U četvrtak 28. svibnja na presici u Zagrebu objavljeno je da se za našu regiju reorganizira dobavljački kanal za Appleov računalni hardver, softver i podršku. Glavni dobavljač za zemlje Hrvatsku, Albaniju, BiH, Bugarsku, Crnu Goru, Češku, Kosovo, Makedoniju, Rumunjsku, Slovačku, Sloveniju i Srbiju sada je Apcom. Powercom sistemi sada se "uštekao" u taj distributivni lanac. Malo ih se toga još sjeća, ali Velebit informatika, preteča ACS-a i potom PCS-a, bio je prvi legalni distributer Appleovih računala u Europi. To je prvi put da nismo u izravnoj pupčanoj vezi. Možda je tako i bolje. Šef Powercoma Drago Gajski objasnio je da je direktan povod bila kriza. Prodaja hardvera od u prosjeku je nižih 17 posto u prvih pet mjeseci prema prošloj godini je jedan, a zapravo i potpuna reorganizacija na razdvajanje Appleovog biznisa na iPhone i ostalo postao je uvjet da se pronađe povoljniji i racionalniji način dobave. S grupom Apcomom, koji je dio velikog srednjoeuropskog konglomerata MDS Holdinga sa sjedištem u Budimpešti, računala će biti dobavljivija, a cijene ujedno niže, od pet do sedam posto, procijenio je Gajski. I AppleCare bi morao biti bolji da bi kupci o podršci uopće razmišljali, a tu još ima posla. Apple inzistira da support mora biti dostupan 24 sata na dan na matičnom jeziku, a to znači da u četiri Appleova centra za podršku u četiri vremenske zone svijeta mora biti najmanje četiri dobra poznavatelja Appleove tehnologije, a o potencijalnim bolovanjima i sasvim izvjesnim dopustima da se i ne priča. Dio logistike također je nevidljiv, ali je skup. Servisiranje u jamstvenom roku i izvan njega posve se mora mijenjati jer je nepodnošljivo da zamjenski dijelovi dolaze dvaput mjesečno. S velikim Apcomovim distributivnim centrom i mrežnim nadzorom nad individualiziranjem primanja hardvera na popravak, opis kvarova i zahtjevom za potrebnim zamjenskim dijelom, što bi korisnik također pratio kao i shipping novoga računala iz web dućana, dijelovi bi bili dobavljivi u roku od 24 sata. Ono što korisnik ne vidi (ali plaća) jest povrat pokvarenih dijelova u Apple. Taj je običaj Cupertino imao još od prvih Macintosha, kad se nije moglo dogoditi da se pošalje zamjenska matična ploča dok Apple nije dobio pregorjelu. Razlog su bili Macintosh romovi... Ukratko, mijenja se i visibility firme kojega su, poslije pobjede na međunarodnom natječaju, za Apcom napravili naši Bruketa&Žinić. Stranice Apple.hr ostat će još neko vrijeme aktualne, ali za sve što nas se o Appleu tiče pojavljivat će se na www.apcom.hr. |
Komentari
Nema neke direktne veze. Podsjetilo me tek, eto... B-)
http://en.wikipedia.org/wiki/APCOM
Ima čak i jedna indijska outsorcing kompanija tog imena...
Drugim riječim, tko vas ...e, budite uopće sretni da smo se udostojali doći sim.... Zato, Davore, ne bih se prerano veselio, niti očekivao previše. No, kak je rekel Krleža, 'nigdar ni bilo da nekak ni bilo, nigdar ne bu, da nekak ne bu...' Sab budu samo veće face uzimale profit. A ako se stvari promijene na blje, slobodno me prozovite da se ispričam za recimo, godinu dana. rado ću to učiniti ako se pokaže da nisam (bio) u pravu
Naročito kod nas korisnika s Macbookovima.
Breed, u kojem si ti stoljeću zapeo? Najmanji Apple monitor koji danas možeš kupiti je 24". Dakle, eventualno možemo pričati o onih par izuzetaka koji imaju iMac 20", a iMac 20" se prodaje spram 24" modela u odnosu cca 1:50. Svi 20" koje smo mi prodali išli su za registar kase, pa nitko to danas više ne bi kupio za doma...
Evo, čak je preporučeni monitor uz najmanji i najjeftiniji Mac mini - Apple Cinema 24". Vrijeme malih monitora ostavimo u 20. stoljeću. Osim toga, čak i oni kojima je Apple skup, danas mogu kupiti nekakav Dell junk za kikiriki, više nema opravdanja šikljiti u male ekrane čak niti ako se nema para.
Što se webova pak tiče, oni bi trebali biti koncipirani za budućnost, a ne za prošlost. Dakle morali bi biti rastezljivi i funkcionalno iskorištavati standardne monitore danas, a uz još malo rezerve za ono što budućnost donosi...
Nidje veze!
komentari??
bok!
Ne moraju vlasnici MacBooka imati drugi stroj, dovoljno je imati kućni ekran. Ja zaista ne vidim tko bi bio takav sadomazohist da doma za stolom škilji u mali monitor umjesto da ima jedan normalan i spoji MacBook na njega dok nije vani? Ono čemu?!
Nisu li oči najvrijednije? Ja uopće ne mogu vjerovati da je netko u stanju biti tolika škrtica da od svega ide štedjeti na glupom monitoru i na svojim vlastitim očima! Ja bih trebao reći "OMFG"!
Apcom je napravljen u fixed-width dizajnu i to vjerojatno tako da stane na vecinu monitora koji koriste klijenti...
"Javila se dvojica s 22" i 24" monitorima!" :-)))))
I na kraju, moram primjetiti, da je 15" i više nego dovoljno za mail, surf, tekst procesor i tablične kalkulacije. Dovraga, pa kad mi je prozor od NeoWritera raširen na cca 75% ekrana, prikaz A4 stranice je sa 120% zooma!! Kakvo gubljenje očiju? Sve se vidi savršeno!
U ne tako dalekoj budućnosti biti će sasvim normalno da je notebook wirelessom povezan na veliki kućni ekran od npr. 70-100" i da se doma sve radi na njemu.
komentari??
bok!
Bitno je da je sajt koma
Koma
Ko ga je radio nema veze s webom
A još manje onaj koji ga je platio
Inače, ja sam taj koji je ovdje napisao da ću sigurno kupiti iMac 42" kad ga naprave, i staviti ga umjesto TV-a u dnevnu sobu. Ali TV u dnevnoj sobi je sasvim nešto drugo od prijenosnika. Na prijenosniku se u pravilu rade stvari za koje ne treba veliki zaslon. Ako mi ne treba veliki zaslon, zašto bi ga koristio, kad me vezuje za stol, a meni je bolje u fotelji?
"Mi u firmi svi imamo laptope, jedan dio nema nikakve dodatne monitore, a ostali imaju 17"."
Prema Zakonu o zastiti na radu nuzno je osigurati svakom korisniku (ukljucujuci i one s notebookovima) vanjski ekran dijagonale od najmanje 17", tastaturu pune velicine i misa. Pred mjesec dana mi je bila inspekcija zastite na radu i, vjeruj mi, prvo sto su isli gledati su sva radna mjesta u firmi. I mi u firmi svi koristimo notebookove, ali su sva radna mjesta upravo zbog toga opremljena docking stationima, tastaturom, misem i 19-22" monitorima.
@Djipi
"Pridružujem se popisu onih koji NE spajaju notebooke na veće ekrane. :-)"
I ja se pridruzujem. Meni su te zakonske regulative samo smetnja na stolu. I vise sam nego zadovoljan s WXGA+ rezolucijom na 13.3"
@Davor
"Svi 20" koje smo mi prodali išli su za registar kase, pa nitko to danas više ne bi kupio za doma... "
Ja sam kod vas uzeo 20" iMac za doma. 24" mi je bio apsolutno fizicki prevelik iako imam normalan radni stol u radnoj sobi. Nije bilo pitanje niti cijene, jer razlika nije za uloviti se za glavu. Ali na 24" koristiti iLife aplikacije koje su mi bile primarni razlog kupnje bilo mi je too much. Mozda kad preselim u kucu budem razmislio, ali do tada - u zivotu nisam bio zadovoljniji s kompom od 20" iMaca
@Smayoo
"I na kraju, moram primjetiti, da je 15" i više nego dovoljno za mail, surf, tekst procesor i tablične kalkulacije. Dovraga, pa kad mi je prozor od NeoWritera raširen na cca 75% ekrana, prikaz A4 stranice je sa 120% zooma!! Kakvo gubljenje očiju? Sve se vidi savršeno!"
Potpisujem
po*erem se na rebranding bez promjene poslovne politike ....
@dpasaric: "Moja poanta je da je čovjeku ugodnije raditi za većom slikom." - mislim da je ovo subjektivno, kao i glasnoća glazbe, uostalom.
Meni je 30" monitor neupotrebljivo prevelik (što sam rekao bezbroj puta) - fokus mi je i tako uvijek na bitno manjem dijelu radne površine, a "krivac" za manjak prostora na ekranu je uglavnom loša ergonomija softvera koji ne zna više kud bi sa svim opcijama jer se developerima ne da razmišljati kontekstualno nego sve trpaju u palete. Nedavno si i sam hvalio opciju Pagesa (čini mi se) da makne sve s ekrana. To su pametne opcije i mogu se naći i u Photoshopu i u Mayi. Kad sve maknem s ekrana, a pod uvjetom da su mi SVI potrebni alati i dalje pri ruci, mogu raditi i na Airu. Na žalost, malo je softvera koji poštuje "manje je više" logiku, ali to ipak nije razlog da kupim 100" monitor i radim sve što moram obaviti u donjem lijevom kutu.
I da, izuzeci (u primjenjivosti velikog monitora) svakako postoje - tamo gdje potrebna rezolucija igra presudnu ulogu. Za postprocesiranj e HD formata u 1:1 rezolucijama velike radne površine itekako dobro dođu. Ali to definitivno nije "prosječna kućna upotreba", kao ni pregled matrice od 64 satelitske snimke u ratnoj zoni.
Da, problem je snaći se prvih par dana kada si cijeli život bio u zatvoru 2x2, ali kasnije ti nije jasno kako netko može raditi na manjem. Slična je priča s onima koji kupe 20" iMac jer im je 24" kao fol "preveliko". No, oni koji ipak kupe 24" kasnije ne mogu zamisliti da rade na onom od 20". Osjećaj je "sputan" i klaustrofobičan . Isto važi za 30" Cinemu, samo što je razlika u odnosu na 24" ipak manja jer je 24" ugodno velik monitor. Osim toga, 24" bi danas zbilja trebalo biti "dno dna" ako se kupuje monitor koji treba potrajati par godina obzirom da je HD rezolucija danas postala standard za mnogo toga.
A i "fokus mi je i tako uvijek na bitno manjem dijelu radne površine" je potpuno nebitno u toj priči. Stvar je u nepotrebnom žongliranju prozorima na malim monitorima, raznim "Spaces" forama i sličnim kompromisima. Velik monitor sve to baca u vodu. Fokus lako usmjeriš na ono što radiš, a onda u trenu i bez ikakvog napora i bez nepotrebnih akrobacija prozorima imaš fokus na ono drugo. Ne može bolje. I ne znam zašto ljudi imaju taj sado-mazo poriv da štede na sebi i monitoru, a u stanju su provesti pola dana za računalom.
Sto se ankete tice, nije potrebna, web server vodi svoju statistiku i stanje je trenutno ovakvo:
1. 1280x800 (19%)
2. 1680x1050 (18.6%)
3. 1440x900 (13.9%)
4. 1920x1200 (13.3%)
5. 1280x1024 (11.9%)
6. 1024x768 (10.2%)
7. 320x396 (2.08%)
Mislim da brojke govore same za sebe.
Inace ja imam 23" monitor, ali ga ne spajam na laptop kad sam doma.
Vaš otpor je uzaludan. Veliki ekrani dolaze galopom i svi ćete završiti na njima koliko god se tome opirali.
Inače Statcounter za Jabučnjak kaže ovako:
57 % Unknown
38 % 1280x1024
3 % 1152x864
2 % 1024x768
Kako ne prepoznaje ove nove wide rezolucije, vjerujem da one drže najveći dio toga, a to znači da su 1440, 1680, 1920 i 2560 danas gotovo 60% posjeta na Jabučnjaku. Bilo bi zanimljivo vidjeti koliki postotak imaju baš 1920 i 2560.
1920x1080 - 0.31%
2560x1600 - 1.46%
60%, kako da ne...
Mozda bi uz napredne velike monitore dobro isla i pametnija web statistika.
128 ljudi se izjasnilo da kupuje iMac 24" ili Mac Pro (znači min 24" ako ne i 30"), a tek 13 ljudi bi kupilo mali iMac 20". U računicu nisam uzeo 45 ljudi koji će kupiti Mini jer možda oni nemaju love za Cinemu 24", pa završe na ne nekom manjem non-Apple monitoru. Mislim da je trend vrlo jasan.
Ono što je u 90-tim na stolu bilo 1024x768 danas je 1920x1200.
I dalje uporno ignoriraš prijenosnike, oni neće u dogledno vrijeme imati ništa veće od 17".
A onda u sliku ubacimo i ostatak populacije koji za browsanje ne koristi Mac, na Jabučnjaku je takvih 40%
ja za sebe mogu reć da imam MB 13.3" kojeg sam koristio jedno godinu dana AS IS, al onda sam naletio na akciju i kupio monitor od 22" na kojeg ga sada spajam i to mi je super veličina dijagonale. plan je jednom uzet iMac 24" jer na 20" jednostavno nemogu i neću ići. radije ga neću kupovati onda. ali da bih volio imati novaca za Mac Pro i 2x24" Cinema ili 1x30" Cinema to bih
Sajt im je koma. Stalno skrolanje lijevo-desno, specke su skroz ispod proizvoda i vizualno se tesko povezuju...
Mene vise kinji sto cu opet morat ici potpisivati ugovor...
Ulje na vatru, ha?
...naravno da je to stvar navike
meni je ovi 24" fantazija ....
... slazen se sa davoron da je buducnost u velikin monitorima, al poolako , danas moji prijatelji ( 90% PC ) uglavnom prelaze sa starih 15-ica i 17-ica na 19,20 i 22" monitore... 24" im je interesantan za koju godinu ,a o 30" i ne razmisljaju...; -)
sta se tice korisnika laptopa...od njih 10 , samo 1 spaja laap na vanjski monitor;-)
Priča li iko ovde o poenti, promeni Apple strukture ili je ovo rasprava o veličini monitora i statistici posećenosti?
Ili je prosto toliko besmisleno komentirati da je ovo jača tema..