Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


29.08.2024 | 13:16
Djuro genijalac kaže:
Syrski je, po svemu viđenom dosad, odustao od pozicionog rata koji na koncu ide u korist Rusije. Sad iznosim nekoliko mišljenja ruskih blogera kojima je ovo relativno lako i naglo napredovanje ruskih snaga sumnjivo.


Uvijek se bolje povuci i prezivjeti da se boris drugi dan nego podnositi strasne gubitke grcevito braneci neku tocku. Da se na kraju pitas, jel uopce vrijedilo. To su arhaicne i zastarjele metode ratovanja.

Pogotovo danas se jako tesko ukopati ili utvrditi a da ti visoko precizna oruzja ne polupaju te utvrde. Po meni, manevarsko ratovanje je naoptimalnije rjesenje za Ukrajinu.

Moderno opremeljene ali visoko mobilne jedinice. Dovoljno velike za neki jaci udarac, ali opet ne previse da budu trome i slabo pokretljive. Naneses neprijatelju gubitke u ljudtvu i tehnici i odes na drugo mjesto. Jebes livadu i sumu, neka je cuva ko hoce

Kursk je pokazao da Rusi nemaju odogovore na to. Sve sto oni znaju je zasipati topnistvom stacionarne ciljeve. Tu im je najveca prednost.

Ukrajinci s druge strane su se uglavnom oslanjali na dronove, koje su Rusi konacno poceli sve uspjesnije ometati, pa ni to nece jos dugo biti toliko uspjesno.
29.08.2024 | 14:54
drlovric kaže:
Po meni, manevarsko ratovanje je naoptimalnije rjesenje za Ukrajinu.


Pretpostavljam da si htio reći: optimalno rješenje. (optimalno je već najbolje, pa ne može biti "najnajbolje").

A što se teme tiče, izgleda da su Rusi stvarno pogubljeni kada neprijatelj nije na točno određenoj lokaciji, nego prebacuje jedinice sa jednog na drugo mjesto i napada iz raznih smjerova, pa onda Rusi ni sami ne znaju koje položaje bi gađali.

To je, u kombinaciji sa slabo utvrđenim položajima, i redovnom vojskom na njima, dovelo do onako spektakularnog proboja, ali Ukrajinci su to vjerojatno već znali (da su položaji slabo utvrđeni, i da na njima nisu baš neki osobiti borci) prije napada.
  • Air
  • Korisnik
  • 70
29.08.2024 | 14:59
drlovric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Syrski je, po svemu viđenom dosad, odustao od pozicionog rata koji na koncu ide u korist Rusije. Sad iznosim nekoliko mišljenja ruskih blogera kojima je ovo relativno lako i naglo napredovanje ruskih snaga sumnjivo.


Uvijek se bolje povuci i prezivjeti da se boris drugi dan nego podnositi strasne gubitke grcevito braneci neku tocku. Da se na kraju pitas, jel uopce vrijedilo. To su arhaicne i zastarjele metode ratovanja.

Pogotovo danas se jako tesko ukopati ili utvrditi a da ti visoko precizna oruzja ne polupaju te utvrde. Po meni, manevarsko ratovanje je naoptimalnije rjesenje za Ukrajinu.

Moderno opremeljene ali visoko mobilne jedinice. Dovoljno velike za neki jaci udarac, ali opet ne previse da budu trome i slabo pokretljive. Naneses neprijatelju gubitke u ljudtvu i tehnici i odes na drugo mjesto. Jebes livadu i sumu, neka je cuva ko hoce

Kursk je pokazao da Rusi nemaju odogovore na to. Sve sto oni znaju je zasipati topnistvom stacionarne ciljeve. Tu im je najveca prednost.

Ukrajinci s druge strane su se uglavnom oslanjali na dronove, koje su Rusi konacno poceli sve uspjesnije ometati, pa ni to nece jos dugo biti toliko uspjesno.


+1

drLovrica za đenerala!
29.08.2024 | 15:08
m@xym kaže:

Pretpostavljam da si htio reći: optimalno rješenje. (optimalno je već najbolje, pa ne može biti "najnajbolje").


Pojma nemam sta sam htio reci. Stalno me prekidaju telefonom, pa pisem brze nego sto bi trebalo

Zivim na bosanskom jeziku, tipkam na hrvatskom dok radim i pricam na engleskom. Zbrka u glavi
29.08.2024 | 17:48
Srusio se F-16 i poginuo jedan od najboljih ukrajinskih pilota. Procurile evo vijesti danas...
29.08.2024 | 19:27
Neki kažu da je moguće izveo neki manevar koji ga je blackoutao a drugi kažu cruise missle (jer se to desilo za vrijeme ruskog napada raketama). Kako god, veliki gubitak, posebice pilota.
29.08.2024 | 19:50
Yonkis kaže:
Neki kažu da je moguće izveo neki manevar koji ga je blackoutao a drugi kažu cruise missle (jer se to desilo za vrijeme ruskog napada raketama). Kako god, veliki gubitak, posebice pilota.


Krstareca raketa mi ima smisla ako ju je gadjao topom pa se primakao suvise blizu da ga detoncija osteti.
29.08.2024 | 20:52
drlovric kaže:
Srusio se F-16 i poginuo jedan od najboljih ukrajinskih pilota. Procurile evo vijesti danas...


Rada Defence Comitee kaže da su ga skinuli sami - i to Patriotom. Kažu da se to dogodilo zbog nedostatka koordinacije, a u to vrijeme su bili pod teškim napadom, pa nije čudo da se dogodila greška. Friendly fire je tako česta stvar, sjetimo se samo koliko su svojih pobili Ameri u Iraku.
29.08.2024 | 22:21
drlovric kaže:
Srusio se F-16 i poginuo jedan od najboljih ukrajinskih pilota. Procurile evo vijesti danas...


Samo im je još i to falilo...
30.08.2024 | 06:33
dpasaric kaže:
drlovric kaže:
Srusio se F-16 i poginuo jedan od najboljih ukrajinskih pilota. Procurile evo vijesti danas...


Rada Defence Comitee kaže da su ga skinuli sami - i to Patriotom. Kažu da se to dogodilo zbog nedostatka koordinacije, a u to vrijeme su bili pod teškim napadom, pa nije čudo da se dogodila greška. Friendly fire je tako česta stvar, sjetimo se samo koliko su svojih pobili Ameri u Iraku.


Druga priča kaže da je ostao bez goriva u žaru borbe (da poskida što više može) i da se srušio 40-ak km od aerodroma. No, to bi mi teško objasnilo zašto pilot nije iskočio, osim ako se to nije dogodilo na maloj visini (iako Martin Baker sjedala imaju sposobnost lansiranja na stajnci pri 0 m i 0 m/s da pilot preživi)...
Friendly fire mi se čini vjerojatnije rješenje...
30.08.2024 | 08:02
Čekajte malo, priča li itko ovdje o sovjetskoj školi i zapadnoj školi letenja?
Pa baš sam slušao Selaka kako priča da nije isto naučiti pilotirati avionom (dići ga, letjeti amo tamo, spustiti istog), i pošteno se obučiti (znači da to radiš kao da pereš ruke, instinktivno) u manevriranju tokom nekog dogfighta, izbaciti decoye da zbune rakete koje te gađaju u pravom trenutku i još sto opcija koje sovjetski avioni ili imaju izvedeno drugačije (čitaj=jednostavije) ili možda niti nemaju (MIG 29 sigurno ne na nivou F16).
Zato zaključuje, treba više stotina sati naleta samo pilotu da se "udomaći" na određenom borbenom avionu.
I to ne naleta: "evo ja letim".
Već ono, automobilskim riječnikom: napredne vožnje koja se uči tek nakon dobivanja vozačke dozvole B kategorije.
Pa dodajmo tome još znanje oko oružja, radara, sto peripetija...
Svi koji nisu političari već struka navodno su tvrdili da su ukrajinski piloti premalo (prekratko pa prema tome i nedovoljno kvalitetno) obučavani za F-16.
Da takav prelazak zahtjeva godine za sve uključene.
E sada, topic No. 2:
Niko da prokomentira Vučića i kupnju 12 novih Rafalea?
U što smo svi sumnjali.
Izgleda ili da je Vučić vrsni političar, ili da litij treba Europi toliko da mu izlaze u susret sa svime što poželi.
Vojska Srbije trebala bi biti bogatija za devet jednosjeda i tri dvosjeda Rafale F4 (koji točno model nije navedeno, možda čisti F4, ne F4.1 ili F 4.2)
E sada, prvo je rečeno da će im stići 2034., prema Tango Six stranici.
Sada da će prvi stići 2028., a ostatak 2030.
Zanimljivo je da su i francuski novinari pitali boje li se (Francuzi) da će ta tehnologija završiti u rukama ruskih avio kompanija.
- Ne. I Vučić i predsjednik Dassault Aviationa odgovoriše. Kako su tako sigurni, pojma nemam.
Ono što mene najviše zanima jest koja se točno F4 podverzija Rafalea kupuje.
Te da li je ovo, prema nekim novinama (hrvatskim naravno) "samo pismo namjere" ili konačna kupovina?
Moje je mišljenje da je ipak riječ o kupovini.
Jer Srbija će već ove godine iskreširati određenu sumu, pa iduće i tako dalje...
Posljednja verzija F 4.2 ima na logu natpis "Now fight connected" i mali logo Wi-Fi mreže.
Kao, sada cijela flota može vidjeti problem u kojem se našao određeni pilot, plus dijeljenja informacija o svemu i svačemu putem neta.
Što je izvrsno, bez daljnjega.
Ali, ulovio sam informaciju da Vojska Srbije neće moći kupiti Meteor rakete, ne znam da li to stoji.
PS:
Selak na N1 o pilotima Ukrajine u avionima F16:
30.08.2024 | 09:26
Koliko je Selak kao Davor Domazet-Lošo? Mislim, znam da prati tehnologiju i sve vezano uz avijaciju (vojnu prvenstveno) ali on je (samo) umirovljeni brigadir i pilot, kao i DD-L, umirovljeni. Tko njega fact-checka?
Žao mi je što Fran Višnar nije sa nama, on bi svakako imao emisiju na TV/radiu u ovo doba. Tko je uopće sada njegov "zamjenik"?
30.08.2024 | 09:28
Yonkis kaže:
Koliko je Selak kao Davor Domazet-Lošo? Mislim, znam da prati tehnologiju i sve vezano uz avijaciju (vojnu prvenstveno) ali on je (samo) umirovljeni brigadir i pilot, kao i DD-L, umirovljeni. Tko njega fact-checka?
Žao mi je što Fran Višnar nije sa nama, on bi svakako imao emisiju na TV/radiu u ovo doba. Tko je uopće sada njegov "zamjenik"?

Fran mi je ujak bio.
Mamin polubrat, da budemo točniji.
Dovodio doma Lazanskog, kada su obojica radili u Vjesniku.
Što se zamjenika tiče, za vojne teme se zove onog Igora Tabaka ako ne griješim.
Za njegovu stručnost ne mogu reći kakva je.
PS:
Novinare takvog kalibra više nećeš naći.
Niti se školuju, niti uče o tematici tako da dobe sektore, nema toga više odavno.
Danas je samo "Katica za sve" copy/paste Google translate "novinarstvo".
Ono staro je ubio internet.
Iako mislim da je Tabak još koliko toliko stara škola.
30.08.2024 | 12:34
Da Tabak je više manje ok. Inače znaš da je pokojni Lazanski za KOS radio ?
30.08.2024 | 12:42
@kloba:

Ti ne mozes zamisliti kakva sizofrenija vlada u medijskom prostoru Srbije. Tako da vecina toga sto cujes je slihtanje vlasti ili direktno financirano od te iste vlasti. Slabo je tamo neovisnog novinarstva

U kontekstu Rafala Srbija moze da kupi nove Rafale (iako se cekaju dugo) jer imaju flotu aktivnih MIG-29. Hrvatska je trebala avione jucer zato se islo na ovu varijantu rabljenih zato sto su nam MIG-21 padali gradjanima na glave.

Puno je Srbija vec kupila oruzja od Francuske, tako da je ovo nekakav prirodan tijek dogadjaja. Dodatan motiv je da Vucic medijima govori mi trazimo iskljucivo nove avione sa 0 sati (aludirajuci na rabljene u HR), dok u isto vrijeme kupuje madjarsko i kiparsko smece i otpad konzerviran po 15 godina.

Vecina gradjana Srbije (koje se nista ne pita, niti poznaju tematiku) bi rusko. Ako ne moze, onda kinesko...

Nekakav zakljucak bi bio da 12 Rafala u srpskoj floti ne moze promijeniti geopoliticku situaciju kao ni omjer snaga na terenu. Ne bih tome pridavao puno znacaja. Time se ne mozes nit obraniti od potencijalnog NATO napada, niti pokoriti svoje susjede u nekom Velika Srbija 2 pohodu. Tako da, sve je to irelevantno...
30.08.2024 | 13:11
Koliko sam se kao laik informirao, Klobin komentar je vjerojatno jako blizu stvarnom stanju u odnosu ukrajinskih pilota i novopristiglih F-16ica.
Čak i iskusni piloti, koji su letjeli u MiGovima, moraju praktički ponovo "učiti hodati" i napraviti gomilu sati letenja da bi se donekle ponovo mogli nazvati iskusnim pilotima na novim letjelicama.
F-16ice su svakako prerano stigle u Ukrajinu, ali to im je vjerojatno trebalo i za malo dizanja morala. Ovaj (pre)rani pad i smrt iskusnog pilota će signurno malo narušiti taj efekt.
30.08.2024 | 13:51
Možda ih samo prodrma i pridonese novim pravilima i procedurama. Znaš kako to ide, čim se desi neko generalno sranje odmah se popeglaju sve neravnine, naprave procedure, sve se pooštri i promatra pod povećalom. Ne znamo (a tko zna hoćemo li saznati ikada) zbog čega je pao avion i poginuo pilot. Svakako im je to pljuska ali koja će samo donijeti dodatnu trezvenost (iako smatram da ukrajinci nisu nikako labavo pristupili novim avionima) i realizaciju da se slično više ne ponovi (pogotovo ako je u pitanju friendly fire). Nažalost, u ovom slučaju stvarno vrijedi "prvi mačići se u vodu bacaju"
30.08.2024 | 14:38
cariblanco kaže:
Da Tabak je više manje ok. Inače znaš da je pokojni Lazanski za KOS radio ?

Nisam znao sa sigurnošću, ali sada mi se neke informacije bolje poklapaju u mozaik moga znanja o tom čovjeku.
On je sam rekao da je pred raspad Juge urgirao u danas raspadnutom Generalštabu JNA u BG-u da vojska izvede udar i preuzme vlast nad svim bivšim republikama.
Nije naišlo na plodno tlo.
@drlovric - počinjem biti svjestan medijskog đumbusa tamo, prije sam imao neku općenitu sliku - ali sada kada sam mogu okrenuti recimo Pink i uvjeriti se u sate i sate gudanja Jeremićke ili Sarape sa dežurnim znalcima/Savo Štrbac je uvijek tu kada se treba pričati o Ustašama (da, na režimskim medijima mi nismo Hrvati - bez ikakvog pardona nas i dalje zovu Ustaše).
I onda se na centralnom dnevniku iste televizije (neki dan kada je Mitrović kupio "najstarije drvo u Europi" - maslinu iz Italije iz 1044. godine, tako nešto) Vučić ima monolog od laganih 45 minuta, Mitrović ima 5 s tom maslinom, 10 minuta ostane za sport i prognozu.
A dan ranije bili masovni prosvjedi protiv litija, o tome niti zbora.
Umjesto toga, odmah objavljuju da su uhapsili špijuna iz HR (pa zar se to objavljuje?!), zadržavaju Sevku na grani jer je rekla šta misli o Srebrenici itd...
A ovo što pričaš da narod ne bi Rafale, i ja sam stekao takav dojam po komentarima ljudi ispod tekstova u njihovim "medijima".
Kao, rađe nešto kinesko pa da se upari sa ovim protuzračnim šta su od njih uzeli, jeftinije bi ih došlo barem za milijardu eurića a i brže bi stiglo.
Svjesni su i oni (koji imaju malo soli u glavi) da je Dassault potpisao ugovora i ugovora a mjesečno može izbaciti tri aviona i to u najboljem slučaju.
A prvo treba namiriti sebe, pa sve one koji su već naručili i platili te avione - a nije ih malo.
Kako tu Srbija dolazi na red već za četiri godine, ne znam.
30.08.2024 | 15:58
Kloba kaže:
Kao, rađe nešto kinesko pa da se upari sa ovim protuzračnim šta su od njih uzeli...


Je, pa da se odmah mogu ukokati friendly fireom ko Ukrajinci
30.08.2024 | 17:41
Vec smo pisali ranije da dulje traje preobuka iskusnog americkog F-16 pilota (koji zna jezik, oruzne sustave, terminologiju, doktrine, strategije, ergonomiju letjelice) na F-15 nego sto su Ukrajinci imali vremena da obuce svoje pilote za F-16.

Jako puno veterana je odustalo i ostali su na MIG platformi. Stare navike, doktrine i ideologije se jednostavno pretesko iskorjenjuju kod ljudi koji su svoje pokrete i radnje doveli do razine automatizacije.

Svi znamo da na vecini tih aparata moraju letjeti zapadni piloti sa velikim iskustvom, dok paralelno obucavaju ukrajinske i nadaju se da ce ih sto prije osposobiti. To je jedini odrziv nacin ako zele sacuvati i avione i pilote.

Kazu da su F-16 vec imali prve pogodke i da su uspjesno skidali ruske krstarece rakete. To je jako dobra stvar za Ukrajinu koja vjecito kuburi sa PZO kapacitetima pa su sada F-16 jos jedan layer zastite.

Za sada nije zabiljezeno da su F-16 koristeni kao potpora trupama na zemlji, vec iskljucivo kao AA asset.

Iskreno ja sam ocekivao da ce lupati ruske PZO sustave proturadarskim raketama koje su davno dobili ali za sada ne vidim takva izvjesca.
30.08.2024 | 22:52
Kupujemo 8 kom. HIMARS, kratkog,srednjeg i dugačkog dobeta. To su one kutije s 6 raketa, mislim da je oznaka 142.

www.index.hr/vijesti/clanak/pentagon-pot...a_vijesti_ostalo_d_0

Sad sam se dobro nasmijao u komentarima...sad će Vučko odmah objaviti da kupuju nosač aviona LOL.
30.08.2024 | 23:57
jes bogami, sta jedan, daj odmah 2 kom nosaca aviona, nema veze sto nemamo more... jos ako moze da se ugradi u to (kao i u sve do sada), i da ostane na vlasti. nece biti jace sile u regionu
samo sto mi nahebasmo, spoljni dug je vec skoro 40 milijardi US$ (ili eura svejedno).
31.08.2024 | 02:33
Super za HIMARS.
Mislio sam da je patka dok sam Vučić nije nedavno izjavio "Hrvati kupuju HIMARS, ne znam šta će im to".
Bit će saznao od tog špijuna xyz, ili možda Severine - stara obavješajka...
Evo video od CROARMFOR-a za F4 koje kupuje Srbija.
Ono što sam se pitao tip kaže pri kraju, Dassault Aviation prvo mora isporučiti čak 202 Rafalea F4 generacije ranijim kupcima.
Ovim tempom, tip računa, Srbija stiže na red za (ni manje ni više) 18 godina!?
Tu moram staviti ispriku za krivo prenesenu informaciju, jer Dassault tek pokušava dići proizvodnju na tri F4 Rafalea mjesečno čime bi se ovaj službeno navedeni rok Srbiji čak i mogao ispoštovati.
No, prema jednom komentaru ispod videa Dassault je lani trebao proizvesti 20 Rafalea, a izbacio ih je (ako sam dobro zapamtio) 12 ili 14.
Onda čovjek navodi da Vojska Srbije neće moći koristiti sustav informacija Link 16 koje mogu koristiti samo članice NATO pakta. Plus tomu dodajmo ono što znamo, da neće moći kupiti niti Meteor rakete jer su američki djelovi unutra (zbog istog razloga nije mogao niti Egipat koji također čeka svoje F4).
Pa još (logika kaže) da kineski PZO nikako ne mogu upariti s Rafaleom te se zato mora tražiti i novi PZO.
U rečenici - najveći vojni izdatak u povijesti moderne Srbije za ne zna se koliko "okrljaštene" F4, jer američkim ih dijelovima ne mogu opremiti (a ima ih) kako Srbija nije u NATO-u.
No, da ne kenjam sada previše - F4 je ipak F4, i novo je novo.
E sada, u ovo vrijeme dva velika sukoba sigurno je teže proizvesti avion, fale dijelovi ovo ono.
Možda se to ubrza, a možda i uspori - sve ovisi o geopolitici.
A ovaj u videu napominje da od 14 MIG-ova 29 kojima Vojska Srbije raspolaže i najnoviji će se zbog starosti morati prizemljiti 2033. godine.
Kako Rusi ratuju, za oružje i rezervne dijelove za MIG-29 Vučiću je uletio u pomoć Viktor Orban.
Anyway - ide video:
@drlovrić - ima i tu komentar negdje pri vrhu: "Trebali smo kupiti kineske J 10".
31.08.2024 | 02:39
Ender kaže:
jes bogami, sta jedan, daj odmah 2 kom nosaca aviona, nema veze sto nemamo more... jos ako moze da se ugradi u to (kao i u sve do sada), i da ostane na vlasti. nece biti jace sile u regionu
samo sto mi nahebasmo, spoljni dug je vec skoro 40 milijardi US$ (ili eura svejedno).

Komšija, po tome se isto "nadmećemo".
Nije niti naš za pohvaliti se.
Što se kaže, ponosno stojimo rame uz rame.
Naš je inozemni dug (ajde u bruto varijanti) krajem 2022. iznosio 49,6 mlrd €.
31.08.2024 | 10:14
Ender kaže:
jes bogami, sta jedan, daj odmah 2 kom nosaca aviona...


Al omanja, da se mogu parkirati uz Ratno ostrvo
01.09.2024 | 07:38
Saržajno nedjeljno jutro za moskovsku regiju nakon još sadržajnije noći:

- pogođena rafinerija u Moskvi
- pogođeno spremište i distribucijsko središte plina
- pogođene dvije termocentrale
- pogođen plinovod pokraj termocentrale

Btw, izgleda da je Moskva bez struje (sigurno neki dijelovi) i čini se da je željeznički promet u prekidu (jer je on potpuno centraliziran, a središnji dio je bez struje)

Mislim da je poruka koju šalje Ukrajina dosta jasna...
01.09.2024 | 08:22
Djuro genijalac kaže:
Mislim da je poruka koju šalje Ukrajina dosta jasna...


Ovaj put se apsolutno se slažem s tobom. Samo postoje dvije kvake, vjerojatno različito vidimo poruku, a i onoga tko zapravo šalje poruku. Jer ovdje poruku ne šalje narod Ukrajine, već Bidenova administracija koja vodi ovaj rat i koja mora učiniti sve što može da otegne kolaps do iza američkih izbora. To je jedino što ih zanima, briga njih za ukrajinski narod, to se još jednom vidi po potezima koje vuku u ovom proxy ratu. Koliko netko mora biti na "copiumu" da pomisli: "Hej, napast ćemo Moskvu dronovima, pa će se Rusi predomisliti!" - naravno, to je potpuno iracionalno, a to znači da je agenda neka druga. I briga njih koliko Ukrajina gubi tamo gdje je zaista bitno.

Da se osvrnem na moje predviđanje gubitka prvog F-16, bio sam rekao da će biti uništen još na zemlji, a ne u zraku, ali evo, nisam mogao predvidjeti da će ga skinuti sami sebi. Mada, to je totalno na liniji s hipotezom koju sam tada iznio - nisu njima F-16 tamo da se zaista bore, nego da ih naplate, a što ih više strada na glupe načine, to je manja blamamža za vojno-industrijski sektor koji je i pokrenuo ovaj rat. Excel tablica radi, avioni se broje i naplaćuju, a idealno sa što manje lošeg PR-a po samog proizvođača. Zato možemo očekivati još uništenih F-16 na zemlji ili u nekim nejasnim situacijama.
01.09.2024 | 09:19
dpasaric kaže:
...već Bidenova administracija koja vodi ovaj rat ...


Kako sad? Pa rekao si da je Biden WEFova marioneta. Jel to neutralna Švicarska vodi rat protiv Rusije?
01.09.2024 | 09:37
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Mislim da je poruka koju šalje Ukrajina dosta jasna...


Ovaj put se apsolutno se slažem s tobom. Samo postoje dvije kvake, vjerojatno različito vidimo poruku, a i onoga tko zapravo šalje poruku. Jer ovdje poruku ne šalje narod Ukrajine, već Bidenova administracija koja vodi ovaj rat i koja mora učiniti sve što može da otegne kolaps do iza američkih izbora. To je jedino što ih zanima, briga njih za ukrajinski narod, to se još jednom vidi po potezima koje vuku u ovom proxy ratu. Koliko netko mora biti na "copiumu" da pomisli: "Hej, napast ćemo Moskvu dronovima, pa će se Rusi predomisliti!" - naravno, to je potpuno iracionalno, a to znači da je agenda neka druga. I briga njih koliko Ukrajina gubi tamo gdje je zaista bitno.

Da se osvrnem na moje predviđanje gubitka prvog F-16, bio sam rekao da će biti uništen još na zemlji, a ne u zraku, ali evo, nisam mogao predvidjeti da će ga skinuti sami sebi. Mada, to je totalno na liniji s hipotezom koju sam tada iznio - nisu njima F-16 tamo da se zaista bore, nego da ih naplate, a što ih više strada na glupe načine, to je manja blamamža za vojno-industrijski sektor koji je i pokrenuo ovaj rat. Excel tablica radi, avioni se broje i naplaćuju, a idealno sa što manje lošeg PR-a po samog proizvođača. Zato možemo očekivati još uništenih F-16 na zemlji ili u nekim nejasnim situacijama.


Rusija se dosad ponašala kao naoružani bully koji uđe u seosku birtiju i maltretira sve nenaoružane ljude i sam si je super.
Dosad su oni pucali po Ukrajini kako su se sjetili, kao da se radi o igrici. E, sad su ključni energetski objekti u okolici RUsije počeli gorjeti da to vlastiti puk vidi. Rat više nije vijest na dnevniku između 13. i 15. minute, nego je HD 3D s vlastitog prozora u 2 ujutro. Narodski rečeno, i ruska je rit došla na šekret.
01.09.2024 | 15:07
@Davor:

Kako Excel tablica drzi vodu u prici kada su avione dobili na poklon?

Vjerovao ili ne, dobili su ih besplatno.

Vjerojatno je USA tim proslim vlasnicima dala neke popuste za F-35 ili druge oruzne sustave ali zvanicnu potvrdu za to nisam nigdje procitao.

To bi mi imalo smisla, da ih motivira za donaciju.

Hrvatska ranije nije mogla kupiti Himars radi regionalne ravnoteze snaga. Pomognes malo Ukrajinu, pa sad eto odjednom moze
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 25 minuta
  • Yonkis: Ajme ovaj Photos u iOS 18 treba zasebni manual/priručnik.
  • JOHN: Smayoo što se mene tiče oderao bi i domaće
  • Zmay: Poz! Moguće napraviti da se oglasi sami brišu nakon nekog vremena npr.? Puno stvari je već prodano, a autori oglasa ih ne brišu...hvala
  • smayoo: Lik je dobio 30 dana zatvora uvjetno. I morao je platiti troškove. Što bi više? Kad pogledaš po internetu ima hrvatskih državljana koji pljuju po policiji svaki dan pa ih nitko nikad nije niti pokušao privesti, niti identificirati., a kamoli prekršajno goniti.
  • JOHN: Lik je dobio novčanu kaznu od 150 eura, a samo na transport je potrošeno više od toga. A gdje su plače policije ooja ga je privodila, tužitelja, odvjetnika, suca, režijskih troškova itd. Trebali su ga samo na ime tih troškova oderat 4000-5000 eura. Pa nek blebeće
  • JOHN: I mišljenja sam da mu je kazna preblaga. Ja bi za svako ponavljanje x10 od prethodne pa nek dogura do doživotnog ili neka ga opelješe do daske.
  • JOHN: Čovjek želi biti valjda novi Pernar ili šta ja znam recimo ADRI. Radi pizdarije a paralelno otvara kanal. Ili ga je jednostavno pojeo sustav, droga ili nešto treće :)
  • JOHN: a kamoli u tuđoj
  • JOHN: Nekih posljedica mora biti. Meni recimo ne pada na pamet u vlastitoj zemlji javno ponižavat
  • Kloba: Mada, nije mi baš ok da svako ko se pokenja na netu hapsimo. Pogotovo ako je Srbin. Baš ono. Jadno. Šta je to - pismeni delikt?
  • Kloba: Ali današnji post/vapaj - "Jel može razmena za Severinu?"
  • Kloba: I da, još jedna novost. Opet priveli Trifunovića. Sa Bajakova, gdje je došao i samo se približio našem cariniku da pita jel sada sve OK jer je godina dana prošla od zabrane ulaska u HR na godinu. I ovaj brže bolje, marica pa 800 km do Splita. Razlog, vrijeđanje na X-u od lani. Ustaše ovo ono
  • Kloba: Postoji razlog, čak je i logičan...
  • Kloba: Nego, tko zna zašto današnji mlađi nogometaši deru štucne?
  • Kloba: Tako da, to što je Jakirović očito isto htio poručiti "mlađem kolegi", mislim si da mu je ovaj samo kimuo i pomislio si "i trenersku diplomu ima svatko..." :)
  • Kloba: Oću reći, ovi mladi lavovi koji sada dolaze iz igračkih u trenerske uloge, pa to će gaziti klubove kao cipelarka deset na jednoga. Nema tu više "nema ponižavanja". Zna se ko je ko i ćao. A Dinamu je ovo velika lekcija i neka je
  • Kloba: I ovi su nas prešli ko plitak potok. Ima jedna anegdota sa SP-a u Brazilu da je isto to - nemojte ponižavati protivnika, navodno rekao Joakim Low Elfu na poluvremenu one utakmice s Brazilom, ali ovi ga nisu baš poslušali
  • Kloba: "..a sada hoću da ih zgazite!!!"
  • Kloba: Ma. A najbolji mi je Jakirović na kraju tekme koji 2očita bukvicu" Kompanyu. Ovaj mlađi od Modrića godina dana, doslovno smo kao repka igrali protiv njega (Belgijanac je), i kako je igrao u Manchester City-u čovjek je naučio okomiti nogomet do perfekcije. I to prenio radnišnim Švabama. Jer on im je na poluvremenu rekao (kada su naši izjednačili ili došli na gol razlike sa dva gola) "e,
  • drlovric: Dinamo se sinoc osjecao kao 70% HNL klubova kada igraju protiv njega. To samo govori koliko smo smijesna liga.
  • Kloba: IMa jedan kafić. Zove se Plavi devet. Nije zajebancija. Sada to koriste ko meme.
  • Kloba: Neka. Sada znamo koliko smo svjetosnih godina udaljeni od stvarnih prvaka liga petice
  • smayoo: Alo, dinamovci, šta se to igralo u Munchenu? Rukomet? :D
  • cariblanco: Rekorderi...iza dobrog konja se uvjek praši
  • drlovric: 9 komada. Ouch :)
  • cariblanco: Nova vrsta rata ?
  • cariblanco: The Death Toll from today’s Pager Attack in Lebanon has risen to 9, while the Injured has passed 3,000.
  • smayoo: Nažalost, da, Josip je zatvorio firmu i odselio u Njemačku :(. U Rijeci nema ništa drugo što je za preporučiti...
  • MacSlavko: To mi je zadnja opcija, ako nema ništa bliže Rijeci…
  • Yonkis: MacSlavko: iStyle?
  • MacSlavko: Off topic: Nisam znao da JM Elektronika više ne radi… Kamo sad odnijeti MBA 2020 na popravak?
  • Borisone: Dostupnost servisa i značajki po regijama: [link]
  • miomika: ne rade ni Live caption na Facetime-u ako je .hr primarni jezik :)
  • Zdravac: Inaće, upravo napravio update, i istina je, ne radi iPhone mirroring
  • Zdravac: Jebiga, to je osveta za usb-c, šteta, ali EU mora biti veća od jedne kompanije. Ja bi sigurno pronašao način da ih natjeram da omoguće to...
  • drlovric: A jbg ne moze ni vi europejci bas sve da dobijete :)
  • Yonkis: Apple today said that European customers will not get access to the Apple Intelligence, iPhone Mirroring, and SharePlay Screen Sharing features that are coming to the ‌iPhone‌, iPad, and Mac this September due to regulatory issues related to the Digital Markets Act. - June 21, 2024
  • dperec: Nadogradio MacMini i Iphone... I phone mirroring ne radi u našoj regiji :)
  • Yonkis: big_mac imaš poruku
  • Yonkis: Borisone: vidio sam ga u 19:14 i to jer sam zaboravio chekirati :)
  • Borisone: Ne vide ga svi odmah u 19:00
  • big_mac: Pozdrav imam uključena beta ažuriranja i instaliran ios 18 RC. Zanima me kako mogu instalirati danas ovu finalnu službenu verziju? Isključio sam beta ažuriranja ali nemam apdejt
  • Yonkis: ..i? Jel se netko ažurirao?
  • Yonkis: Pročitao sam negdje da update ide na 1.7 milijardi uređaja. I to sve u jednom danu (čak i manje). Wow.
  • Yonkis: [link] Evo kad će update biti dostupan, da ne otvarate link, biti će u 19:00
  • Air: Moj problem je što sam pustio automatski update, za razliku od kompa gdje sam na 10.13. jer mi radi što mi treba raditi pa bolje ne riskirati i pokvariti.
  • Air: Nisam naveo problem potrošnje nego punjenja. I da, potrošnja je veća. Ali to traje već par dana.
  • m@xym: Sa jednim od novijih update-a su stavili dodatnu obavijest u Settings-ima od Battery, gdje ti fino kaže da je tijeku optimizacija sustava i da je potrošnja baterije veća.
  • m@xym: @Air, neposredno nakon update-a (pogotovo ako se radi o nekom značajnijem updateu, potrošnja baterije se značajno poveća zbog pozadinske aktivnosti procesora, pa potrošnja baterije tada nije relevantna.
  • Air: Apple je po pitanju šlampavosti i zlobe (programirano smanjenje trajanja baterije) postao opak igrač.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Tito, Anonimci (706)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO