Apple je zadnjih godina više nego li prije opsjednut nastojanjem da njihovi uređaji budu što tanji, lakši, jednostavniji, a izgleda da im je dugoročna želja da u nekom utopijskom svijetu postanu potpuno transparentni za korisnika. Iako su uvijek kao kompanija išli tim smjerom, tek tehnologije 21. stoljeća omogućuju da se dio takvih tehnoloških snova i ostvari. Novi iMac 27" je najtanje veliko stolno računalo ikada. No, koliko je to zapravo bitno za rad?
|
Novi iMac 27" na stolu ne može proći bez komentara svakoga tko ga vidi!
|
Evolucija se nastavlja
Nakon provedenih prvih par sati za novim iMacom 27" mogu reći da zaista nije bitno koliko je on tanak; logično je da ne gledamo u računalo sa strane dok radimo! :) No, bitna je jedna druga stvar; nova tehnologija koja je omogućila toliko tanak ekran je istovremeno znatno smanjila refleksivnost u odnosu na "glossy" monitor prošle generacije. Ako već može biti i tanko i kvalitetno, zašto bi ga napravili debelog? Ukratko, novi monitor je zbog toga znatno ugodniji za rad, pogotovo u prostorijama u kojima je prozor smješten nasuprot računala.
|
Tek pod velikim kutem vide se odsjaji kao na prethodnom modelu
|
Nemojte očekivati da ovaj monitor sjajnog "glossy" tipa može konkurirati pravom mat anti-glare monitoru, ali svakako je najbolji takav monitor do sada i mnogi grafičari i fotografi koji su do sada izbjegavali aluminijske iMac modele upravo zbog monitora, sada mu mogu dati priliku da se dokaže. Moguće je da im kompromis sada bude prihvatljiv.
|
Evo odgovora onima koji su pitali: "Je li zaista toliko tanak u stvarnosti?"
|
|
Za rad je potreban jedan jedini kabel - napajanje!
|
Vjerojatno nova tehnologija ekrana rješava još jedan problem, ali za to je prerano "staviti ruku u vatru" jer je potrebno barem godinu i pol da se stvar potvrdi u praksi; naime, jedan od najvećih nedostataka prijašnjih monitora bilo je staklo koje se nalazilo ispred same matrice i gdje se vremenom znala nakupiti mikroprašina. To je tražilo odvajanje stakla od kućišta i njegovo čišćenje, a to mnogi korisnici koji nisu "sam svoj majstor" nisu željeli raditi. Ta usluga u ovlaštenom servisu ima svoju cijenu, a za one koji nisu iz Zagreba, dodatna je komplikacija slati računalo u servis samo da bi se očistio ekran. Apple je tijekom godina dobio niz kritika na taj problem i sada su izgleda konačno našli način kako tome doskočiti.
|
iMac na testu imao je 12 GB radne memorije, više nego dovoljno za vrlo ozbiljan rad
|
Gigaflopsi, sabirnice i terabajti
Sada kada smo saznali da je novi monitor znatno ugodniji za rad i vjerojatno trajniji, pređimo na to kako se ponaša sam stroj u radu. Novi iMac je već kod ulaznog modela izuzetno brz; s četverojezgrenim Intel i5 procesorom na 2.9 GHz (koji u tzv. "Turbo Boost" modu može raditi na do 3.6 GHz) postiže gotovo 51 gigaflops procesorske snage. Tko želi Intel Core i7 procesor može ga naručiti uz doplatu. U kakvom je odnosu testirani iMac s drugim Mac računalima pogledajte u tablici.
|
Iscrtavanje fraktala je dobro mjerilo za brzinu samog procesora, ali ne i za ostale komponente računala
|
|
Usporedba brzine u gigaflopsima, ulazni iMac 27" se odlično pozicionirao!
|
No, znamo da je brzina procesora samo dio priče. I najbrži procesor vrlo brzo nailazi na neko usko grlo. Prva stvar koja bi ga mogla ograničiti je sabirnica. Kod iMaca to nije slučaj jer koristi obilnu L3 cache memoriju od 6 MB, a sama sabirnica radi na 1600 MHz. Radna memorija proširiva je na do 32 GB! U praksi je većini korisnika osnovnih 8 GB sasvim dovoljno, čak i ako ste profesionalni korisnik "težih" alata poput Adobe Master Collection palete softvera.
|
Novi iMac otvore za hlađenje ima skrivene iza nosača. Primjetite rupu za Kensington bravu!
|
|
Vratašca za proširenje memorije otvaraju se skrivenom tipkom
|
|
Četiri utora za SO-DIMM "kekse" omogućuju do 32 GB RAM-a! Mirni ste idućih pet godina!
|
Gdje je onda to "usko grlo"? U tvrdom disku. Sve ostale komponente su toliko brze, da je klasičan tvrdi disk s pomičnim dijelovima postao najslabija karika. Često važi i pravilo da su diskovi velikih kapaciteta sporiji od onih manjih, a sve to ide u prilog dojmu da bi računalo ove klase moralo imati SSD već u standardnoj konfiguraciji. Appleova mogućnost doplate za "Fusion Drive" znači i čekanje od oko mjesec dana za isporuku jer se to vodi kao CTO (Configure To Order, složeno po narudžbi) računalo. Ne znate što je Apple Fusion Drive?
|
Klasični tvrdi disk nije sprinter, ali je brži od prošlih generacija sličnih diskova
|
Kapetane, fuzijski pogon je aktivan!
O Fusion Drive konceptu sam pisao kod prikaza novog Mac mini modela, pa oni koji su čitali taj prikaz ovaj odlomak mogu preskočiti. Za ostale evo ukratko o čemu se radi: standardan tvrdi disk je veliko, ali sporo skladište. Novi iMac standardno dolazi s klasičnim 2.5" tvrdim diskom od 1 TB na 5400 okretaja u manjim iMac 21.5" modelima i s bržim, 3.5" 7200 rpm, diskovima u 27" modelima. Za one koji žele bolje performanse Apple nudi novu opciju koju su nazvali "Fusion Drive", a radi se zapravo o kombinaciji klasičnog tvrdog diska od 1 do 3 TB i SSD-a od 128 GB koje OS spaja u jedan volume po tzv. "tiering" konceptu, tj. raspodjeli podataka po medijima ovisno o klasifikaciji podataka. Takav koncept nudi najbolje od oba svijeta - velik kapacitet, ali i veliku brzinu, često 70-80% brzine SSD-a. U praksi to znači da će na Fusion Driveu često korišteni programi bivati na brzom mediju, a veliki podaci koji se ne koriste često će automatski biti raspodijeljeni na sporiji, ali prostraniji medij. Ljepota sustava je u tome što je potpuno transparentan za korisnika i o svemu u pozadini brine sam OS X. To je svakako velika prednost za obične korisnike, ali je s druge strane nepoželjno za "control-freak" osobe koje vole same birati gdje im se što nalazi. Iskusniji bi mogli otvoriti i debatu o sigurnosti podataka na pogonu koji je složen od dva komada hardvera. Da se radi o dva tvrda diska, kao kada imamo RAID 0 konfiguraciju, onda bismo mogli govoriti da se sigurnost značajno smanjila (iako se dobiva skoro dvostruka brzina), ali s obzirom da ovdje imamo SSD i klasičan tvrdi disk, a znamo da je SSD kao medij znatno pouzdaniji (iako daleko od savršenog), vjerujem da se može reći da sigurnost podataka u slučaju hardverskog kvara nije znatno nepovoljnija nego li u slučaju kada se koristi samo klasičan tvrdi disk.
|
Fusion Drive u testovima pokazuje tri do četiri puta veću brzinu
|
Ovaj dio testa naknadno je dodan (1. ožujka 2013.) jer sam tek tada došao do iMaca u CTO konfiguraciji koji je u sebi imao i Fusion Drive. Rezultati testova su čak i nešto bolji nego li sam očekivao; naime, zbog modernog SSD-a kojeg koristi Apple u svojim iMac konfiguracijama brzina takvog kombiniranog pogona čak je nadmašila moju kućnu "SSD-only" konfiguraciju s Kingston pogonom u ekonomskoj klasi. Koliko je potrebno Macu da pokrene OS X s Fusion Drivea? U mojim mjerenjima od 7 do 10 sekundi! Danas kada se računala vrlo rijetko restartaju to više i nije toliko važno, ali je važno kojom brzinom pokrećete aplikacije koje često koristite. Npr. Microsoft Word 2011 pokreće se za točno jednu sekundu! Photoshopu treba jedna do tri sekunde ovisno o tome koliko plug-in dodataka koristite, iTunesi su također unutar sekunde, itd. Ukratko, ako vam proračun to dozvoljava, priuštite si Fusion Drive, kada se naviknete na taj luksuz teško ćete nazad na sporije.
Ide li manekenu crtanje?
Dok model od 21.5" nudi NVIDIA GeForce GT 640M grafički procesor s 512 MB GDDR5 video memorije u osnovnom modelu i nešto jači GT 650M u jačem, za 27" model Apple se odlučio za GeForce GTX 660M s 512 MB u ulaznom modelu i GTX 675MX s 1 GB video memorije u jačem. Za one koji žele ovaj iMac koristiti za ozbiljnije 3D poslove ili najkompleksnije igre postoji opcija doplate za GTX 680MX grafički procesor s 2 GB video memorije. Svaki od modela uz interni monitor možeš pogoniti i vanjski 27" ili 30" Apple Cinema monitor.
|
OpenGL testovi pokazuju vrlo solidne rezultate za GPU te klase
|
|
Uz pomoć Mini DisplayPort adaptera na HDMI priključak, iMac lako spajamo i na zidni full-HD TV
|
Što to znači u praksi? I najosnovnija grafička opcija je više nego dovoljna za klasičnu kućnu i uredsku upotrebu, ali isto tako sasvim ugodno radi s paketima poput Adobe Creative Suite koji sada koriste i GPU ako postoji takva mogućnost. Sve naprednije opcije zapravo se svode na dvije stvari: ili želite bržu grafiku radi igara ili se bavite 3D modeliranjem, pa želite malo više snage u tom segmentu. Novi iMac, iako vitak, nije bez mišića i OpenGL testovi to pokazuju. "Mogu li na njemu igrati World of Warcraft, Starcraft i Diablo?" - da, naravno, lijepo i glatko rade.
Društvene aktivnosti jednog računala
S kakvim hardverom se naš maneken voli družiti? Za razliku od prethodnika novi iMac više nije prijatelj s optičkim medijima. Tko ima potrebe raditi s CD i DVD medijima ima tri mogućnosti: prva je kupiti eksterni Appleov USB Superdrive, druga mogućnost je koristiti tuđi CD/DVD pogon putem mreže (svaki noviji Mac ili Windowsi uz instalaciju dodatnog programa) ili kao treća mogućnost ostaje kupiti bilo koji eksterni optički pogon. Je li to Appleu bila mudra odluka? O tome se može diskutirati, osobno mislim da jest, ali sigurno jest to da napuštanje optičkog pogona u iMacu nije bilo nikakvo iznenađenje. Vjerujem da će Apple tijekom ove godine napustiti optičke pogone u svim novim modelima.
S druge strane, druželjubivost na novom iMacu se povećala jer koristi FaceTime HD kameru, pa će vaši video sugovornici uživati u vašoj predivnoj pojavi u visokoj rezoluciji! ;) "Bako, bako, a zašto imaš tako velike uši… khm, tj. zašto imaš dva mikrofona?" - upravo tako, novi iMac sada ima dva mikrofona po ugledu na iPhone. Na taj način se izolira šum iz okoline i vaši razgovori će biti jasniji. To je svakako dobrodošla novost jer danas se sve više komunicira na taj način bez obzira koristimo li Messages, FaceTime ili Skype. Vlasnici starijih Macova znaju da Apple nikada nije podržavao klasične jeftine slušalice s mikrofonom koje možemo kupiti u PC dućanima za stotinjak kuna; inzistirali su na mikrofonima s pretpojačalom, a to obični korisnici baš i nisu imali na raspolaganju. Moguće je koristiti PC hardver tog tipa putem USB-a uz pomoć malog konvertera što i nije loša opcija, ali sada je stvar još jednostavnija: Apple je omogućio da na iMacu koristite svoje slušalice s mikrofonom od iPhonea. Nažalost nisam to isprobao jer su se moje nakon četiri godine raspale, pa tko prvi proba neka javi je li sve radi kako je Apple naveo. Isti priključak koristi se i kao optički zvučni izlaz uz prikladan konektor.
Od ostalih priključaka tu su gigabitna mreža, četiri USB 3 priključka, dva super-brza Thunderbolt priključka i SDXC utor za memorijske kartice što je posebno praktično ako često praznite foto aparat. Evo i jedan savjet za korisnike USB 3 periferije: iako je USB kompatibilan uzvodno i nizvodno, ako želite koristiti prednost USB 3 protokola, morate imati USB 3 kabel, a isto tako, ako vam USB 1 i 2 periferija ne želi raditi na USB 3 priključku, onda koristite stari USB 2 kabel i sve će biti u redu.
|
Pregled raspoloživih priključaka, sve je na jednom mjestu
|
Nekada je Apple za hrvatsko tržište dozvoljavao da kupac sam odabere želi li malu, ali bežičnu tipkovnicu - ili veliku žičanu s numeričkim blokom. Danas se računala za Hrvatsku pakiraju s tipkovnicama već u tvornici i taj izbor nažalost više nije moguć. Osobno uvijek biram veliku žičanu. Ne samo da je ugodnija za rad, već imate i brigu manje oko punjenja baterija. Uz iMac dobivate i Appleov Magic Mouse. On je za većinu korisnika dovoljno dobar izbor i svakako je i najljepši miš koji je Apple proizveo. No, za one kojima je prenizak ili za one koji radi nekih softvera moraju imati i treću tipku, alternativa je Appleov Mighty Mouse (po novome samo "Apple Mouse"), ali on se mora zasebno dokupiti. Ako ćete koristiti bežičnu tipkovnicu i miša, onda svakako kupite i Apple Battery Charger; pokazao se kao najbolji i šest baterija koje dolaze u paketu su jedne od najkvalitetnijih koje sam koristio.
|
Minimalistički, uredno i bez kablova. Ipak, mnogi će dokupiti veliku žičanu tipkovnicu.
|
Apple ne bi bio Apple da povremeno ne napravi nekakav čudan, neočekivan i zbunjujuć potez. Kod novog iMaca to je činjenica da su izbacili infra-crveni (IR) senzor! Molim? Da, niti ja nisam vjerovao, ali istina je! Čak sam pri narudžbi jednog CTO iMaca za klijenta mrtav hladan naručio i Apple Remote. Tko bi to očekivao? Dakle, vaš predivan aluminijski Apple Remote ne radi na novom iMacu. Ostaje misterija zašto su ga ostavili na novom Mac miniju, a s iMaca uklonili? Navodno, Appleov stav je da je IR stara i primitivna tehnologija koja je redundantna s ugrađenim Bluetoothom. Iz toga bi se dalo zaključiti da Apple priprema novi daljinski upravljač zasnovan na toj tehnologiji, ali njemu za sada ni traga ni glasa! U tom međuprostoru možete svoj iPhone koristiti kao daljinjski upravljač uz prikladne aplikacije.
|
"Zašto nema fotografija iz profila?" - zato jer je onako dojmljiviji, ali i ovako izgleda kao iz crtića The Jetsons!
|
Cijena i dobavljivost
Novi iMac isporučuje se na kapaljku. Čak manje traženi 21.5" model se mora čekati, a na listama za 27" treba biti spreman na tri-četiri tjedna čekanja. Cijene su nešto više od prošle serije, ali ne znatno. Mali 21.5" iMac u osnovnoj izvedbi stoji 11.549 kn (sve cijene su s PDV-om), a u bržoj 13.199 kn. Većina kupaca bira 27" model, a to ima i logike - jer ako se već kupuje tako skupo računalo od preko deset tisuća kuna, onda zaista nije velika razlika doplatiti još koju tisuću, pa kupiti "pravu stvar". iMac 27" tako u osnovnoj, ovdje predstavljenoj izvedbi, stoji 16.079 kn, a u bržoj s 3.2 GHz procesorom i bržom grafičkom stoji 17.569 kn. Naravno, mnoge će zanimati CTO (Configure To Order) konfiguracije po želji (najviše zbog Fusion Drivea), a tu cijene počinju na 18.125 kn za ulazni model s 1 TB Fusion Drive pogonom, pa sve do 23.727 kn za top model s 3.4GHz Intel Core i7 procesorom, 3 TB Fusion Drivevom i najjačom grafičkom karticom od 2 GB. Mnogo novca, ali ako ste profesionalac kome takvo računalo treba za posao, onda je to ipak dobra investicija. Zašto bi netko platio toliko za Mac umjesto da kupi znatno jeftiniji PC? Parafrazirat ću klijenta koji je kupio ovaj iMac: "Prije pet godina sam kupio iMac 24". Radio je bez prestanka u tiskari sve ove godine, nikada nikakav problem, nikada reinstalacija. To nema cijene. Taj stari iMac i sada dobro radi, ali vrijeme je za novi. "
|
Jabučnjak želi i vama jedan ovakav na radnom stolu! :)
|
I na kraju odgovor na pitanje iz naslova "Može li tanje?" - naravno da može; već danas može, ali bilo bi preskupo za jedno kućno računalo, a razlika bi bila malena. Apple je ponudio odličan kompromis za one koji žele moderno stolno računalo visoke klase. Uključimo štoperice i pratimo koliko će trebati Samsungu i ostalima da ponude novo sve-u-jednom računalo po ugledu na ovaj iMac.
iMac 27" (late 2012) pro et contra
Za:
- kvalitetan monitor, manje refleksije
- brz četverojezgreni procesor
- brza grafika u toj klasi računala
- RAM jednostavno proširiv do 32 GB
- vrhunska izrada i dizajn
- suvremeni priključci
- nečujan rad
Protiv:
- tvrdi disk je najsporija karika i Fusion Drive bi se trebao nuditi u standardnim konfiguracijama, a ne samo po narudžbi
- mala tipkovnica nije idealna za svakoga
- Apple Remote više nije podržan(!)
- zvučnici su slabiji u odnosu na prošli iMac
- cijena samo za profesionalce
|
Komentari
svaka čast na trudu. kao i uvijek interesantno s puno korisnih informacija i s odličnim fotkama. slin! slin!
http://store.apple.com/us/configure/MD095LL/A?
Inace, jako lijep osvrt. iMac izgleda stvarno predivno, no ja osobno bih vise isao na funkcionalnost, nego na estetiku. Ovako pretpostavljam nema mjesta za dva diska? Jedan SSD, drugi HDD? Kako nema optike, vjerojatno nema ni mjesta za drugi disk
Pohvalno je sto za sada i nema nekih vecih prituzbi na novu liniju iMaca. Dapace, izgleda da za sada sve radi perfektno. Ukoliko to bude slucaj i za godinu dana, ubost cu si jedan sigurno
Vrlo je neozbiljno ne imati SSD u default konfiguraciji.
Na jednoj strani kategoričko NE optici, a na drugoj rotirajući disk kao spomenik prošlim vremenima.
Ukratko, nedorečeno.
Da, vjerujem da se postojeći disk može zamijeniti u konfiguratoru, ali tada smo sa cijenom otišli prilično daleko.
Pretpostavljam da će sljedeća generacija konačno presjeći sa svim rotirajućim pogonima.
Uvijek sam htio iMaca ali malko mi je preskupahan :-/ A ne volim na rate uzimati niš Oh well, štedjeti... Taman dok mi ne zastari MBP.
FD me ne zanima ni najmanje. A za mene i ekipu tipa mene... Da li je moguce staviti klasicnu ssd+hdd kombinaciju? Dakle 2 razlicita diska, bez ikakvih fusiona i sl. stvari.
Inace, u potpunosti se slazem sa andrejem. I jos sam samo zaboravio napisati da ne shvacam nikako na racun cega je cijena skocila.
@mileni - dakle, ovako: SSD unutra (koliko sam vidio s fotki rastavljenog) nije klasičan pogon u 2.5" kućištu, nego samo pločice (kao na MacBook Airu), dakle mora doći naručen iz tvornice, a glavni disk je (kao što smo malo prije saznali) ipak 3.5" na većim modelima. Što se tiče FD-a kladio bih se da se to uvijek može rasformatirati na dva zasebna volumea. Mislim da je veći problem otvoriti to čudo jer je korišteno nekakvo ljepilo...
27" modeli najvjerojatnije koriste 3.5" diskove jer mislim da _trenutno_ ne postoje 3TB diskovi u 2.5" formatu.
Možeš li, molim te, staviti link?
Evo @Drky - da, jako je teško naći jer su koristili riječ "autopsy", a ne "tear-down" ili "disassembly", zato nisam i naišao kada sam pisao prikaz. Ovdje se sada konačno jasno vidi da je u 27" ipak veliki 3.5" disk!
@smayoo - istina da je najviše prijavljenih kvarova na iMacu, ali to je relativno jer veliku razliku čini i što je to količinski najprodavaniji model, pa mi se to čini normalno. Iz mojeg iskustva na deset iMaca dođe tek jedan Mac mini npr. Mislim da bi ovaj novi iMac mogao biti najpouzdaniji do sada, ima sve pretpostavke za to: nema više optike, monitor su izgleda sredili, a uz SSD skida se i opterećenje s mehaničkog diska. Kvaka kod iMaca je što je debelo jeftiniji nego da kupiš Mini plus monitor takve klase, pa je i zato mnogima najbolji izbor.
@DrAle - hvala! Da, to je radni prostor Kreativnog odjela (tj. onaj dio gdje se ne vide Lego kockice, pilates lopte i autići na daljinski!)
@scarface - e to mi već štima, super, dodat ću taj rezultat na benchmarku listu, hvala!
Dok sam radio u servisu najvise smo problema imali s iMacovima - prvenstveno prasina u ekranu i hard diskovi, superdrive cak dosta rijetko, a podjednako rijetko maticna ili graficka (koje su sada spojene, tako da nema zasebnih zamjena).
Osobno se nadam da ce kroz koju godinu, sto prije naravno, u potpunosti izbaciti HDD, onda ce iMac uistinu postati pouzdano racunalo kakvo je uvijek i trebalo biti.
A sto se tice prasine u ekranu… Najmanji je problem prasina koja dodje izmedju stakla i ekrana, najveci je problem ono sto se uvuce u sam ekran! XD E to je tek zabavno ocistiti. No moze se, a ako se poslije ekran dobro zabrtvi, problem se nece ponoviti.
A do tada… lijepo nabaviti neki stariji iMac, tutnuti SSD u njega, ocistiti ekran od prasine i dobro ga zabrtviti da ne udje opet i vozi Misko!
Inače, Davore, pohvale za tekst!
Mac pro je izuzetak jer ipak košta i to puno pa neka veća nadogradnja nije ni potrebna...
Za one koji bi kao i ja "rastavljali" FusionDrive, može se:
http://www.macworld.com/article/2015664/how-to-split-up-a-fusion-drive.html
Nažalost, i tu se ne pokazuje detaljno unutrašnjost nove 27-mice
Samo su skinuli ekran, a dalje (izgleda) nisu rastavljali.
Nema, nego čekati iFixit.
Što se tiče nadogradnji iMaca, može ga se nadograđivati sasvim pristojno RAM-om, externim diskom..
Nešto kao kućni PC, samo da je umjesto Xeona kakav i7 s1155 i nešto niža cijena
P.S.
Smayo, tko je uopce spominjao windowse? I kod svoje izjave cvrsto stojim, a nisam cak ni prvi koji je to spomenuo. Imas pregrst tema na netu u vezi stvarno jako loseg memory managmenta.
No ima stvari u kojima se ne slazemo. Ta nadoplata ne bi trebala biti toliko visoka, jer cijena rama je mizerna, a apple je naplacuje kao suho zlato.
Takodjer se ne slazem da se desktop racunalo, bez obzira kome je namjenjeno ne moze nadogradjivati. Ipak je to desktop racunalo, gdje bi sama funkcionalnost trebala biti debelo iznad estetike. No appleu na zalost nije.
I da... Opet u offtopic, iskreno nisam ni razmisljao kad sam spomenuo MM problem, i sad mi je krivo. Pobrisi zadnjih par poruka, jer tvoj osvrt na iMac je jako dobar, steta bi bila da isti upropastimo offtopicarenjem . Otvori topic neki od ovih komentara ili nesto, jer ovdje stvarno nemaju smisla i samim time je ovo moj zadnji komentar na ovu temu
iMac je predivan, , možda čak pretanak (!), nekako je nerealan...SF.
I da, odlična recenzija!
@ostali - hvala na pohvalama za test, pa znate da ja u ovome zaista uživam, entuzijast sam za Apple od ranih 90-tih i baš mi je gušt kada sve to mogu istresti iz sebe kroz jedan ovakav prikaz! Još ću ga dopuniti kada nam uskoro u Kreativni dođe CTO model s Fusion Driveom!
objektivno i informativno, nek se drugi samo ugledaju na tebe
Da imam love ili da sam radim za Apple odmah bi ti za nagradu kupio novi iPhone,
pobogu, još si na 3G, ja sam ga dao majci i njoj je prespor...
Inace, i ja srećem dosta profesionalaca iz grafičke struke koji bez problema i s užitkom koriste 27-incune...
Ja sam teškom mukom skupio za MBP, jer treba mi leptop, no još uvijek slinim za 27"
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1509571
http://www.youtube.com/watch?v=x2dafvZZC7Y
Vani bar mogu dobiti povrat novca, odnosno bez problema zamijeniti iMac, a bojim se da kod nas nije tako. Nemam namjeru potrošiti 20000+ kn, a da onda iz dana u dan gledam u neispravan display. Ne znam što da radim. Jel' tko u HR jamči povrat novca, ondnosno zamijenu iMac-a u ovakvom slučaju?
Naravno da ti nije svejedno kada kupuješ računalo od 20-ak tisuća kuna! U Hrvatskoj možeš dobiti povrat novca po zakonu o zaštiti potrošača unutar deset dana ili tako nešto, ali praksa je tu tanka, pa ne znam je li to bezuvjetno. Testirani iMac je sada već kod kupca, ali uskoro nam dolazi novi CTO model, pa ako si iz Rijeke dođi do nas i probaj uživo da li ti je monitor dovoljno dobar.
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1509571
Zg mi je bliži, ali čak da u trgovini vidim da je sve u redu, to mi nije garancija da ću ja dobiti posve ispravan iMac. Zato mi treba da mi netko jamči da ću ga moći zamijeniti, iako mislim da je gore navedeni slučaj stvarno rijedak.
Što se tiče mog iPhonea 3 starog četiri godine ja sam presretan što ga ponovo imam jer su mi ga bili ukrali, ali ga je policija našla nakon tri mjeseca. Dugo sam bio bez mobitela dok mi Hrvoje nije posudio svoj 2G (hvala mu još jednom!), a o iPhoneu 5 niti ne razmišljam. Možda jednog dana upecam kakav polovni 3GS ili 4, čisto zato da mi radi iCloud. Inače, ovaj stari iPhone je bio čisto ok dok je bio na sistemu 2.1.2, ali onda su ga lopovi digli na 3.x i sada je prilično spor. No, sada sam već dosta off-topic!
Iako sam nahvalio firmu moram priznati da me smeta odnos appla prema konzumentima njihovih proizvoda. Čini mi se da ove polu pro i prave pro konzumente po malo zapostavljaju.
Možda sad uspije:
http://forums.macrumors.com/
showthread.php?t=1509571
Ono sto je problem sto ako narucis bez fusiona, na maticnoj nemas zalemljen konektor, iako mjesto postoji (barem na 21 incnom). No i to se da rijesit, mozda ce OWC imati nesto.
Samsung?intel? ili nešto treče.
Hvala unaprijed
@lukarak - tnx za savjet, nisam uopce o tome razmisljao, pogotovo ovaj dio oko utora. Fkt su skrti za poludit s tim utorima.
Možeš mi molim te reč koji ssd imaš?
Stvar je u tome sto su bas mogli zalemit taj komad konektora na plocu. Jer jasno je da nece radit 2 ploce, jednu za fusion i jednu za klasican HDD; al da ce stedit na jebenom komadu plastike i desetak pinova, nisam ocekivao. No opet, to je mozda samo za 21'' kao sto se moze vidjet na ifixit teardownu. Na jednom forumu na macrumors bazni 27'' ima taj konektor zalemljen i u njega ide bilo koji rMBP SSD. Tak da mozda i nije tako strasno.
Moje je mišljenje kako monitir ipak nadživi računalo i to barem dva puta (ako ne i tri).
No vecini korisnika je posve bespotreban ACD/Dell/znj sa jako visokim rezolucijama. Samim time puno su isplativiji, posebice ako netko vec posjeduje monitor.
Dakle, konfiguracija koja ima više od 2 TB sa SSD i mehaničkim driveom ne radi, ako želimo ( a to mi je jedan od osnovnih uvjeta primjene) imati i Windoze.
lavina primjedbi nezadovoljnih korisnika raste.
Nadam se da će se ova glupost u slijedećim inačicama ispraviti. Ili ću na kraju kupiti MAC Pro, gdje s tim nema problema i zauvijek napustiti iMAC.
Entry level tako stoji 14.500 kn + 789,47 za Parallels ( ženi trebaju Windowsi da se remotea na poslovni komp i radi od doma); ukupno 15300 kn
Jači model s Fusion driveom stoji 16.410,53 + 789,47 za Parallels, zbrojeno 17200 kn
U oba slučaja ostao bih na 8 GB RAMA.
Što mislite ekipa, isplati li se dodati 2000 kuna za jači model; napominjem da je komp namijenjen za malo zahtjevniju kućnu upotrebu....
@lukarak - to je super, ali sto se tice iMaca dosad sam imao uvijek 21" model. To mi je cisto ok posto mi ionako to nije stroj za rad. Ali definitivno se nemogu nacudit politici izbacivanja konektora u desktop modelu. Nije mi napeto da imam najtanji desktop ikad, ionako ga ne nosim nigdje, radje mi daj koji konektor...
@scarface - ma vjerujem ti, i klasicni diskovi su tihi, s godinama jedino krenu malo "krčkat".
Da li je OCZ Vertex 4 best buy ili samo best? Znaš li možda kako stari BIOSi (4-5 godina) vide te diskove? Stavio bih ga na svoju produkcijsku mašinu (HP Compaq dx7400, Mint distro)
Elegancija jest prisutna, no gdje je printer, vanjski Blu-Ray player/pržilica , externi HD (Thunderbolt, pretpostavljam)....
Kad se sve to "prikopča", i ne djelije baš elegantno....za r ne?
Civicar i SSD rikne, nije mi to garancija da nece. Ali kad pocne krckati , ima mjenjati. opet jeftinije nego da kupim sam SSD.
Zbog windowsa mi je drago sto je obicni HD, jer ne bih volio da im ja boljke rjesavam.
Znam da se kolegama u uredu ugradjuju ti diskovi u HPove laptope 8710w koji su kupljeni krajem 2007 pocetak 2008 i sve uredno radi, bez ikakvih problema. Razlike u performansama su bas ogromne i uocljive (znacajno brze dizanje sustava, aplikacija, brze kopiranje po disku...) Naravno da je pozeljan noviji OS da zna iskoristiti sve prednosti SSD diska.
TAk oda mislim da bi i tvoj DX7400 bez problema trebao podrzavati SSD disk. Pogotovo ako je suditi po ovome -> http://goo.gl/uXrFR
@scarface - ma naravno. Nisam ni pricao o pouzdanosti, vec samo o brzini i buci.
Na windowsima nisam primjetio nikakve probleme sa SSD diskovima. Dapace, sedmica i osmica znaju iskoristiti sve prednosti SSDa.
a meni je i ovaj dovoljno brz. sad kad mu istekne garancija mozda i budem sta cackao po njemu a do tad uzivam u tisini.
@HardCoreMac - nove generacije printera su wireless, tako to ne narušava eleganciju, što se tiče Blu-raya poznajem trojicu koji ga imaju na Macu i sva trojica imaju Mac Pro. Eksterni disk može opet biti wireless, Appleov Time Capsule, može biti mrežni NAS... tako da sve skupa tko želi ostati "clean" može. No, oni koji imaju veće potrebe ionako ne biraju iMac, nego Mac Pro. Zato mislim da nije Apple ništa mnogo fulao kod iMaca, napravio je taman što treba većina njegovih tipičnih korisnika.
Što se tiče Boot-Campa, ne vidim da je to problem ako se "razbije" zajednički Fusion Drive volume. No, opet, zašto bi netko danas više koristio Boot Camp kada emulatori tako lijepo rade - možda jedino za AutoCAD i igre?
Sto ne valja s autocadom? Sestra ga koristi u VMWareu na Win7 i radi super.
Konkretno: u testovima koje sam radio novi Mac mini je pri rezoluciji od 1920x1200 izvlačio oko 830 fps, a iMac na istom testu i to pri rezoluciji 2560x1440 postiže gotovo dvostrukih 1512 fps. Trebali bismo još uzeti u obzir da zbog više rezolucije iMac mora iscrtavati 1382400 piksela više! Ako bude prilika ponovit ću test u 1920x1200 da vidim točnu razliku u brzini. E sada, to je tek početak jer jači iMac 27" ima osjetno bolji GPU, a CTO top model i još bolji!
Ako se uključe neke naprednije GPU opcije kao npr. četverostruki antialiasing, tada razlika postaje ne dvostruka, nego više od trostruka; npr. Mac mini takav test izvrti u oko 200 fps, a iMac 27" u skoro 700!
1) Hrvatska ima jedan od najvećih poreza u svijetu, u rangu smo s Norveškom, Švedskom i Danskom, što je prilično suludo jer nismo uređena i razvijena socijalna država poput njih. Dakle, umjesto 15-20% mi plaćamo 25%.
2) Hrvatska je maleno tržište za Apple i sva birokracija, atesti, prijevodi, a isto tako i fiksni trošak veleprodajnog kanala su slični kao i da imaš veliko tržište. To znači da moraš taj trošak pokriti iz daleko manje prodaje, pa je logično da je cijena veća. Bez brige, nemoj misliti da Apple trgovci uživaju u nekim velikim maržama u Hrvatskoj - upravo suprotno! Marže su minimalne, a često i dvostruko manje od onih na standardnu PC opremu. I ja sam znatiželjan hoće li se što promijeniti nakon ulaska u EU, ali baš i ne vidim mnogo prostora za to.
lijepo uplatiš stroj vani i poštom ti dođe doma, bez dodatnih davanja koja se sada odrađuju na granici,, pa neka onda ovdje drže cijene i 100% skuplje
Glavni nedostatak je sto mi nemamo Apple store, vec reselleri uzimaju dio provizije. Da imamo cijene bi pale za 200-300 eura. Sto svakako nije malo.
Cijena basic rmbp je 2370E (sto je tek 90e skuplje od recimo apple.de) u protuvrijednost i cca 17760kn. Vlak do Ljubljene i nazad je jeftiniji od 50e, i hajmo zaokruziti na 18k. Dok je kod nas isti 19200kn. Pa je ne bih bas rekao da je 1200kn nezamariva razlika bez obzira na visoku cijenu uredaja. I sve to rijesim u jedno popodne. Garanciju ti i ovdje priznaju. Uzmem za tu lovu neki dodatak, ili nesto deseto. Ne zelim da me netko pljacka.
Nema mi nitko pravo zabraniti da nesto kupim u drugoj drzavi.
Evo ti moj primjer, nisam obrtnik niti imam firmu. Ne radim na posebnim programima, ne bavim se necim da mi je izricito mac potreban za posao. Ali da, cesto koristim racunalo, ne rijetko mi treba i kad sam u pokretu. Mislim da o Mac OS-u koliko je gust raditi u njemu i svim prednostima ne trebam pricati, i od kad sam poceo koristiti Mac ne zelim na windows. O autonomnosti i prenosivosti takoder.
I tada mi i ova razlika igra itekakvu ulogu. Ja ne uzimam mac da bi se njime sminkao, vec zato jer je za mene to fenomenalno racunalo. A skupo je ko svetog petra jer su kod nas razni mudrijasi ulupali svoje zarade preko nekoliko ruka nego sto je to vani.
Izgleda da u ovoj zemlji moram biti profesionalac i tajkun, za nesto sto je u vecini svijeta (barem onog s kojim se stalno volimo usporedivati) normalno racunalo viseg ranga.
@Anonimac - sve razumijem, ali takvi korisnici poput tebe su kod nas (nažalost) još uvijek u manjini zbog loše ekonomske situacije. Takvim sretnim pojedincima koji si mogu dati gušta kupiti Mac, a da im nije za posao, vjerojatno nije toliko teško otići u neku susjednu državu s manjim porezima i većim tržištem koje onda rezultira i nižom cijenom.
Inače koristim Adobeov paket profesionalno i baš me zanima da li je MiniMac dovoljan za tu svrhu. Inaće sam do sada koristio PC ( i još ih koristim) starog 10 i 7 godina i dva ekrana (Philips i Xeroks)i još sve radi, doduše sporo, ali radi sa još XP windowsima. Hoću reći, treba ipak gledati dugoročno i postaviti pitanje "što ako jednom...?".
Čitam vas i pratim dalje, dok ne donesem konačnu odluku.
Pozdrav
Tko zna što ću na kraju izabrati. Evo, kolega mi je kupio najlošiji MiniMac i u startu je nezadovoljan. Kaže, "otvorio sam nekoliko prozora i smrzlo se, vrti ga vrti...", a ne koristi adobeov paket, ništa ekstra toga tipa....Sad ćekam da ga nadogradi :-).... A što se tiče roka trajanja od 4-5 godina, vjerujem da je to amortizacije radi, a ne stvarni rok. ... Mac Pro mi čak momentalno najviše ima smisla zbog nadogradnje, a i komponente se valjda mogu detaljno provjeriti...ko liko su nabubrili i sl. razni djelovi......Hm . Odmah idem vidjeti šta se nudi polovnoga...
Pozdrav
Za fusion drive je čuo...al mislim kad se sve to nabrije da potrebno da dolazimo u onu priču koju ste prije spominjali..... zašto uopće onda uzeti minija.
Dakle polovni Mac Pro-ovi su pouzdani iako stari više godina - 5-6 ?.... Mom PC-ju starom 7 godina su dali još 6 mjeseci jer su mu nabubrili neki elementi, spojevi...ne razumijem se...al da je za smeće.
E sad tek nisam odlučan. Bio sam 100% za prelazak na Mac, a sad vidim da su problemi u istom cjenovnom razredu jednaki. Hoću reći, koliko para toliko muzike, t o da...al ako je sa osnovnim minijem taj problem, onda je u tom cjenovnom razredu moguća ipak bolja konfiguracija PC. Za samo 2500 kn više sam imao prilično jak HP-ov uređaj. Očito su se u kvaliteti približili više nego u cijeni. Malo je poljuljan moj izbor za prelazak na Mac-a, al još ima nade :-).....Treba se strpiti još neko vrijeme....očit o..
Stjero, prijatelj ti ima problema sa mac miniem. I da je najlosiji model, ne bi se trebao tako ponasati. Ili je hardwerski kvar, ili pak ima jako malo rama, pa dolazi do swapanja na disk. Ako je to slucaj, istu stvar bi imao i na win8/linuxu, to nema velike veze sa operativnim sustavom ili kompom kojeg koristis.
Ja sam presao prije godinu i pol na mac i ne vracam se vise. Jos da ne moram koristiti win tehnologije prilikom rada, ne bih vise uopce bio u doticaju sa istima. Posbice sa win8 koje ne mogu smisliti ocima
I sve radi odlicno. Imao sam prvo iMac-a 2010 i bio sam prezadovoljan. No kako cesto moram poslovno ici do klijenta, iMaca nije bas prakticno nosati okolo, pa sam teska srca prodao isti i kupio si rMBP. Ono sto mi se dopalo kod rMBP je mogucnost spajanja vise monitora. U praksi mogu ici do 3, ali to nisam testirao. Imam spojena dva monitora i sve radi odlicno. Dakle laptop pretvaram u desktop po potrebi.
Ako mislis uzimati iMaca, neces pogrijesiti. Posebice radi ekrana gdje ces ti sa Adobe paketima znati iskoristiti i cijeniti tako visoku rezoluciju. No strpio bih se na tvom mjestu jos jedno pola godine. Nakon pola godine upali browser i pogledaj apple forume. Ukoliko vidis da nema problema sa novom linijom, uzmi si. Ako ima, jbg, kupis nesto drugo
Ali mislim da ti je svejedno. Jer ako ces davati tolike novce za komp, onda obavezno uzmi dodatnu garanciju i miran si.
Koristim gotovo sve isto sto i mileni, samo sto sam napucao 24 GB rama i vrtim i Win 7 i Ubuntu i Fedoru istovremeno. A sto je najbolje, rami idu na jos duplo, za ne neke prevelike novce. 48 GB je velik kapacitet, ali cijena raste linearno, 8 GB modul je cca 280 kn, dok je onaj od 4 GB otprilike duplo jeftiniji.
A koliko znam, vecina iMacova ide do 32 GB sto je dosta za vecinu.
Zanimljiva tema a još bolji komentari iz kojih sam dosta naučio. čim dođe ću pogledati i sliku i brzine hibridnog 1Tb diska, kako ide bootcamp i sl.
Mario.
E moj Mario, sve nekako izgleda, kao da te tvoj Bog baš i ne voli, a i sreća ti se nekako kiselo osmjehuje
Mora se kupiti Thunderbolt na Firewire konverter.
Mislim da će tako složen Mac biti up to date barem četiri godine.
iako se ja trenutno ravnam po USA cijenama, kod nas je svaki mac pretplaćen, no i na official storeu... je bolje uzet slabiji 27 nego najjači 21.....
razlika u cijeni nikakva, a u performansama ogromna
slično sam napravio sa "trenutnim" laptopom....... Alienware 17R4.... gledao sam G75, i čak Alienware 14R2, no kad sam vidio da je razlika 250-300$ između njih i mog laptopa koji ima 7970m, nisam se puno razmišljo....
"doduše mogao sam sve isfinancirat"
@Kloba:
Zar stvarno namjeravas dati preko 700kn za licencu Parallelsa?
Mislim, kada istu mozes naci za 20-30$ na ebay...
O tome se uopće ne isplati razgovarati...
Da cijenim vaša mišljenja, cijenim.
Ali koji iMac za 20.000 od 27" incha uzeti, šta mogu za tu lovu dobiti u HR storeu nisam se raspitivao. Milim za CTO. Okvirno, znam da trebam otići na UK store, uzeti cijenu CTO modela kakv slažem i pomnožiti sa 11, i to je kao okvirno to - plus minus.
Ajmo, prijedlozi, imamo taj budžet i ne štedi se: složite pilu. Gledao sam primjerice MacBook Pro Retina. Pa 18.000 kuna košta model sa 256 SSD-om. Malo...
Mac Pro 12-core (2010) Westmere 2.93GHz • 156.2
Mac Pro 8-core (2010) Westmere 2.4GHz • 90.8
Mac Pro 8-core (2009) Nehalem 2.26GHz • 87
Mac Pro 8-core (2007) Clovertown 3.0GHz • 84.3
Mac Pro 8-core (2008) Harpertown 3.2GHz • 81
Mac Pro 8-core (2008) Harpertown 2.8GHz • 77.9
iMac 27” (2011) i7 quad-core 3.4GHz • 69.3
Mac mini (2012) i7 quad-core 2.3GHz • 65.4
MacBook Pro (2012) 15" i7 quad-core 2.3GHz • 65.4
Mac Pro (2009) quad-core Nehalem 3.2GHz • 61.6
Dakle, kao glavni njegov problem ostaje skromna grafika za jače igre. Za igre klase Warcraft/Starcr aft je čak sasvim ok ako se ne ide preko 1920 rezolucije. 16 GB RAM je isto sasvim ok. MIslim da Apple zapravo namjerno ne želi napraviti još bolji Mini jer bi time pobio ostatak svoje Mac linije. Čekamo WWDC da vidimo što će biti s Pro serijom.
Nalazim se u koži Ribe koji tvrdi da ga mogu zadovoljiti svi procesori unazad 10 godina. Skoro da je tako. Danas radim na Core 2 Duo koji je više od 5 godina star i uopće mi se ne postavlja pitanje brzine. Još uvijek sporije programiram nego li procesor računa.
Ali SSD je druga priča. I baš u razgovoru sa Davorom ocijenim, kako je Mini dobar izbor ako ga se usporedi sa istim razredom HPa ili Lenova. Pomislim, kako je potrebno još samo dodati SSD u konfiguratoru i eto ti stroja za sljedećih 5,6 godina.
Ali šipak!
Apple ne pruža mogućnost izbora SSDa na jeftinijem modelu! Danas kupiti novi stroj bez SSDa je besmisleno.
Kabel za SSD sam kupio kod OWC-a. Sad cekam samo malo da budem pri novcu i kupujem SSD za minija (i sa 5400 diskom mi je masu brzi od starog laptopa tako da nema zurbe). Zanimljivo je sto sa kabelom ti dodje i alat i knjizica sa uputama kako obaviti zamjenu, tako da stvarno svatko to moze uciniti sam kuci i ustediti si novac tako da ne uzima CTO fusion drive ili SSD od Apple-a.
@davor
Zar nije logično pretpostaviti, da nešto nije podržano od strane proizvođača, ako nečega nema u konfiguratoru? Ako jedan model nema mogućnost izbora nečega što ima drugi model, zaključujem da na nekom području stvar nije potpuno ili dijelom podržana.
Netko će reći, da to je samo obični disk (ma nije baš niti običan jer je riječ o novijoj tehnologiji), ali ja sam već bio u situacijama kada se pokazalo da ne djeluje nešto što bi moralo djelovati po logici stvari.
Dakle, onaj tko se na mlijeko opeče i na jogurt puše, zar ne?
Drugo, pitanje je i garancije. Hoće li mi se priznati garancija ako ubacujem stvari po svojoj volji?
Applov SSD je primjetno skuplji. Nije upitno što se više isplati. Idealno bi bilo kupiti platformu bez diska i RAMa, ali tada bi se netko u Applu uhvatio za glavu, a ubrzo i ostao bez nje, pa to baš i nije vjerojatan scenarij.
Treće. Davor mi svojedobno pokazao alatke za otvaranje prvih Minija. Tada sam mislio da je riječ o neslanoj šali. Danas kada govorim o modificiranju Minija stvari uzimam sa priličnom rezervom, premda pristižu uvjeravanja, da je sada sve daleko jednostavnije.
Pri vlastitoj zamjeni memorije i diska ne gubi se garancija, tako da paničariš i kompliciraš bez veze.
Ako si u panici oko zamjene, odi na youtube i iz mora filmića odaberi onaj Mac koji te zanima i promotri proces zamjene. Čisto sumnjam da je prekomplicirano . Ja sam rastavio stari Mini G4 kako bih zamijenio disk. Ideš polako, pratiš upute i nema greške.
Hvala za info.
Glede garancije, oni koji su odradili zamjenu diska tvrde upravo suprotno:
"..
So the Data Doubler and SSD is now installed, so the only thing left to add when putting it all back together is the Memory Upgrade. This is a user upgradable part so does not void your warranty. But this is probably a little late to worry about this if you have just installed an SSD, as changing anything other than the memory will void the warranty.
.."
Izvor: http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1487846
Na priloženom linku riječ je o miniju koji nema optiku. Jest, da mi je vid prilično oslabio, ali zaista nisam primjetio slot za optiku.
Koristi se OWCov data doubler kit na novom 2012 Mac miniju. Post je napisan u Novembru 2012. Čovjek je priložio i sliku i film.
U tekstu stoji kako se dodavanjem diska gubi garancija.
Dakle, ponoviti ću jednostavno pitanje. Da li se ubacivanjem SSD diska na base modelu 2012 Mac minija gubi garancija?
http://www.everymac.com/systems/apple/mac_mini/mac-mini-aluminum-unibody-faq/how-to-upgrade-hard-drive-aluminum-unibody-mac-mini.html
Jasno kažu da u uputama od minija piše:
"Except for memory, do not attempt to replace or repair any components inside your Mac mini. If your Mac mini needs service, consult the service and support information that came with your Mac mini for information about how to contact an Apple Authorized Service Provider or Apple for service.
If you install items other than memory, you risk damaging your equipment, and such damage isn't covered by the limited warranty on your Mac mini."
Dakle, zamjenom bilo čega osim memorije van ovlaštenog servisa gubi se garancija.
Ništa ne mijenja na stvari da li želim zamijeniti postojeći disk sa SSDom ili postojećem disku dodati SSD. Garancija za proizvod postaje nevažeća u oba slučaja, barem tako navode različiti izvori na netu.
Kako sada, u svijetlu novih činjenica, komentiraš svoju izjavu da glede garancije paničarim i kompliciram bez veze?
@davor
Garancija mi je uvijek važna. Nakon cijene slijedi pitanje garancije. Nikada se ne udubljujem u priče o pouzdanosti. Čemu? Zato i postoji garancija.
Nedavno sam nabavio 3 TVa i jedan je pokazao feler nakon mjesec dana rada. Zar da me obliva hladni znoj zbog toga?
iMac mi ima više od dvije godine, Mac Mini skoro dvije, a MacBook Pro je star nešto više od godinu dana. Razmišljao sam o kupovini novog iMaca 27" sve dok nisam u ovaj dvije godine stari ugradio SSD. Mislim da će sada poslužiti još koju godinicu osim naravno ako nešto ne krepa. No i tada tu je uvijek eBay ili slične trgovine sa povoljnim cijenama rezervnih dijelova, a držanje kacavide tj. šrafcigera ilitiga odvijača u ruci mi nije nikakav problem
U svakom slučaju ne vraćam se na windowse pa makar morao dati zadnju lipu za novi Mac jer je stari krepao beyond repair. I iskreno, uopće se ne bih složio da su Macovi precjenjeni, jer ovo što sam s njima dobio nisam nikada ni sa jednim PeCeom ala prozorsi.
Svako ima svoje razloge sto kupuje nesto. Moji su lako rukovanje, nema virusa a i polovno ih mogu dobro prodati tj. drze cijenu.
Posebni model
Prodaje baka na tržnici jagode, pa joj prilazi djevojka, gleda jagode i komentira:"Bako , bako, baš su vam skupe ove jagode."
Baka joj na to veli:"Nisu skupe, mila kčeri, samo si se ti loše udala."
Proguglat cu, ukoliko je to istna - odlicno. Ukoliko nije, jbg, imat cu desktop racunalo sa jako malim kapacitetom
Ponovno uzimam iMaca uz retinu, ovog puta idem po novo racunalo. Mislio sam custom narudzbu napravit i uzeti malo jacu graficku, no vidjevsi koliko dugo se kod nas cekaju narudzbe odustajem od tog plana. Osnovni model ide u koji cu nabacit 32gb rama + ssd.
No vidio sam da 27'' incni bazni model ima:
http://i1215.photobucket.com/albums/cc516/tandk00/imac/DSCF5713.jpg
http://i1215.photobucket.com/albums/cc516/tandk00/imac/DSCF5712.jpg
Trebao bi ici bilo koji rMBP SSD, dakle do 768 GB, no mislim da i ovaj s OWCa ide, to je do 480.
Da cu riskirati pa naruciti ssd za retinu i pokusavati na novom imacu ugraditi... Ne, toliki avanturist pak nisam. Za pocetak ce posluziti klasicni HDD koji je cak jako brz po svim testovima. Usudim se reci zapanjujuce brz. No to i dlaje nije SSD, a isti narucujem prvog dana kad ga vidim u ponudi na macsalesu
Razlog je bas u SSD-u. U imac 27 mid 2010 mogu ugraditi dodatni SSD, a zadrzati HDD i DVD. Nije da mi je dvd potreban, no jeftinije je ovako, a i puno jednostavnije. Ugradit cu ovog puta sve sam, jer imam i vremena, a i volje.
Novi iMac mozda za par godina. Kad se iskristalizira situacija sa DIY ugradnjom i dodatnim SSD-om. U medjuvremenu ce posluziti ovaj koji nije nista losiji
Pozdrav
Mini nije za tebe bojim se. Ponajvise radi maxa. Kod mene u firmi ekipa ga koristi, no iskljucivo preko bootcampa, jer max na zalost ne postoji za OSX.
Ukoliko stvarno dosta radis u maxu, onda radije pricekaj nove PRO strojeve. Da, skupi su. No dugorocno mislim da bi nekom tko radi u maxu bili jako isplativi. Ponajvise radi renderiranja.
Mini bi bio valjda ok za Adobe pakete, barem sam takav utisak stekao preko foruma od ekipe koja isti koristi.
iMac je tu nekakva zlatna sredina nazalost, jer nije ono sto zelis - komp bez monitora.
Šta mislite o tome? Da li je on dovoljno jak, kao npr. Imac?...Uzmem najjačeg i dodam još 5000 za ekran, malo se strpim, i nakon npr, 5 godina prodam laptop i uzmem novi. Ekrane imam stolne, a comp mi mobilan. I kupim laptop u americi...
No koliko dobro ce 3ds max raditi na hd4000 mogu ti reci samo oni koji su to isprobali. Ne bavim se 3D modeliranjem pa ti tu stvarno ne mogu pomoci.
Ali iskreno, ne vjerujem da je situacija bajna za takav setup. Sto se tice adobe paketa, sve pod OSX-om radi i vise no odlicno. To ti iz prve ruke mogu reci.
MBP je i skuplji od iMaca ?
Ili cekaj novu PRO liniju pa idi na isplativost na duge staze, ili idi na iMac 27 da budes siguran da ce sve sljakati odlicno. Novi iMac je dosta lagan (9kg ako se ne varam), pa cak i nije neki problem prenosivost. Imas cak i torbe za isti.
Da bi mini sa nekom boljom grafickom bio odlicno rjesenje - bi. I meni bi kao takav odlican bio. No nema takvog minia, a ocito ga Apple ne zeli ni izbaciti
http://www.macrumors.com/2013/05/02/apple-adds-new-256-gb-and-512-gb-flash-storage-options-to-imac/
Svašta....
Mislim da bum se prijavil za portira u HNB-u ;)
http://store.apple.com/us_smb_78313/buy-mac/imac?product=ME089LL/A&step=config
Iako danas nije problem naći vanjski mirror sa SSD-om (do 6 TB), ostaje mogućnost nadogradnje po želji i (svakoj) potrebi.
Inače i ja želim svakome ovoga ljepotana na random stolu.