05.07.2017 | 15:47
Vanjska jedinica klime*, kad je koristiš u ljetnom režimu, NE izbacuje topli zrak IZ SOBE, nego samo izbacuje TOPLINU iz sobe.
Znači ventilator unutarnje jedinice vrti zrak iz sobe u krug po sobi i tjera ga kroz izmjenjivač topline (ona limena rebra što izgledaju kao hladnjak od auta).
Na tom izmjenjivaču topline topli zrak prirodnim putem predaje svoju toplinu freonu** koji pomoću dvije cijevi kruži između unutarnje(ih) i vanjske jedinice.
Posljedično, zraku u sobi temperatura opada, a freonu u cijevima temperatura raste, on se iz tekućine pretvara u plin***.
Kompresor u vanjskoj jedinici je taj koji freon tjera u krug i na vanjskom izmjenjivaču topline (tzv. kondenzatoru) prisilnim putem predaje svoju toplinu okolnom vanjskom zraku.
Ventilator na vanjskoj jedinici klime tjera vanjski zrak kroz izmjenjivač jer se tako drastično (više desetaka puta) povećava snaga izmjenjivača topline. Teoretski, možemo reći da i vanjski ventilator tjera vanjski zrak "u krug" kao što onaj unutarnji tjera sobni zrak u krug, samo što tog vanjskog zraka ima puste milijune milijardi puta više nego ovog unutarnjeg pa je glupo pričati o tome da ga tjera "u krug".
Ali, kad "stručnjaci" montiraju vanjsku jedinicu klime u neki skučeni prostor pritiješnjen bliskim zidovima jer ju je ružno vidjeti na otvorenoj fasadi, onda se zaista dogodi da vanjska jedinica vrti premalu količinu vanjskog zraka u krug te mu diže temperaturu sve više i više, dok ona ne premaši tzv. kritičnu točku toplinskog stroja, nakon kojeg više rashlada ne funkcionira.
Uglavnom, freon se iz vanjske jedinice (kondenzatora) vraća u unutarnju (isparivač) ohlađen i spreman da preuzme novu količinu topline od unutarnjeg zraka iz sobe. I tako u krug.
Tvoj multisplit klima uređaj (taj s dvije unutarnje i jednom vanjskom jedinicom) je vjerojatno bio toliko skup ne samo zato što je bio multisplit, nego i zato što je inverterski. Tako da ti se ta razlika u cijeni vjerojatno već odavno (prije najmanje 7 godina) isplatila, jer su inverterski uređaji, poogotovo ako mijenjaju više od jedne obične split-klime, neusporedivo energetski štedljiviji u režimu održavanja temperature (dakle, kad je temperatura u prostoru cca ta koju je korisnik želio i sad je samo treba održavati).
Ionizator ne može spustiti temperaturu zraka u sobi, odnosno "ohladiti" prostoriju. Neki, uz to što povećavaju koncentraciju ozona (O3) u sobi, mogu reducirati vlagu, neki dosta skupi je mogu i regulirati (dakle suhi zrak ovlažiti, vlažan osušiti, tj. održavati relativnu vlažnost zraka na nekoj ugodnoj razini) pa time utječu na osjećaj ugode, ali, ako ti je u sobi temperatura 32ºC, jedino ti je klima uređaj može spustiti. Ionizator - ne.
Evo jedne zgodne ilustracije koju sam našao na netu:
ona prikazuje samo ciklus radne tvari. Na ovim "vijugavim" dijelovima zamisli ventilator koji tjera zrak kroz "vijuge" i onda taj zrak predaje ili preuzima toplinu.
fusnote:
* klima uređaj je u suštini toplinski stroj koji se sasvim općenito naziva "toplinska pumpa" ili "dizalica topline" jer omogućava prisilni prijelaz topline s medija niže temperature na medij više temperature (prirodni prijelaz topline se događa samo u suprotnom smjeru)
**stručan izraz je "radna tvar" jer današnji tehnički plinovi koji se koriste u rashladnoj tehnici nisu više klorofluorokarboni - tzv. CFC iliti freoni, nego kemijski posve drugačiji spojevi koji ne uništavaju ozonski omotač planete)
*** zato se rashladni kraj dizalice topline naziva "isparivač". Na onom suprotnom kraju radna tvar se opet iz plinovite pretvara u tekuću pa se taj kraj naziva "kondenzator"