10.02.2023 | 20:13
Link
Demokratski senator Ed Markey rekao je na forumu na Harvardu ovog siječnja da su američki dužnosnici učinili tri stvari potrebne za sprječavanje uporabe nuklearnog oružja u Ukrajini:
Izravno su Rusiji iznijeli argumente da bi prelazak na nuklearno oružje rezultirao katastrofalnim posljedicama, uključujući i višestruke ekonomske, diplomatske, kibernetičke i konvencionalne vojne odgovore SAD-a i njegovih saveznika. Nadalje, izgradili su međunarodnu koaliciju koja Rusiji daje do znanja da će platiti generacijsku cijenu ako započnu nuklearni rat; i, konačno, "jasno su dali do znanja Putinu da neće dopustiti uništenje ukrajinske demokracije."
Putin zasigurno mora znati da bi samo zajedničke globalne ekonomske i diplomatske mjere mogle izolirati i osakatiti Rusiju i to u povijesnim gabaritima. U ekstremnim slučajevima, američke i NATO snage mogle bi pregaziti Ruse razornim konvencionalnim vojnim napadima. Naposljetku, nije samo Zapad taj koji se protivi bilo kakvoj ruskoj uporabi nuklearnog oružja. Putina su najbliži saveznici, Kina i Indija, izričito upozorili da ne prelazi nuklearnu liniju.
Kineski predsjednik Xi Jinping rekao je početkom studenog da bi se svijet trebao "zajednički suprotstaviti uporabi ili prijetnjama uporabom nuklearnog oružja". Nekoliko tjedana kasnije, Xi je na sastancima s Bidenom ponovno potvrdio da svoje stajalište da je uporaba nuklearnog oružja u Ukrajini "potpuno neprihvatljiva". I to se zasigurno može ubrojiti među razloge zašto su Putinove bombastične prijetnje prilično opale.
Treće, čak i da je Putin potpuno očajan, nema očite vojne prednosti od korištenja nuklearnog oružja. Rusi ne bi dobili rat. Postoje deseci scenarija za korištenje nuklearnog oružja u Ukrajini, ali nijedan od njih ne završava pobjedom Rusije. Svaki od scenarija bi izazvao masovni zapadni i globalni odgovor. Kakve god nuklearne fantazije ruski stručnjaci ispucavali na državnoj televiziji, jasno je da bi posljedice uporabe nuklearnog oružja daleko nadmašile sve potencijalne koristi.
Više za izgubiti nego za dobiti
"Rusija je zemlja od koje možete svašta očekivati, ali ne i otvoreni idiotizam", kaže general bojnik Kiril Budanov, šef ukrajinske vojno-obavještajne službe. "Izvođenje nuklearnog napada neće rezultirati samo vojnim porazom Rusije, već i njihovim potpunim kolapsom. I oni to jako dobro znaju."
Zbog svega navedenog, Putin ima više za izgubiti nego dobiti. Primjerice, ako i pretrpi konvencionalni vojni poraz u Ukrajini, teoretski još uvijek može zadržati svoju moć u Rusiji. Kao što je detaljno opisao Michael McFaul - bivši veleposlanik u Rusiji tijekom Obamine administracije - nakon povlačenja iz Ukrajine, Putin bi bio slabiji ali bi "najvjerojatnije zadržao kontrolu... iako diskreditiran i oslabljen." Kad bi upotrijebio nuklearno oružje, gotovo sigurno bi izgubio ne samo Ukrajinu, već i Rusiju, a vrlo vjerojatno i život.
Ništa u ratu nije bez rizika. Ali argument da se Ukrajini ne može pomoći jer postoji opasnost od nuklearnog rata - nije potkrijepljen relevantnim dokazima.