24.03.2023 | 10:49
dpasaric kaže:
To je kao kada entuzijastičan igrač Starcrafta naštanca 150 Wrathova (teranska borbena letjelica), a onda shvati da ne može niti primirišati suparniku jer ovaj ima polja photon cannona (PZO) koji ga skinu čim uđe u range.
Svi ti avioni su samo sila zastraživanja i eventualno mogu poslužiti za napad na slabije.
Dosta teško mi je slijediti tvoj tok misli sad. Ako se referiraš na moju vijest o objedinjenim zračnim snagama Skandinavije plus Finske, onda si skroz fulao. Švedska doktrina predviđa raspršivanje njihovog zrakoplovstva po zemlji i djelovanje s priručnih lokacija. Još JA-37 Viggen je bio koncipiran za korištenje prometnica kao pista i dovoljno mu je 500 metara ceste za polijetanje i slijetanje (između ostalog ima kanarde i reverziranje potiska motora što je iznimna rijetkost kod vojnih jednosjeda). JAS-39 Grippen slijedi istu logiku, a ni F-35 nije daleko od toga. To su, iz svega rečenog, obrambene snage i jasno da im je primarna zadaća da odvrate bilo koga od ideje napada na te države. Budući da se snage raspršuju po jako velikom teritoriju (samo za podsjećanje, kad bi Švedsku preklopili na globusu preko Goetteborga, došla bi do Granade, cca) iznimno teško bi bilo neutralizirati te zračne snage u jednom velikom napadu na isti način kako Rusija nije uspjela neutralizirati RZ Ukrajine u prvim danima agresije i te zračne snage su im iznimna kost u grlu i dan-danas te rusko RZ nije ni izbliza uspostavi bilo kakve prevlasti u zračnom prostoru Ukrajine.
Da se razumijemo, iznimno cijenim aerodinamička svojstva ruskih aviona (Su-27 i kasnije izvedenice te MiG-29), ali ovaj rat je pokazao da Rusija nije u stanju integrirati svoje snage u jedno jedinstveno bojište i da razni rodovi, nerijetko do razine postrojbi, vode zasebne ratove gdje se pokušavaju ispuniti neki parcijalni ciljevi bez ikakvog uspjeha u koordiniranom djelovanju prema jednom zacrtanom zajedničkom taktičkom cilju. Na to se nadovezuje ipak neprijeporno tehnološko zaostajanje za zapadnim sustavima koji umanjuju efikasnost onog što Rusija ima. Najbedastiji primjer je topništvo: rusko topništvo troši puno veće količine streljiva da bi ostvarilo učinak koji je željen, a onda 16 sustava (šesneast!) HIMARS okrene tijek rata u ljeto. Zamislimo na trenutak situaciju u kojoj su AFU dobile 100 HIMARS-a lani. Dosad bi ih već pol zahrđalo od morske vode na plažama Krima dokud bi se dovezli i parkirali u more.
Čitao sam priče i članke pilota o usporedbama F-16 i MiG-29 koji su sudjelovali na zajedničkim vježbama NATO-a (migovi su bili njemački, slovački itd od ostalih članica koje su ušle u NATO i imali ih u sastavu, tj. od bivšeg DDR-a nakon Wiedervereinigunga (ponovnog ujedinjenja) s BRD-om. Svi su isticali da je 29 iznimno okretan i u određenom rasponu brzine zbog svojeg izuzetnog omjera potiska i težine može izmanevrirati F-16, ali ispod te brzine i iznad nje je F-16 okretniji. MiG ima prednost u sposobnosti ispaljivanja rakete na cilj koji nije ispred aviona (preko pilotskog vizira se može zahvatiti cilj i pucati raketa) dok F-16 mora to odraditi kroz HUD koji je u avionu, ali su isto tako rekli da je u F-16, zbog polegnute pilotske pozicije lakše podnijeti visoke G sile (podsjećam, on izdržava 9G) i da ako MiG ne uspije u prvom manevru, pilot nakon toga nema snage oduprijeti se F-16 koji će opet biti sposoban za isti manevar.
Dakle, alati su usporedive kvalitete pa se vraćamo na operatere.
twitter.com/revishvilig/status/1638549846981320704?s=20
Pogledaj ovog pilota. Naš Selak, koji je u penziji i ima valjda 30 godina više od ovog pilota ima bolju figuru i liniju te je u boljoj fizičkoj formi. Ovaj pilot nije u stanju podnijeti manevar od 7G i, dopuštam da je to ciljano i smisleno, ali nikad nigdje ni na kojoj snimci/slici bilo kojeg pilota sa Zapada (a uključujem i naše) nisam vidio vojnog pilota lovačkog zrakoplova koji izgleda ovako s trbušinom ispred sebe. A ovo nije jedina snimka ruskih pilota koji izgleda ovako.
RRZ je, po meni, samoproglašenom armchair generalu, dio ruske vojske koji se najžešće osramotio u Ukrajini, a konkurencija je zbilja jaka. Imaju na raspolaganju sjajne avione, a učinak je, ti ćeš razumjeti izraz, porca miseria.
Moj zaključak: ovo objedinjavanje zrakoplovnih snaga Skandinavije plus Finska pruža mogućnost koncentriranog napada na bilo koju silu koja se odvaži pokušati napasti te zemlje i stvoriti lokalnu premoć tog kalibra da taj napad mora završiti u gorkim suzama. Avioni su, naposlijetku, jako mobilni i mogu reagirati brzo. Hoće li tu biti gubitaka za te obrambene snage? Vrlo vjerojatno, ali odradit će svoj zadatak i zalupiti vrata pred (krvavim) nosom okupacijskih snaga.