16.04.2023 | 03:50
smayoo kaže:
U Americi (oni koji si mogu to priuštiti) biraju kojem osiguravatelju plaćaju, pa se, kad se ozbiljno razbole, taj osiguravatelj izmotava na razni "fine print" zašto im neće pokriti troškove.
Nijemci su to napravili prije par godina i nije baš nešto.
Do tad je bilo obvezno zdravstveno, osim samostalnih i bogatih koji su birali neko "privatno zdravstveno". Problem kod privatnog zdravstvenog je da prvo pacijent plati (mora imati para) pa oni njemu vrate (mora moći čekati). To je zbog ovoga što si napisao. Kad ti platiš uslugu lječenja, osiguranje ima vremena se natezati oko nadležnosti i visine pokrivenosti. A i doprinosi/premije zdravstvenog u se udvostručile (jer znate privatnik mora zaraditi da bi sortirao taj društveni kaos). Ako je to cilj, onda dobro.
Ali ovo je samo privatizacija zdravstvenog osiguranja, cijelo zdravstvo nismo ni dotaknuli jer bi samo taj korak bio kolektivno pucanje u koljeno.
Kad bi se sve privatiziralo, došlo bi do jebenih tiraža i to ne po stupnju bolesti nego po dubini novčanika.
Mislim da su zdravstvo i mirovinsko solidarni doprinos svih nas i da se to u nekom kolektivnom smjeru treba reformirati. Smanjenje troškova će doći samo realnom procjenom usluge i postavljanjem nekih normativa.
Tu se Davor i ja slažemo, ne može nešto TOLIKO koštati!