Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


16.08.2023 | 12:28
Mi i braća Mongoli iliti Hrvatska do Mongolije.
16.08.2023 | 12:59
Gjuroo kaže:
Mi i braća Mongoli iliti Hrvatska do Mongolije.


Kolko vidim, do Aljaske
16.08.2023 | 15:44
IgorD kaže:
Gjuroo kaže:
Mi i braća Mongoli iliti Hrvatska do Mongolije.


Kolko vidim, do Aljaske


Ma ne treba nam Aljaska. S tim prekomorskim departmanima samo imaš probleme.
17.08.2023 | 06:55
Dok Rusi imaju mokre snove o porobljavanju polovice svijeta, mali izvještaj iz Ukrajine.

Istočno bojište (Harkiv): Ruske su snage ovdje manje-više prešle u obranu. Dio snaga koje su tu bile angažirane se pojavio u Bahmutu.

F3tXVLuWMAAGjR-.jpg


Kad smo već kod Bahmuta, tu ruske snage pružaju jak otpor i koriste sve što imaju na raspolaganju kak bi održale trenutno stanje stvari. Dokaz u prilog tvrdnji da su tu jako napregnuti je jutrošnji gubitak još jednog Ka-52 baš na tom području.

F3tXWxvWsAEcghm.jpg


Dnipro: ruski su blogeri prekjučer objavili da je mostobran kod Kozachi Laherija uništen, ali to je želja, a ne činjenica. AFU su dodatno proširile to područje pod svojim nadzorom i stvaraju sve više problema okupacijskim snagama na tom području. Zasad AFU ne napadaju prejako, nego tek toliko da su ruske snage tu zavezane i ne mogu otići nikud, jer bi onda uslijedio ukrajinski proboj. Tlo bivše akumulacije se toliko posušilo da je po njoj, uz dostupnu opremu, moguće izvršiti prodor oklopa. Na koncu bi se vrlo lako moglo dogoditi da AFU jednostavno okruže NEK Enerhodar u Zaporižju i unutra zarobe ruske snage. Čisto sumnjam da bi one onda bile voljne bilo što dizati u zrak, ako ne mogu van iz kompleksa.

Robotino je gotovo oslobođen. No, AFU tu ne staju, nego nastavljaju dalje na jug prema Novopokrivki. Tu AFU napada s brigadom od 2000-2500 ljudi i diktira jaki tempo. Naime, kako bi dodatno rastegli napregnutu rusku obranu, AFU otvara novi pravac prodora prema Kopanima, zapadno od Robotina, jer su tu oslabljene snage koje su bile poslane u pomoć Robotinu.

F3tXZMMW8AAHmoo.jpg


Što nas dovodi do pravca Urožane koje su i službeno oslobođene. Ruski izvore govore o tome kako je naselje izgubljeno, jer oklopna postrojba u strahu od uništenja nije priskočila u pomoć kad je to bilo zatraženo, a pričuvne snage nisu došle na prvu crtu jer su, citiram, 'bile pijane u pozadini'.

F3tXabEWEAAanX_.jpg


AFU radi obuhvat Zavitne Bažanija i ide dalje prema Staromlinivki. Svi ruski položaji od Prijutne na zapadu do ovih položaja su tijekom noći bili bod izuzetnom topničkom paljbom; očito priprema za nastavak napredovanja.

F3tXb_xXMAAhrk-.jpg


Općenito, sve je više videa koji prikazuju zarobljavanja/predaje ruskih snaga. Dok se prije radilo o manje-više pojedinačnim slučajevima ili o nekoliko pojedinaca, sad su se počele pojavljivati snimke cijelih postrojbi koje su zarobljene. To je nekako kompatibilno s videima ruskih snaga koje se žale na slanje na klanje bez obuke, opreme, nedostatak topničke podrške i uzvratne paljbe itd...
Na to se nadovezuje defacto nepostojanje strateške pričuve ruskih snaga pa postojeće postrojbe skaču non-stop lijevo-desno po bojištu bez ikakve rotacije i odmora. Ono malo pročuva što postoji HIMARS udaraju i desetkuju duboko u pozadini, najčešće uz obalu Azovskog mora koje je sad u dometu HIMARS-a.
17.08.2023 | 09:58
Isprika na prethodnom postu: Ka-52 je srušen kod Rabotina, na zaporiškom području. S druge strane, imamo izvještaj lokalaca s okupiranog područja lijeve obale Dnipra.

F3uIRrwWkAAOpJ7.jpg


Netko je odvezao cijelu ovo rutu na karti bez da je naišao na IJEDNU kontrolnu točku ruske vojske. Postoje samo dvije mogućnosti: ili su okupacijske snage sve prebačene da brane lijevu obalu rijeke od nadirućih snaga AFU ili su sve poslane na druga bojišta na kojima ruskim snagama također jako prokišnjava. Čisto za usporedbu, ovako nekako je izgledala pozadina lani istočno od Harkiva prije nego je krenula ona ofanziva AFU...
17.08.2023 | 11:07
Djuro genijalac kaže:
Netko je odvezao cijelu ovo rutu na karti bez da je naišao na IJEDNU kontrolnu točku ruske vojske...


To se možda može pripisati onom majoru kojeg su Ukrajinci nekidan zarobili na lijevoj strani rijeke. Koliko se vidi po snimkama, bio je vrlo kooperativan. Rusi sada tamo imaju novi problem jer su im otkrivene sve jedinice i položaji na tom dijelu teritorija.

Osim toga, Rusi su ostali i bez dva, očigledno nepoželjna, generala. Jedan je "umro" u ruskom zatvoru u kojem je odležavao od 2017. Drugi je malo zanimljiviji... Taj je sudjelovao u ratu u Ukrajini, ali je prošle godine smijenjen i naslijedio ga je poznati Surovikin. U međuvremenu se smijenjeni general Gennady Zhidko razbolio od "duge i teške bolesti" i vjerojatno je umro od "ljekovite šalice čaja".
Možebitno se Putin rješava ljudi oko kojih bi se mogli okupiti neki eventualni novi pučisti, a možebitno su zbilja, kakve li koincidencije, umrli isti dan prirodnom smrću.
17.08.2023 | 11:13
U Harkivu su se razbjezali prosle godine, ostavili tehniku ali to je bas bila specificna situacija.

Dio trupa je prebacen na Kherson a dio na paradu u Moskvu

Zato cim cu pukle prve crte, obrana po dubini vise nije postojala. Ukrajinci su se doslovce provezli kroz teritorij, usput prazneci ruske vojne magacine.

Jako uspjesna operacija koja je podigla visoko ljestvicu, pa mozda iz tog razloga ova tekuca izgleda traljavo i sporo
17.08.2023 | 11:29
drlovric kaže:
Jako uspjesna operacija koja je podigla visoko ljestvicu, pa mozda iz tog razloga ova tekuca izgleda traljavo i sporo


Ova ofanziva je spora jer su se Rusi imali vremena ukopati i stvoriti obrambene linije, a tu su Rusi na svom terenu. Ukrajinci su nakon neuspješnog "ho-ruk" početka ofanzive očigleno odlučili ići centimetar po centimetar. Za razliku od Rusa, AFU si ne može priuštiti velike gubitke u ljudstvu i naoružanju.
Pitanje je što ih čeka nakon probijanja ovih prvih linija. Vjerojatno isto sranje na lvl2.

Kako se i očekivalo, isporuka F-16ica neće ići baš "na izvol'te". Još uvijek vjerujem da Ukrajina neće dobiti te avione dok traje rat.
17.08.2023 | 11:48
Zanimljiva analiza glede stvarne vojne moći AFU-a:
FORBES članak

Mene sad zanima gdje smo tu od onih 20% u borbi i 80% u pričuvi..?
Po članku ispada da u borbu ulazi *zadnja* konkretna vojna postrojba kako bi pripomogla probijanje linije kod Robotyna. Ako oni na kraju pr'nu u čabar, cijela priča se može okrenuti naopako.
17.08.2023 | 13:08
Ispravka ispravke: danas su ruske snge izgubile DVA Ka-52 Aligatora. Jedan u Zaporiškoj oblasti (oko Rabotina), a drugi kod Bahmuta. Ovi su gubici, kako rekoh, indikator prokišnjavanja ruske obrane čim te vrijedne helikoptere morajus lati tako blizu linije bojišta gdje ih onda PZO AFU skida.
17.08.2023 | 13:39
Pa realno ti helikopteri su stvoreni za protuoklopnu borbu i CAS zadace.

Kada je poceo Desert Storm u Iraku, prve letjelice (odmah nakon aviona za elektronsko ratovanje) su bili bas Apache da polupaju radare i raketne lansere.

To je bilo prije 30+ godina. Zamisli kakvu tek opremu i naoruzanje imaju danas.

Ne kupuje ih Poljska bez veze u tolikom broju jer zna kakav joj tip ugroze prijeti.

Ovaj ruski Aligator je kazu jos izdrzljiviji od Apache jer nema repni rotor ali oruzje i elektronicka oprema ocigledno nisu neka kvaliteta, pa moraju prilaziti preblizu.

Iskreno ne gube oni njih puno, 1-2 tu i tamo, nego je problem sto ih Rusi nemaju bas previse. I to sto imaju, pitanje je u kakvom stanju i kako je odrzavano.

Vidjet cemo statistike nakon rata ali vjerujem da je Ka-52 zasluzan za jako puno unistene ukrajinske tehnike.
17.08.2023 | 16:15
Stvari na bojištu oko Rabotina se kreću. Ruske snage se povlače i prema uhvaćenim porukama i komunikaciji, ne namjeravaju čekati AFU u Novoprokopivki, nego se povlače izravno u Solodku Balku, 'iza piramida'.

F3vRknYa0AEm_Nm.jpg


Dakle, to znači da su AFU stigle do glavne Surovikinove linije.

Istovremeno, oni otoci na Dnipru kod Hersona su svi pod nadzorom AFU koja je na njih počela dovlačiti tešku artiljeriju.
18.08.2023 | 08:22
Gjuroo kaže:
Kako se i očekivalo, isporuka F-16ica neće ići baš "na izvol'te". Još uvijek vjerujem da Ukrajina neće dobiti te avione dok traje rat.


Ma F-16 su rijesena stvar, to dolazi 100%. Ipak su to avioni bazirani na 40 god staroj platformi. Treba postojecim vlasnicima 35 prodati

Nisu problem ni sami avioni, toga ima dovoljno za poslati, vec piloti. Ogromna je razlika u odnosu na ruske aparate, a u obuci pilota ne pomaze ni lose znanje engleskog.

Ja ih ocekujem na bojistu do zime i pomoci ce puno, ali ne mogu biti neki faktor koji bi odlucio pobjednika. Nastavit ce ih koristiti kao i svoje postojece.
18.08.2023 | 12:20
Djuro genijalac kaže:
Istovremeno, oni otoci na Dnipru kod Hersona su svi pod nadzorom AFU koja je na njih počela dovlačiti tešku artiljeriju.


Baš bi mi bilo drago da AFU zavlada lijevom obalom Dnjepra i da probojem do Melitopolja zavladaju Herson i Zaporožje oblastima. Tako bi se ruska sabotaža brane pokazala potpuno promašenom i ispalo bi da su Ukrajincima na tacni servirali te regije.
Dakako, tu je još uvijek elektrana koju će Rusi sigurno koristiti kao nuklearnu prijetnju ako stvari za njih krenu po zlu.
18.08.2023 | 12:22
drlovric kaže:
Ja ih ocekujem na bojistu do zime i pomoci ce puno, ali ne mogu biti neki faktor koji bi odlucio pobjednika. Nastavit ce ih koristiti kao i svoje postojece.



...a bumo vid'li. Vjerujem da i Ameri tu malo balansiraju i kalkuliraju i da nije sve do (ne)sposobnosti ukrajinskih pilota.
18.08.2023 | 12:33
Ja mislim da 80% Pentagona jedva ceka da vidi F-16 u Ukrajini.

Nemaju oni tu puno za izgubiti:

1. F-16 obori ruski = superiornost zapadnog oruzja

2. Rusi obore F-16 = nedovoljno obuceni ukrajinski piloti

Mada na pocetku nece letjeti samo ukrajinci. Bice tu svega.

Ako Johnu iz Alabame dodijelis call sign Vlad i ukrajinski pasos po ubrzanoj proceduri, tehnicki on nije stranac. Taman da ga obore i zarobe, to je pravno gledano Ukrajinac americkih korijena ????

Vec postoje umirovljeni piloti koji zele letjeti kao dragovoljci i cisto sumnjam da ce iko odbiti njihovo znanje i iskustvo.
18.08.2023 | 17:16
drlovric kaže:
Ja mislim da 80% Pentagona jedva ceka da vidi F-16 u Ukrajini.


Bilo bi genijalno da Ameri smiju uletjeti bez dugoročnih posljedica. Za tri dana bi bio mir
18.08.2023 | 18:09
drlovric kaže:
Ja mislim da 80% Pentagona jedva ceka da vidi F-16 u Ukrajini.


Mislim da bi 80% američkih pilota dalo lijevo jaje da ih puste da lete na "Ukrajinskim" F-16 i da mogu u fajt za koji su se, zapravo, cijeli život pripremali.
18.08.2023 | 20:40
Svi pokazujete zube u stilu “Bolo bi genijalno”, “80% Pentagona jedva ceka”,”Baš bi mi bilo drago da AFU”…
Sto ako Rusija ipak baci nuklearnu bombu male snage na Kiev?
Da li budu F-16 u “akciji” sprijecili taj napad? Da li zelite gledati F-16 u akciji kako pokusava oboriti nuklearnu bombu? Dli bude onda “genijalno”, “bilo drago” i “jedva cekali”.

Imali smo koronu, pa rat u Ukrajini i ljdi se ponasaju (a i ovdje) kao u Stanford prison experiment.
18.08.2023 | 21:22
to sa 'nuklearkom male snage', mislim da je malo verovatan scenario. to bi imalo smisla da samo rusi imaju 'nukes'.
hajde da malo razmotrimo moguci razvoj situacije u tom slucaju:
- rusi bace nuklearku na ukrajinsku teritoriju
- posle pocetnog haosa, i dok se zapad dogovori kako da reaguje, dobar deo drzava koje nisu u NATO, ce ekspresno traziti uclanjenje u taj savez.
- ostale neopredeljene drzave uglavnom autokratske ce se prikloniti rusima.
- tu nastaje pat pozicija, jer rusi nece smeti da napadaju zemlje u NATO, a NATO je ipak razumniji i nece odgovarati.
- rusija i ostale drzave sateliti, ostaju izolovane i van tokova i krece lagano ekonomsko i svako drugo propadanje.

ovo je 21. vek i ratovi se sada vise vode nekonvencionalnim metodama, vise nekim ekonomskim merama nego puskama, tenkovima, bombama.
just my 2 cents...
18.08.2023 | 22:28
Putin samo prijeti u prazno. Koju god crvenu liniju je postavio, Zapad ju je pogazio i nista se nije desilo.

Ne kazem da ne mogu to uraditi, ali malo mi je vjerojatno da ce koristiti nuklearke.

Time bi Rusija samo priznala poraz u ratu koji je sama zapocela.

Ko god smatra da americki piloti nece letjeti (pogotovo na pocetku) u zapadnim avionima u Ukrajini, jako malo zna o ovom sukobu.

Realno Ukrajini su potrebniji F-15 za air superiority i A-10 za Close Air Support, ali F-16 je kao dovoljno dobar za obje zadace. A nije…
19.08.2023 | 00:39
jura22 kaže:
Svi pokazujete zube u stilu “Bolo bi genijalno”, “80% Pentagona jedva ceka”,”Baš bi mi bilo drago da AFU”…
Sto ako Rusija ipak baci nuklearnu bombu male snage na Kiev?
Da li budu F-16 u “akciji” sprijecili taj napad? Da li zelite gledati F-16 u akciji kako pokusava oboriti nuklearnu bombu? Dli bude onda “genijalno”, “bilo drago” i “jedva cekali”.

Imali smo koronu, pa rat u Ukrajini i ljdi se ponasaju (a i ovdje) kao u Stanford prison experiment.


Je, baš mi forum-warriori smo tu da "pokazujemo zube". Mi tu samo špekuliramo, izražavamo muzičke želje i zabavljamo se. Nemoj kaj zamerit.

Već odavno smo na ovoj temi prežvakali temu korištenja njuki od strane Rusije. Ako krene doomsday scenarij onda je - doomsday. Svi smo mrtvi, a ako netko preživi, požalit će što nije poginuo. Ako nam dolazi doomsday scenarij, to mi samo daje više želje da se zaje*avam. Ak mi dođe, razbit ću i neki izlog samo da si stavim kvačicu u bucket list. Napravit ću krijes na Trgu DrFT-a. Bacit ću Mac Pro 5,1 kroz prozor kad nitko ne prolazi ispod. Pitat ću onu malu konobaricu, što čudno hoda, hoće li sa mnom provesti zadnji dan / noć / dvije minute. Doomsday je, dakle, riješen.

Ako Rusi roknu Kijev s taktičkom njukom, možda svejedno priđem ovoj cotavoj konobarici iako nije baš stani-pani situacija. Snaći ću se, prodat joj priču, a ona nek se sutradan opravdava samoj sebi.

Oprosti, stari, al danas zbilja ne želim živjeti u strahu od toga hoće li sutra neka budala napraviti neku pi*dariju. Pogotovo ako nemam apsolutno nikakvog utjecaja na tu budalu.

Samo ću još napisati da se slažem s Enderovim i Lovrićevim odgovorima.
19.08.2023 | 00:43
drlovric kaže:
...i A-10 za Close Air Support...


Jooooooj... Brrrrrrrrrt!
Nekoć sam slagao makete i bavio se tom vojnom tehnologijom... A-10 mi je još uvijek top.
19.08.2023 | 09:32
Moja prva maketa je bila ruski SU-25, (bila na popustu pa me mama ubijedila da je ta bas super), a A-10 mi kasnije guzicu cuvao

Jednom je napadnut konvoj oklopnih u kojem sam bio. Krenuo ljudina gledati hrvatsku reprezentaciju u drugu bazu.

Zovu zracnu podrsku. Nakon par minuta nekog puskaranja i par RPG eksplozija, pocelo je zvucati kao neka velika popcorn masina. Stotine malih eksplozija.

Mislio sam da je F-16 ili Tornado bacio kasetne bombe na Talibane. To mi je imalo smisla i logike.

Kad ono poznati zvuk BRRRRRT. Municija je brza od zvuka pa sam prvo cuo eksplozije zrna, pa tek onda gatling top. Zvucalo je kao neki dinosaur na nebu. Jeziv zvuk bas.

Bilo ih je 10-12 u mojoj bazi. Meni osobno jedna od najdrazih letjelica ikada.

Zamisli sta bi napravio u onoj 40km zaglavljenoj ruskoj koloni. (18+ sadrzaj)
19.08.2023 | 09:42
drlovric kaže:

Bilo ih je 10-12 u mojoj bazi. Meni osobno jedna od najdrazih letjelica ikada.


Koliko vidim po forumima, svi bivši vojnici koji su bili u sličnoj situaciji, obožavaju taj "brrrrrrrrrrt" zvuk, i skidaju kapu pilotima A-10 Warthog.
19.08.2023 | 11:17
drlovric kaže:
Zamisli sta bi napravio u onoj 40km zaglavljenoj ruskoj koloni. (18+ sadrzaj)


Sakupljali bi ih žličicama.
19.08.2023 | 14:01
Baza u kojoj sam bio se zvala KAF, Kandahar Air Field. Pored samog grada, odmah do civilnog aerodroma.

Tu su bili operativni F-16, A-10 i dronovi sto se tice Amera. Par puta sam vidio F-15 i (jako cudno mornaricki) F-18 na refuelingu ali odmah odu.

Zasebna sekcija je bila sa Apache helikopterima. Mozda 30-40 kom. Ti su, uz dronove, radili 24/7.

Britanci su letjeli sa Tornado avionima, a ostale drzave koliko se sjecam nisu imale zrakoplovstvo.

Mozda 10-15 drzava je imalo svoje vojnike u KAF. Cak i bosanska vojska je bila 2 puta po mjesec dva.

Dan ili dva u tjednu nam je oko baze kruzio AC-130. Transportni Herkules modificiran u topovnjacu. Nikada nije poletio iz nase baze vec dodje odnekuda.

Imam osjecaj da je imao schedule i obilazio je jednu po jednu bazu. Ili su ga zvali po potrebi.

I on je imao gatling top ali to je zvucalo osjetno slabije od A-10.
20.08.2023 | 08:30
Glede F-16. Izgleda da je svima promaklo da je jučer Zelenski bio u Švedskoj i dogovorio sa Švedima da će Ukrajina po licenci proizvoditi njihovo bojno oklopno vozilo CV90 koje se smatra najboljim na svijetu. Također, izgleda da je dogovorena i isporuka JAS-39 Grippena i to također u dugoročnoj-trajnoj varijanti. Spominju se također mogućnosti sastavljanja, a moguće i proizvodnje Grippena u Ukrajini. To je sigurno bolji avion od F-16 koji se spominje u svjetlu isporuke Ukrajini (avioni koji su na izlasku iz operativnog korištenja, tehnološki na razini sredine 80-ih godina-početka 90-ih) i na taj način Ukrajina postaje samodostatna u tom pogledu. Znanja i stručnosti sigurno imaju, ako mogu proizvesti An-126, sasvim sigurno će moći sastaviti i održavati JAS-39. (Kad smo već kod toga, to je avion koji smo mi trebali, IMHO, kupiti za svoje potrebe, ali se tu očito nije moglo ništa smuljati kao s Francuzima).

Kasnije bude osvrt na situaciju na bojištima, a dotad samo najava: ruskim se snagama jako loše piše an ženeral i to, manje-više, na svim pravcima prodora AFU.
20.08.2023 | 09:39
To su lijepe vijesti, ali slozit ces se, niko normalan nece praviti tvornicu aviona u ratnoj zoni. To mi vise zvuci kao planovi za buducnost i potpuno prebacivanje Ukrajine na zapadne tehnologije.

Isto tako za ta oklopna vozila mi je malo nerealno.

Koliko jedna nova, neiskusna i neuhodana tvornica (zamislimo eto da je Rusi ostave na miru i ne gadjaju) moze mjesecno proizvesti oklopnih vozila?

Njima je trenutacno korisnije i potrebitije dobiti 50 Bradley vozila odmah, nego proizvesti 50 u narednih godinu dana.

Ukrajina ima potencijal da licencno proizvodi puno toga u buducnosti, kao sto je nekada radila i za SSSR, ali uz dva preduvjeta:

1. Kraj rata i sigurno poslovno okruzenje
2. Oslobodjenje istoka zemlje, jer vecina ruda i energenata je bas tamo. Ostalo je zitnica, manje vise.
20.08.2023 | 12:15
drlovric kaže:
Isto tako za ta oklopna vozila mi je malo nerealno.
Koliko jedna nova, neiskusna i neuhodana tvornica (zamislimo eto da je Rusi ostave na miru i ne gadjaju) moze mjesecno proizvesti oklopnih vozila?


Za početak im je dovoljno da barem mogu popravljati popravljiva oštećena vozila i da tu i tamo nadopune vozni park s pokojim novim vozilom.
Pusti ih... Bolje išta nego ništa
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana
  • Borisone: E da, jučer potiho predstavljen novi iPad mini
  • Borisone: Bertone, PC je test razumijevanja. Ako je pitanje koji Mac koristitie, a odabereš PC, znači da ne čitaš pažljivo :-)
  • Zdravac: Ja sam očekivao da će biti nas više sa Macbook Air M
  • IgorD: Ja koristim 7 od 14, najbolje da ne diram ništa u anketi ;)
  • drlovric: Najvise nas ima Macbook Pro sa M procesorima. Iznenadjen sam iskreno, ali veliki umovi valjda slicno razmisljaju :D
  • Piko: ups, ..... tipfeler ... ali čak je o cool ovako ;)
  • Piko: M kao Mototola 680x0 :) ....
  • Bertone: ... iako bi ispravnije bilo Intel PC, AMD PC ili ARM PC ;)
  • Bertone: Anketa je diskriminirajuća jer se pod PC hardver navodi samo Windows PC, a ne i Linux PC pa molim ispraviti na Windows/Linux PC :D
  • Yonkis: Ajmo ispočetka sa anketom. :)
  • ZeljkoB: Anketa bi trebala biti multiple choice, osim ako se ne misli sto koristim upravo sada :)
  • Tito: S obzirom na broj glasova... 4 korisnika. Nije neka brojka.
  • drpongrac23: Iznenađuje me u anketi veliki udio Mac Studio korisnika
  • Gjuroo: Ankete na Jabučnjaku su mi oduvijek omiljeni dio. To je dio gdje netko zbilja želi čuti tvoje mišljenje :)
  • Bertone: Bio sam brzoplet i krivo kliknuo,... što sad?
  • Borisone: Nevalja jer je isključiva (samo jedan od ponuđenih izbora).
  • drpongrac23: Napokon nova anketa, nakon 100 godina, ali je zato izvrsna!!!!
  • Zdravac: a možda je car play jedinica bolja opcija
  • Zdravac: trajanje baterije nije bitno, biti će spojen sa punjačem
  • Zdravac: Ima li netko iPad mini viška da mu bezveze stoji? Trebao bih nešto da montiram na motor za navigaciju i da radi continuity funkcija
  • moragd: Mislio sam na atv plus.
  • moragd: Atv sa hrvatskim acountom? Imal neko info jel ce to raditi?
  • dpasaric: Nova anekta! :)
  • Kloba: Vidio sam to jutros. Reko neću staviti tu ako ispadne patka. Ipak, čini se da je ok izvor. Tko zna tko će završiti na giljotini zbog ovoga. Sjetćamo se pijanog vlasnika testnoga iPhonea 4 i kako je Jobs poslije tužo Gizmodo
  • kupus: Novi mb pro s m4 leakan [link]
  • Borisone: To je samo za fizičke osobe.
  • m@xym: Odnedavno znači prije par mjeseci. Ne pratim redovito njihove stranice, ali ne sjećam se da sam prošle godine to vidio. Radi se u njihovom "Easy upgrade" programu: [link]
  • Borisone: Ne tnam što je "odnedavno" ali u ožujku su mi javili da nude samo leasing preko Grenke.
  • m@xym: Borisone, to odnedavno nudi istyle.hr za Apple Watch, iPhone i Mac računala
  • kupus: tj ovaj [link]
  • kupus: [link]
  • kupus: evo borisone
  • Zdravac: Nisan sad isao provjeriti, ali zar nije Sancta Domenica iz ZG nudila?
  • Borisone: Za pravne osobe, a ne za fizičke osobe.
  • Borisone: Nudi li neka tvrtka u HR najam Mac računala? Nešto tipa mjesečno plaćanje, po isteku 2 ili 3 godine zamjena novim uz produženje ugovora.
  • marioart: photoshop za 89€, cijeli CC 430, paralels 60... hrpa nekih antivirusa... ja gledam na DE, mozda na US ima vise :) ... airpods pro 225€...
  • drlovric: Imal jos kakvih dobrih dealova za software, usluge i sl?
  • marioart: da se nadovezem... kako su sad Prime Days na Amazonu, moze se uzeti Family M365 na 15mj za 53€ ... ako nekome eventualno treba :)
  • smayoo: I ja kažem! :)
  • zoranowsky: Libre office FTW!
  • drlovric: Meni je jedna dobra dusa ovdje na Jabucnjaku poklonila MS Office. Neka bulk licenca je bila u pitanju, mislim nesto vezano za obrazovne ustanove. Radi godinama. Sad gledam ovu novu 2024. Skoro su pa identicne. Uopce ne znam niti sto je tu novoga :)
  • Borisone: Microsoft 365 Family (za 6 korisnika) je oko 60 eur kada je na akciji. A često je. Kupiš par komada i miran si par godina.
  • Zdravac: 150 € je ravno 2 godine pretplate na office 365, vjerujem da je to bolja opcija
  • drpongrac23: Ah, trebao je biti plačko!!!!
  • drpongrac23: @drlovric - ????????????????????????????????
  • drlovric: @drpongrac23: Kupujes? :)
  • Kloba: Jebote šta ove poplave rade po BiH, to je prestrašno... :(
  • drpongrac23: Evo i link [link]
  • drpongrac23: Izašao "MS Office 2024" za Mac i PC, kao standalone verzija, pa eto, ako koga zanima…
  • Bertone: Što se je dogodilo? 27 sati nitko ništa nije napisao na forumu :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO