istjerati AFU s lijeve obale Dnipra. Pokušali su (prek)jučer i udar iskanderom (upotreba balističkog oružja protiv satnije na bali rijeke otkriva puno toga o sposobnostima ruske vojske na tom mjestu) koji je odnio pola ploče prvog segmenta mosta, ali ništa od cijele priče: AFU je i dalje čvrsto ukotvljena na lijevoj obali i napada ih cijelo vrijeme, dok ih topništvo AFU s desne obale drži na udaljenosti tj. onemogućava im izravan papad na postrojbu AFU.

d5cef8c0bfaa578c.png
02.07.2023 | 11:24
Off topic, pokušaj br. 2 za "guske u magli", gdje nemožemo svrstati naše intelektualce s foruma. Jedno pitanje za njih ? Postoje li starlete bilo gdje osim u Srbiji, Bosni i sl.? Normalno je da ne postoje, jer kad ste vi pročitali neku vijest oko neke starlete iz....Slovenije, Mađarske,Italije, Austrije. Ovdje ne govorimo o planetarno poznatim starletama, poput Kim i ostalih, nego onim običnim, poput ; Severinom, Lepom Brenom, Tifani Ajfon, Doris Pinčić i ostalim, da ih ne nabrajam.

Koja je poanta mog posta ? Pa poanta je da boli kiki većinu ljudi da su im main-stream mediji u Srpskim rukama, od jutarnjeg, do večernje-hartije i 24-časa. To nikoga ne zabrinjava?Pa tako je i onaj maloumni Trump, došao na vlast. Ostavljam mogućnost, da je on došao na vlast po volji naroda
02.07.2023 | 12:10
Djuro genijalac kaže:
dok ih topništvo AFU s desne obale drži na udaljenosti tj. onemogućava im izravan papad na postrojbu AFU


Samo refresham da vidim kad će biti potpuni proboj pokraj Tokmaka pa da zaokruže tu frontu po širini i lijevo i desno i zarobe orke u rovovima, a isto i ovdje, kad pređu Konku i poguraju ruse još malo u pozadinu trebalo bi im sve postati lakše... Samo nastavi tako Đuro! Palac gore, Tini možda poslije, ulijenio se.
02.07.2023 | 17:23
Ako se ne varam, mislim da ulazimo u kraj prvih mjesec dana ove ofanzive AFU. Prilika za prvi pokušaj svođenja nekih računa. Ukrajina je dobila oružje za frontalni napad i tako je jedino i mogla pristupiti oslobađanju vlastitog teritorija.
f61a77c1-975d-4c0c-9c9e-ed70d2807105_1905x919.jpeg


Krenuli su s pritiskom po cijeloj duljini bojišta (u pet glavnih pravaca označenih crnim trokutima) u potrazi za slabim točkama i BEZ zračne premoći. Taj je detalj iznimno bitan kod pokušaja procjenjivanja njihove uspješnosti; niti jedna NATO članica, niti NATO kao savez, ne bi nikad pokušali voditi rat na ovaj način. Ukrajina nema izbora i bori se s onim što ima. Rekao bih, iz pozicije amrchair generala, da su ju naveli da pokuša jakim frontalnim napadom na početku u kojem su stradali oni Leopardi i Bradleyei. To nije prošlo, jer je bojite zasićeno svim mogućim sustavima koji mogu nauditi oklopu i sad je AFU bogatija za spoznaju da zapadna tehnika doista spašava živote. I, kako je sam zapovjednik AFU Žaluzni rekao u intervjuu: "Leopard je tenk koji nam treba na bojištu. Nismo ih tražili za parade po ulicama. Ali, kad se nađe na bojištu, on nije više Leopard, nego meta."
Ukrajina se prilagodila i sad napadaju primarno pješaštvom, polako, metodično i uz maksimalno čuvanje vlastitih snaga. Čisto da to stavimo u kontekst: od snaga pripremljenh za ovu ofanzivu, više od 80 posto (što uključuje i tehniku koja se koristi) još NE sudjeluje u borbama, nego treniraju u pozadini. Što treniraju? Pa upravo ovo što će im trebati; sad imaju iz prve ruke iskustvo o tipu borbi koje ih čekaju.
Brzina napredovanja je narativ koji se gura iz instant izvora željnih holivudske 3D produkcije. Ispravan termin bi bio tempo vođenja operacija. A njega, izvan bilo kakve sumnje, diktira Ukrajina koja je preuzela inicijativu na bojištu i napreduje tempom koji može održati, koji joj omogućava utvrđivanje zauzetih pozicija (tj. onemogućavanje protunapada), a na kraju, kako se radi o tempu pješaštva, tu je i umor koji se nakuplja.
Vanjuška, Tokmak je pod paljbom AFU koja radi priremu, tj. omekšava teren već skoro dva tjedna, ali AFU koristi taktiku napada da izvuče ruske snage iz zaklona i onda ih taraca artiljerijom prije nego krene naprijed. Izvještaji o napredovanju na tom smjeru postoje, svi su ruski, ali zasad još nema neke konačne potvrde. Kad krene borba oko Tokmaka, to će se znati.
Za to vrijeme ću samo reći: držite pogled uperen prema Bahmutu...
03.07.2023 | 14:26
Pricali smo ranije, nema tu ispravnog niti pogresnog nacina.

Kada napredujes brzo, obicno u klinovima (vektorima zvuci malo vise fancy) to na mapama izgleda lijepo ali upadnes lako u probleme. Treba osigurati krila napada trupa koje napreduju da ne bi upali u okruzenje ili bili napadnuti sa svojih slabo branjenih bokova.

Logistika treba sinkronizirano da prati to napredovanje (primarno streljivo i gorivo) ali nista manje vazna nije ni hrana, kao ni medivac ranjenih i poginulih. Treba i svjeze trupe ubacivati u rotaciju.

Osim toga, i te logisticke postrojbe treba neko cuvati i osigurati im da sigurno stignu na prve crte fronta, i naravno da odu odatle nakon dostave.

Sve to je jako tesko, skoro pa nemoguce izvesti, bez prevlasti u zraku.

Americki vojnik kada nesto treba, on zna da ce to dobiit iz zraka, ako to nesto ne moze stici kompnenim vozilom. Isto tako, ranjeni vojnik ZNA da ce neko doci po njega i da nece iskrvariti na bojnom polju. To su jako bitni psiholoski cimbenici.

Americki Abramsi kada su napredovali kroz Bagdad, postojale su tocke za refuling. Abrams tenk trosi doslovce kao avion, slican i motor ima. Apache su krenuli, razbili obrambene crte, za njima pjesastvo i tenkovi i dok su dosli do tih tocaka, znali su da ih tamo cekaju instalirani sustavi za refuling.

Da ih nije bilo, ostadose Abramsi na pola ulice praznih tenkova. Ali americkoj logistici se rijetko desi da nesto ne mogu dostaviti. Jednostavno sve stima jer imaju iskustvo i znanje u tim stvarima.

Tu su svjetlosnu godinu ispred Rusa, koji sve sto znaju je navaljati svoje staro zeljezo na drzavne vlakove i vozi Misko

Ne vjerujem da je ovo sporo ukrajinsko napredovanje planirano kao takvo. Mislim da su i oni ocekivali vise, tj da ce obrambene crte puknuti i odose oni u dubinu na tenkovima i transporterima.

Medjutim, ofanziva je, po meni, pocela gubiti momentum zato sto im je previse trebalo da bi uopce stigli do prvih utvrdjenih polozaja. U tom sivom prostoru su vec poceli gubiti tehniku u transportu ili parkiranu bez veze. Gube oklopna vozila koja formacijski nisu ni krenuli u napad, niti su prakticki dosli do Rusa.

Leopard je superiorniji tenk od bilo cega ruskog, ali malo mu to vrijedi ako on svoju metu ne vidi jer je predaleko od nje. Pa ga onda, dok ceka, zvekne Lancet i ajd ciao.

Lose je to utjecalo na moral, pa je sve nekako i moralo usporiti. Sto nuzno nije lose, jer ovo sada je logisticki lakse propratiti. Jednostavnije je doturiti pomoc jedinicama koje lagano napreduju, neko u nekom blitz kriegu.

Negdje ce se morati otvoriti na toj duljini fronta, ne mogu ni Rusi to cuvati beskonacno dugo. Ali nije zgorega napomenuti da i ljeto ima svoj rok trajanja. ne mozes ovo vuci beskonacno dugo, jer na jesen eto opet kisa i blata i problema za napadaca...
03.07.2023 | 15:19
Evo trenutno stanje na fronti od Girkina, rijetko to daje, ali mislim da mu se može vjerovati. @Đuro, tko je po tebi najpouzdaniji bloger po stanju fronte ? Po meni je @rybar dosta objektivan.

"Na prednjoj strani (od sjevera prema jugu):

Kurska, Brjanska, Belgorodska oblast - nastavlja se svakodnevno granatiranje srednjeg intenziteta pograničnih naselja.

Pravac Kupjansk - taktički napadi Oružanih snaga Ruske Federacije bez ozbiljnih rezultata.

Područje Kremennaya - u protekla dva dana borbe su bile pozicione prirode.

Područje Bakhmuta - taktički napadi Oružanih snaga Ukrajine, mjestimično (sjeverno od grada) - s malim napretkom.

Donjecka fronta - topničke i pozicijske borbe u području Avdejevke, Vodjanoje i još uvijek nezauzete Marjinke.

Vremevsky ledge - jake topničke bitke, neprijatelj nastavlja izviđanje u borbi sa snagama malih jedinica.

U blizini Orekhova - neprijatelj nastavlja napadati naselje. Rabotino, naše trupe vode teške obrambene bitke. Neprijatelj je mjestimično uspio ostvariti manja taktička pomaka, mjerena u nekoliko stotina metara. Žestoka izmjena topničkih i raketnih udara u ovom smjeru. Trenutačno najtoplija točka fronte.

Hersonska fronta - nastavljaju se borbe na neprijateljskom mostobranu kod dača i nadvožnjaka Antonovskog mosta. Od jučer nema dojava o promjenama situacije.

Obje strane nanose raketne i topničke udare jedna drugoj po bliskim i dubokim pozadinskim područjima, obje strane trpe značajne gubitke od tih udara.

I dalje očekujem pokušaj neprijatelja da udari u područje nuklearne elektrane Zaporožje kako bi zauzeo značajan mostobran na lijevoj obali Dnjepra u navedenom području. Mogući su neprijateljski napadi u regiji Donjecka (Avdejevka-Vodjane).

Približno polovicu svojih rezervi, pripremljenih za trenutnu ofenzivu, neprijatelj još nije stavio u bitku ili je djelomično uveo."
03.07.2023 | 16:16
cariblanco kaže:
Evo trenutno stanje na fronti od Girkina, rijetko to daje, ali mislim da mu se može vjerovati. @Đuro, tko je po tebi najpouzdaniji bloger po stanju fronte ? Po meni je @rybar dosta objektivan.


Ribar, Dva majora, Wargonzo, Grey zone (on je defacto kanal Wagnera), ovako na prvu, iz glave...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 minuta
  • miomika: restartaj router. isto kao i Bonjour, nakon nekog vremena router se objesi i ne radi
  • big_mac: Nije nađen niti jedan airprint uređaj
  • big_mac: Pokušao sam sve navedeno ali uvijek isto
  • Kloba: Posljednji - baš za povezivanje inečega sa hp printerima: [link]
  • Kloba: Javi ako išta pomaže
  • Kloba: Ovo je troubleshoot sa stranica Applea: [link]
  • Kloba: Ovo? [link]
  • big_mac: Pokušao sam već tim putem ali ništa nisam našao sto je pomoglo.
  • Kloba: Ukucaj na Google ili YouTube, neko sigurno ima iste probleme i objavio je post kako to riješiti
  • big_mac: Jel zna netko kako rijesiti problem sa airprint na ios 18 a i prijašnjoj verziji ne mogu naći hp pisac
  • Kloba: Isprika, ipak je na kraju dobio 30 dana...
  • Kloba: Trifunović je navodno htio do Rijeke. Od tamo mu je žena s kojom se u međuvremenu oženio. I sad, poučen iskustvom (dobio je šest mjeseci uvjetno, ne 30 dana ja mislim), neće više vrijeđati preko X-a nego je hladno poručio: "uskoro postajem hrvatski državljan". I on i buraz oženili Hrvatice.
  • Yonkis: Ajme ovaj Photos u iOS 18 treba zasebni manual/priručnik.
  • JOHN: Smayoo što se mene tiče oderao bi i domaće
  • Zmay: Poz! Moguće napraviti da se oglasi sami brišu nakon nekog vremena npr.? Puno stvari je već prodano, a autori oglasa ih ne brišu...hvala
  • smayoo: Lik je dobio 30 dana zatvora uvjetno. I morao je platiti troškove. Što bi više? Kad pogledaš po internetu ima hrvatskih državljana koji pljuju po policiji svaki dan pa ih nitko nikad nije niti pokušao privesti, niti identificirati., a kamoli prekršajno goniti.
  • JOHN: Lik je dobio novčanu kaznu od 150 eura, a samo na transport je potrošeno više od toga. A gdje su plače policije ooja ga je privodila, tužitelja, odvjetnika, suca, režijskih troškova itd. Trebali su ga samo na ime tih troškova oderat 4000-5000 eura. Pa nek blebeće
  • JOHN: I mišljenja sam da mu je kazna preblaga. Ja bi za svako ponavljanje x10 od prethodne pa nek dogura do doživotnog ili neka ga opelješe do daske.
  • JOHN: Čovjek želi biti valjda novi Pernar ili šta ja znam recimo ADRI. Radi pizdarije a paralelno otvara kanal. Ili ga je jednostavno pojeo sustav, droga ili nešto treće :)
  • JOHN: a kamoli u tuđoj
  • JOHN: Nekih posljedica mora biti. Meni recimo ne pada na pamet u vlastitoj zemlji javno ponižavat
  • Kloba: Mada, nije mi baš ok da svako ko se pokenja na netu hapsimo. Pogotovo ako je Srbin. Baš ono. Jadno. Šta je to - pismeni delikt?
  • Kloba: Ali današnji post/vapaj - "Jel može razmena za Severinu?"
  • Kloba: I da, još jedna novost. Opet priveli Trifunovića. Sa Bajakova, gdje je došao i samo se približio našem cariniku da pita jel sada sve OK jer je godina dana prošla od zabrane ulaska u HR na godinu. I ovaj brže bolje, marica pa 800 km do Splita. Razlog, vrijeđanje na X-u od lani. Ustaše ovo ono
  • Kloba: Postoji razlog, čak je i logičan...
  • Kloba: Nego, tko zna zašto današnji mlađi nogometaši deru štucne?
  • Kloba: Tako da, to što je Jakirović očito isto htio poručiti "mlađem kolegi", mislim si da mu je ovaj samo kimuo i pomislio si "i trenersku diplomu ima svatko..." :)
  • Kloba: Oću reći, ovi mladi lavovi koji sada dolaze iz igračkih u trenerske uloge, pa to će gaziti klubove kao cipelarka deset na jednoga. Nema tu više "nema ponižavanja". Zna se ko je ko i ćao. A Dinamu je ovo velika lekcija i neka je
  • Kloba: I ovi su nas prešli ko plitak potok. Ima jedna anegdota sa SP-a u Brazilu da je isto to - nemojte ponižavati protivnika, navodno rekao Joakim Low Elfu na poluvremenu one utakmice s Brazilom, ali ovi ga nisu baš poslušali
  • Kloba: "..a sada hoću da ih zgazite!!!"
  • Kloba: Ma. A najbolji mi je Jakirović na kraju tekme koji 2očita bukvicu" Kompanyu. Ovaj mlađi od Modrića godina dana, doslovno smo kao repka igrali protiv njega (Belgijanac je), i kako je igrao u Manchester City-u čovjek je naučio okomiti nogomet do perfekcije. I to prenio radnišnim Švabama. Jer on im je na poluvremenu rekao (kada su naši izjednačili ili došli na gol razlike sa dva gola) "e,
  • drlovric: Dinamo se sinoc osjecao kao 70% HNL klubova kada igraju protiv njega. To samo govori koliko smo smijesna liga.
  • Kloba: IMa jedan kafić. Zove se Plavi devet. Nije zajebancija. Sada to koriste ko meme.
  • Kloba: Neka. Sada znamo koliko smo svjetosnih godina udaljeni od stvarnih prvaka liga petice
  • smayoo: Alo, dinamovci, šta se to igralo u Munchenu? Rukomet? :D
  • cariblanco: Rekorderi...iza dobrog konja se uvjek praši
  • drlovric: 9 komada. Ouch :)
  • cariblanco: Nova vrsta rata ?
  • cariblanco: The Death Toll from today’s Pager Attack in Lebanon has risen to 9, while the Injured has passed 3,000.
  • smayoo: Nažalost, da, Josip je zatvorio firmu i odselio u Njemačku :(. U Rijeci nema ništa drugo što je za preporučiti...
  • MacSlavko: To mi je zadnja opcija, ako nema ništa bliže Rijeci…
  • Yonkis: MacSlavko: iStyle?
  • MacSlavko: Off topic: Nisam znao da JM Elektronika više ne radi… Kamo sad odnijeti MBA 2020 na popravak?
  • Borisone: Dostupnost servisa i značajki po regijama: [link]
  • miomika: ne rade ni Live caption na Facetime-u ako je .hr primarni jezik :)
  • Zdravac: Inaće, upravo napravio update, i istina je, ne radi iPhone mirroring
  • Zdravac: Jebiga, to je osveta za usb-c, šteta, ali EU mora biti veća od jedne kompanije. Ja bi sigurno pronašao način da ih natjeram da omoguće to...
  • drlovric: A jbg ne moze ni vi europejci bas sve da dobijete :)
  • Yonkis: Apple today said that European customers will not get access to the Apple Intelligence, iPhone Mirroring, and SharePlay Screen Sharing features that are coming to the ‌iPhone‌, iPad, and Mac this September due to regulatory issues related to the Digital Markets Act. - June 21, 2024
  • dperec: Nadogradio MacMini i Iphone... I phone mirroring ne radi u našoj regiji :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drlovric, miomika, smayoo, Anonimci (761)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO