09.10.2018 | 23:20
Daddo kaže:
Smayoo, nisi ti daleko od istine što se kriterija tiče, no to tko dobiva posao je puno manje bitno od toga KAKO se taj posao obavi.
NE možeš reći da je to puno manje bitno. To su dvije međusobno potpuno uzročno-posljedično povezane stvari. Kroskorelacija 100%
A obavlja se traljavo i aljkavo. Jer ti i takvi "privatnici" u realnom sektoru, realno, nemaju što tražiti. Fali im i znanja i kompetencija i još koječega.
Eto, sad će Žabac odmah reći da to nema veze jer je Tito bio lopov i ratni zločinac.
To je podjednako problem Naručitelja koji kao jedan od glavnih kriterija stavlja cijenu koja mora biti što niža
A zašto to stavlja tako, kad svi znaju koje su posljedice toga?
kao i Izvođača koji za navedenu cijenu ne može odraditi posao kvalitetno,
A tko je Izvođača tjerao da nudi posao po toj cijeni? Naručitelji - obveznici JN trebali bi, sukladno Zakonu, izvoditelja koji ponudi po preniskoj cijeni pritjerati svrsi i dobiti traženo pod cijenu da utjeraju izvoditelja u stečaj. Pa se ne bi više nitko nikad zajeb... s time.
E, ali (a) tender je za q raspisan pa se naručitelj nema za što uhvatiti, i/ili (b) postoje određeni odnosi koji nadilaze poslovne, da to tako kažemo.
a ZJN ti nalaže da moraš raspisivati natječaj i onda se posao obavlja mjesecima dok se ne zadovolje uvjeti natječaja.
A tome nije kriv nitko drugi osim naručitelja i njegovog nesposobnog osoblja koje radi na radnom mjestu kojem nije doraslo pa nije kadra raspisati javni natječaj koji drži vodu i jednoznačno i jasno specificira predmet nabave.
Sve to skupa bi bilo puno lakše rješivo da novac kojim se plaćaju robe ili usluge zaista postoji i da je stvaran. Ovako, to je hrpa brojki na papiru koje u stvarnosti ne postoje, a ti radiš planove i projekcije koje ti onda netko - odbije. I godinama ne odrađuješ ono što treba jer novca - nema.
Ovo je, rekao bih, puno jače izraženo u privatnom sektoru, nego u javnom. Javni naručitelji (npr. gradovi i općine te županije) dobiju kredit u banci kad god se sjete, a za uvjete im se fućka jer će to ionako vraćati njihovi politički protivnici. Privatni investitor se drži zubima za zrak i prolongira životno važne investicije svjestan štete koju si dugoročno nanosi, zato što ne može dobiti kredit koji bi mu omogućio da to isfinancira, a da istodobno ne sahrani firmu u nelikvidnost. Jbg.
A nema ga jer ovi gorespomenuti žapčevi "privatnici" ne pune proračun. Ne pune ga, jer iz njega ne dobivaju "ništa" zauzvrat. Ozbiljni privatnici rade na stranom tržištu, jer na domaćem nema kapitala niti se lova vrti dovoljnom brzinom da se stvari promijene.
I ozbiljni "privatnici" koji rade na stranom tržištu ne muljaju s PDVom i ne znam čime, i ne kupuju si preko firme stvari za po doma jer nemaju vremena za te muljaže i nisu im bitne, slažem se. Time se bave kokošari.
Javni sektor je (pre)skup i neučinkovit, no rješenje koje pojedinci zagovaraju - smanjiti broj zaposlenih u javnom sektoru - je kratkoročno. Dugoročno, kad makneš "viškove" i dalje ćeš imati isti problem jer će ti dojučerašnji javni službenici koji nisu svoje poslove obavljali preći u "privatnike" koje žabac spominje ili biti na socijali. Nema trećeg.
Ne slažem se. Ima trećeg. Ostat će svojoj familiji na grbači, skupljati boce po kontejnerima, otići u Irsku konobariti (oni rijetki koji znaju engleski više od "Aj no spik ingliš"), ili se prihvatiti nekog deficitarnog posla kod nas (poljoprivrede, građevine, ribarstva, itd.). Te na idućim izborima vjerojatno više neće glasati za svoje uhljebitelje, nego razmisliti o tome kakvu im STVARNO sudbinu kroje koji političari.
A i da budu na socijali ili prijeđu u te Žapčeve "privatnike", i dalje je to bolje, jer će (a) to biti jeftinije na nas i (b) opet će na idućim izborima razmisliti za koga su to glasali prošlih x izbora.
Ono što je mene zasmetalo u određenim postovima u ovoj temi nije što iznose stav koji se razlikuje od mog, nego što postoji ogromna većina dovoljno inertnih/nezainteresiranih za provjeru činjenica koja će skočiti na senzacionalistički članak i prihvatiti ga zdravo za gotovo, istovremeno misleći da su sa 500/X kn vlastitog novca kupili pravo na etiketiranje.
S tim se slažem.