Ljeto je vrijeme za lakše teme, a na Jabučnjaku rijetko pišemo o igrama. Jednu igru je nemoguće ignorirati, usudio bih se reći najuspješniji naslov ikada. Naravno, u pitanju je Blizzardov World of Warcraft. Zašto mu se sada vraćamo? Zato jer je u listopadu prošle godine dosegnuo vrhunac (12 milijuna aktivnih igrača što je Guinnessov rekord) i sada je, neki kažu "konačno", ušao u silaznu fazu. Vjerojatno je pri tome oborio mnoge rekorde u računalnim igrama i pravo je čudo da je jedna igra uspjela zadržati igrače sedam godina! Blizzard je toga svjestan i učinio je ono što čine sve softverske kuće kada stara garda postane zasićena - ponudili su dio priče novim igračima potpuno besplatno!
|
Moji kolege iz muzeja informatike PEEK&POKE sjetit će se kako je bilo uzbudljivo s magnetne vrpce za pohranu podataka prijeći na diskete. To je bio drugi svijet! A tek kada se s mekih (floppy) disketa prešlo na tvrde diskove od tada ogromnih 20 megabajta! Osjećaj je bio kao da je netko čarobno omogućio i običnim korisnicima da imaju ERC u vlastitom domu. Hard diskovi izdržali su najduže kao medij za sigurnu i brzu pohranu podataka, a njihov kraj još uvijek nije blizu. Ipak, odbrojavanje je počelo. Nova SSD tehnologija predstavlja sličan skok kao što je to nekada bio prelazak s 3.5" disketa na prve tvrde diskove.
|
Tomislav Ribičić
12.06.11
Iako do sada Jabučnjak nije skakao na svaki social networking štos koji nam je serviran, Twitter nas je osvojio svojom jednostavnošću i praktičnošću. Moguće je da mnogi naši korisnici nisu upoznati s tim da je Jabučnjak već dugo vremena prisutan na Twitteru. Danas smo odlučili to ispraviti, i Vikalici se pridružuje Cvrkutalica, gdje možete vidjeti najnovije Jabučnjak tweetove. Uz uobičajene poruke o novom sadržaju na stranici, tamo ćete često naći razne brze i kratke informacije koje nisu istovremeno objavljenje na stranici. Do idućeg tweeta...
|
Apple je danas na WWDC 2011 konferenciji odredio nova pravila igre. Ulazimo u "post PC eru". Osobna računala postaju sve manje važna, postaju tek specijalizirani alat informatičkih profesionalaca, a uređaji poput iPhonea i iPada preuzimaju glavnu igru. Tržište PC računala po prvi put u povijesti bilježi pad od 1%. Naravno, za to je "kriv" iPad koji je mnogima u potpunosti zamijenio klasičan prijenosnik. Iako su svi očekivali što Apple sprema s iCloudom nitko nije pokušao preduhitriti Steve Jobsa. Nakon današnjeg Keynotea mnogi veliki konkurenti neće mirno spavati.
|
Muzej informatike PEEK&POKE visoko je postavio ljestvicu za zbivanja koja organizira. Zato nije iznenađenje da je postao i svjetski poznata atrakcija uvrštena u 50 najpoželjnijih destinacija u Europi od Ryanair magazina! Uvijek aktualno, kvalitetno, s mnogo šarma, a najčešće i potpuno besplatno. Između mnoštva kulturnih događanja, izložaba, koncerata, natjecanja i tematskih večeri došlo je vrijeme i za edukaciju, ali ovaj put ne o tehnološkoj prošlosti, već o grafičkim alatima današnjice i budućnosti. Zamolili smo Koranu Stojčić, grafičku urednicu Novog lista, da nam predstavi svoju knjigu "Mala škola Photoshopa" i održi besplatnu radionicu za sve zainteresirane.
|
Dočekali smo i novu iMac "Thunderbolt" seriju. Ovaj prikaz će biti malo drugačiji nego li smo navikli na Jabučnjaku. Najmanje ću analizirati sam iMac jer o njemu se uglavnom sve već zna. Novost koja je zaista bitna jest cijena. Ovo je do sada najpovoljniji iMac i zato će fokus biti na konkurenciji u koju je upao.
|
U teškoj kategoriji sve se odvija staloženije. Mac Pro danas izvana izgleda jednako kao PowerMac G5 iz 2003. godine, a netko tko ne prati promjene arhitekture mogao bi primjetiti i da se takt procesora nije znatno promijenio. No, unutar robusnog aluminijskog kućišta uvijek ima novosti. Zadnji test Mac Pro serije imali smo na Jabučnjaku u svibnju 2009. godine kada je "Nehalem" arhitektura zamijenila "Harpertown". Od tada do danas nije bilo većih promjena osim uvođenja procesora na nešto višem taktu i opcije da se odaberu procesori sa šest jezgri iz serije "Westmere".
|
Apple je, kao što vjerojatno i sami znamo, prilikom proizvodnje svog iPhonea pripazio na mnogo stvari. Raznim metodama Apple je na neki način nametnuo oblik korištenja iPhonea, i to putem programa iTunes. Vađenjem mobitela iz kutije nakon kupovine odmah smo morali susresti i iTunes preko kojeg smo neizbježno morali aktivirati mobitel. Možda su i neki od nas, tražeći način prijenosa multimedijskih sadržaja na dotični uređaj, ostali razočarani saznavši da se to službeno može jedino putem iTunesa. I tako dolazimo do teme današnjeg članka, a to je kako koristiti iPhone, upravljati podacima na njemu, te pristupiti mu bez korištenja iTunesa.
|
Nova MacBook Pro "Thunderbolt" serija je među nama. Samo još jedan MacBook Pro rekli biste? To sam i ja mislio: "Dodali su novi port, malo podigli performanse hardvera i to je to!" - o kako sam se prevario! Novi Appleov prijenosnik je toliko evoluirao da nisam mogao vjerovati rezultatima benchmark testova!
|
Prelazak Applea s Mac OS 9 na OS X je zasigurno bio (jako) dobar potez, jer OS 9 jednostavno nije dorastao današnjim zahtjevima korisnika računala. Prelazak na Mac OS X je bio prilično velik korak, i postojeći Mac korisnici imali su visok prag tolerancije za stvari koje u novom operativnom sustavu nisu baš bile "ispolirane" do kraja, kao je to bilo uobičajeno na OS 9. Problem je samo, što čak i nakon dobrih par godina postojanja OS X-a, neke stvari su i dalje nedorečene, a jedna od njih je deinstalacija aplikacija, no kada se već Apple nije za to pobrinuo, ima onih koji jesu...
|
Evo teme koja se idealno veže na prošlu - grafički procesori i hardverom potpomognut 3D. Tekst sam započeo kao prikaz Radeona HD 5870 - najpoželjnije grafičke kartice za Maca danas, ali tijekom pisanja sam shvatio da bi širem čitateljstvu, koje nema potrebe za hi-end grafikom, bilo korisnije pojasniti kako odabrati neku od grafičkih opcija koje se nude pri kupovini Macintosha i što nam donosi nova OpenCL tehnologija.
|
Abram Amsel posvetio je cijeli svoj život proučavanju frustracije. Umro je 2006. godine i prilično sam siguran, s obzirom da o tome ne postoji niti jedan njegov objavljeni rad, da se nije bavio Steve Jobsom.
Zašto bi se Amsel uopće njime bavio? Zato što je Jobs, 1986., godinu dana nakon što je nogiran iz Applea, svoju novostvorenu frustraciju pokušao izliječiti shoppingom. Kupio je Pixar od George Lucasa, za tričavih 10 milijuna dolara.
|
|
|