Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


14.07.2023 | 07:22
Evo izvještaja koji (ni)ste čekali. Situacija se čini donekle statičnom u smislu pomaka crte bojišta, ali vode se teške borbe i ruska strana polako, hokejaškim rječnikom, ulazi u fazu pozicione obrane s ispucavanjima paka kako bi izazvala iceing i bully da ulovi tračak daha.

Sjeverno od Bahmuta je ruska strana pokušala protunapad, ali je njega dalekometno topništvo AFU uspješno sasjeklo u korijenu i ruska se strana, uz gubitke, vratila na početne položaje.

F0-MMx5XsAAEfnj.jpg


Kad smo kod još većeg sjevera (Harkiv) tamo je ruska strana pokušavala fanzivu koja se nije materijalizirala, iako su u startu imali neke pomake. Kako je ta cijela stvar išla u smjeru Lymana (sjetite se lanjske akcije AFU na tom području) moja je pretpostavka da Rusi žele osigurati logistički pravac prema okupiranim položajima (koji je sad tu prekinut), ali, možda i važnije, da žele zadržati snage AFU na tom području kako se one ne bi spustile prema Bahmutu. No, još jedna vrlo bitna napomena koja se tiče opaske doktora Lovrića da ofanziva ne napreduje po planu: AFU i dalje napada sa 20-ak posto snaga koje su odvojene za ovu kontraofanzivu. Ili, kako veli jedan izvor: the big dog is not barking yet.

Kliščivka (južno od Bahmuta). Ruska strana je pokušala povratiti položaje koje su izgubili prije nekoliko dana, ali bez uspjeha. Napadi su odbijeni.

F0-MNbuX0AE5aha.jpg


Južno bojište

F0-MOmGWIAAt1LS.jpg


F0-MPY9WcAEs2Ub.jpg


Tu se čini da je situacija statična, ali tu ruska 42. divizija ima pune ruke posla. Skače lijevo, desno i non-stop krpa rupe u obrani. To nije dugoročno održiva situacija i tu bi se mogao dogoditi kolaps obrane, jer im kronično nedostaje ljudstva do te mjere da su sad u borbu morali uključiti svoje izviđačke jedinice (to kažu sami ruski izvori, dokaz da nemaju više pričuva koje bi ubacili u borbu). Topnišvo AFU se uključilo i izbrisalo polovicu.
Prijutne, o kojem smo govorili prije nekoliko dana je sad područje borbi između AFU i ruske strane. Navodno je pola naselja pod kontrolom AFU.

F0-MQPwWAAEpTNe.jpg
14.07.2023 | 18:22
Ja nisam skolovani vojnik niti strateg, ali eto glumimo ovdje neke pametnjakovice u slobodno vrijeme

Zamislimo da Ukrajina ima 100% vojnika i sada tvrde da svega 20% koriste u ofanzivnim operacijama.

Sta je svrha onda ovih preostalih 80%?

Zasto su odgadjali ofanzivu da bi stigli obuciti svu tu vojsku, koja im eto sad niti ne treba?

Ne trebaju im pojacanja a jedva da se mrdaju s mjesta?

Izgleda da cekaju da pukne negdje ruska obrambena crta pa da kroz taj prostor ubace ovih preostalih 80% u rusku pozadinu?

Lako je moguce da nece ni docekati da iskoriste ove pricuve jer je evidentno da 20% angaziranih jednistavno nije dovoljno da razbije ruske crte. Pa ce izgubiti tih napadackih 20%, onda uzeti novih 20% (od onih 80%) da ih zamijene.

I malo po malo, istrosit ce rezerve bez da su i u jednm trenutku imali jaku udarnu pesnicu od 100% svoje snage, koja bi realno mogla napraviti neku promjenu, jer i Rusi nemaju dovoljno ljudi da cuvaju svoju dubinu.

Izgleda da planiraju u nedogled napadati intenzitetom 20% cijelom duljinom fronta (kao da su Ruse pitali kako im najbolje odgovara), dok ne izgube momentium ili meteroloski uvjeti opet sve zaustave.

Kako ima ruska, tako i zapadna vreca ima dno. Ne mozes beskonacno dugo upucavati milione u rat koji ne donosi ocekivane rezultate. Neko ce jedan dan reci, dosta je - potpisujte primirje.

Nista mi nije jasno...
15.07.2023 | 00:30
drlovric kaže:
Ja nisam skolovani vojnik niti strateg, ali eto glumimo ovdje neke pametnjakovice u slobodno vrijeme
Zamislimo da Ukrajina ima 100% vojnika i sada tvrde da svega 20% koriste u ofanzivnim operacijama.
Sta je svrha onda ovih preostalih 80%?
Zasto su odgadjali ofanzivu da bi stigli obuciti svu tu vojsku, koja im eto sad niti ne treba?
Ne trebaju im pojacanja a jedva da se mrdaju s mjesta?
Izgleda da cekaju da pukne negdje ruska obrambena crta pa da kroz taj prostor ubace ovih preostalih 80% u rusku pozadinu?
Lako je moguce da nece ni docekati da iskoriste ove pricuve jer je evidentno da 20% angaziranih jednistavno nije dovoljno da razbije ruske crte. Pa ce izgubiti tih napadackih 20%, onda uzeti novih 20% (od onih 80%) da ih zamijene.
I malo po malo, istrosit ce rezerve bez da su i u jednm trenutku imali jaku udarnu pesnicu od 100% svoje snage, koja bi realno mogla napraviti neku promjenu, jer i Rusi nemaju dovoljno ljudi da cuvaju svoju dubinu.
Izgleda da planiraju u nedogled napadati intenzitetom 20% cijelom duljinom fronta (kao da su Ruse pitali kako im najbolje odgovara), dok ne izgube momentium ili meteroloski uvjeti opet sve zaustave.
Kako ima ruska, tako i zapadna vreca ima dno. Ne mozes beskonacno dugo upucavati milione u rat koji ne donosi ocekivane rezultate. Neko ce jedan dan reci, dosta je - potpisujte primirje.
Nista mi nije jasno...


Joj, kak si nevaspitan... Mislim, i ja ću sada malo pametovati prije neg Djuro da neki suvisli odgovor
Imaš 100% ekipe. Od toga 20% grize po linijama sukoba. Negdje sam, mislim, pročitao da 50% grize, al whatever... Neki postotak grize.
Od % koji grizu, neki poginu. Trebaš nadopuniti te koji su poginuli. Onda, ovi preživjeli od ekipe koja grize, se umore. Trebaš dio vratiti na odmor, a svježu krv poslati na front.
Elem, koji god postotak da imaš na liniji sukoba, moraš osigurati nadopunu i rotaciju.

Nemreš u ovakvoj šituaciji poslati 100% na juriš. Mislim, nisi Rus
Realno, Ukrajini je trebalo vremena da dobije oružje, da ljude obuči za oružje i zadatke, a Rusija je dobila isto to vrijeme da se ukopa i osigura obranu. Ukrajina nema druge opcije osim sporog i opreznog napredovanja.
Tu i tamo naprave pomak na liniji fronte, ali konstantno rade štetu u ruskoj pozadini. Ginu generali, ginu zapovjednici... Čini se sasvim logično da AFU napravi kolaps u drugoj i trećoj ruskoj liniji jer tada i prva linija dolazi u velike probleme.

Jesino je pitanje koliko dugo Rusi mogu držati obrambene linije i koliko dugo će Ukrajinci imati momentum i motiv za napad.
15.07.2023 | 08:52
drlovric kaže:
Ja nisam skolovani vojnik niti strateg, ali eto glumimo ovdje neke pametnjakovice u slobodno vrijeme

Zamislimo da Ukrajina ima 100% vojnika i sada tvrde da svega 20% koriste u ofanzivnim operacijama.

Sta je svrha onda ovih preostalih 80%?

Zasto su odgadjali ofanzivu da bi stigli obuciti svu tu vojsku, koja im eto sad niti ne treba?

Ne trebaju im pojacanja a jedva da se mrdaju s mjesta?

Izgleda da cekaju da pukne negdje ruska obrambena crta pa da kroz taj prostor ubace ovih preostalih 80% u rusku pozadinu?

Lako je moguce da nece ni docekati da iskoriste ove pricuve jer je evidentno da 20% angaziranih jednistavno nije dovoljno da razbije ruske crte. Pa ce izgubiti tih napadackih 20%, onda uzeti novih 20% (od onih 80%) da ih zamijene.

I malo po malo, istrosit ce rezerve bez da su i u jednm trenutku imali jaku udarnu pesnicu od 100% svoje snage, koja bi realno mogla napraviti neku promjenu, jer i Rusi nemaju dovoljno ljudi da cuvaju svoju dubinu.

Izgleda da planiraju u nedogled napadati intenzitetom 20% cijelom duljinom fronta (kao da su Ruse pitali kako im najbolje odgovara), dok ne izgube momentium ili meteroloski uvjeti opet sve zaustave.

Kako ima ruska, tako i zapadna vreca ima dno. Ne mozes beskonacno dugo upucavati milione u rat koji ne donosi ocekivane rezultate. Neko ce jedan dan reci, dosta je - potpisujte primirje.

Nista mi nije jasno...


Dok je zapad najstrože osuđivao a Putinovi propagandisti prijetili nuklearnom eskalacijom, rusi su gradili rovove i utvrde. Sad treba puno više vremena i resursa da se ubaci vojska! Ukraina sigurno nema baš dovoljno žive sile da bi mogla D-Day taktikom udarati. Tako da mora prvo proći sve te utvrde, napraviti ozbiljan mostobran i onda.
15.07.2023 | 10:29
drlovric kaže:
Ja nisam skolovani vojnik niti strateg, ali eto glumimo ovdje neke pametnjakovice u slobodno vrijeme

Zamislimo da Ukrajina ima 100% vojnika i sada tvrde da svega 20% koriste u ofanzivnim operacijama.

Sta je svrha onda ovih preostalih 80%?


20 posto ih sudjeluje u operacijama, a ostatak je u režimu treniranja i rotacije. Tako su snage u naponu snage, eliminiraš zamor koliko je moguće, a treniraju stalno taktičku koordinaciju temeljem iskustva s bojišta. Primarno se to odnosi na ove proboje rovova i obrambenih crta o čemu sam već pisao; puno stvari se mora koordinirano odvijati da to sve uspije.

No, potvrdu toga (i mojeg izvještaja od jučer o ruskoj obrani pred pucanjem u Zaporižju) ti daje sam Girkin u najnovijem videu (transkript i prijevod (zanimljivije) većine):


ScreenShot2023-07-15at11.18.47.png


ScreenShot2023-07-15at11.19.03.png


ScreenShot2023-07-15at11.19.20.png


ScreenShot2023-07-15at11.19.40.png


I još jedan zanimljiv dodatak

twitter.com/VolodyaTretyak/status/1680128484964704256?s=20

Ponavljam da AFU vodi rat na način na koji ni jedna članica NATO-a nikad ne bi niti pokušala ratovati. Par podsjetnika: u Zaljevskom ratu kad se krenulo protiv Iraka, 37 dana je trajala priprema u vidu zračnih udara. U trenutku kad je saveznički oklop konačno krenuo, više nije postojalo gotovo ništa iračko sposobno za bilo kakav dalekometni otpor, a oklop im je onda izrešetan kao ementaler (znam pouzdano da su se topovi na Bradleyeima pokazali tako efikasni u rešetanju iračkih (sovjetskih) tenkova da se pješaštvo prestalo skrivati iz njih, jer su uvidjeli da više šansi imaju na otvorenom ako zalegnu, nego iza tenka kroz koji zrna prolaze kao kroz sir).
AFU sad radi na neutralizaciji ruskog topništva. Ovaj se rat dosad pokazuje kao neka suluda modernija inačica WWI. Ušančeni vojnici, artiljerija, slabo sudjelovanje zrakoplovstva uz dodatak dronova i krstarećih raketa...
15.07.2023 | 10:54
I izvještaj s bojišta:

Zaporižje: nakon intenzivnih topničkih djelovanja (Girkin o tome govori) AFU su opet napredovale sjeveroistočno od Rabotina.

U sektoru Staromlinivke oko Prijutne je blago zatišje. Niti jedna strana sad tu ne pokušava nikakva ofanzivna djelovanja.

Bahmut: AFU dalje napredovale zapadno od Andrijevke. Isto su napravile i kod Kliščivke u kojoj sad nema (više) snaga AFU.

U Luhansku je ruska strana pokušala s napadom na položaje AFU u smjeru Nevske, ali bez uspjeha. Ruske snage nisu sposobne za bilo kakva ozbiljnija tj. dugotrajnija ofanzivna djelovanja.

Oberst Grosberg, šef vojne obavještajne službe Estonije kaže da su AFU 'pred velikim uspjehom. AFU je uništila ruska zapovjedna mjesta i logistiku, dok se ruske snage približavaju kraju svojih rezervi i snage na bojištu ne dobivaju pojačanja tj. kopne snagom.'
Rekao bih da su to procjene konzistentne s ovim što govori Girkin.
15.07.2023 | 11:10
Ja znam da 100% vojske ne moze i ne treba ucestvovati u napadima.

Zapadni mediji to predstavljaju kao: Ukrajina koristi svega 20%, dok se onih 80% napadaca sunca negdje po odmaralistima. Pa kao samo cekaju da ih ubace. I to procita covjek koji o ratu ne zna puno i razmislja da ce se silina napada po automatizmu povecati 4 puta. Sto uopce nije istina.

Ako aktivno napada 20% ukrajinskih snaga odredenih za ofanzivu (a vise je angazirano), znaci isto toliko treba za rotaciju. To je jos 20%. I neka ostavimo jako optimisticnih 10% za popunu ljudi izbacenih iz stroja. Ukrajina znaci koristi pola jedinica spremljenih za ofanzivu. To nije i nikako ne moze biti svega 20%.

I to smo krenuli od pretpostavke da koriste svega 20%. Sta ako je taj broj angaziranih 30-35-40%? A sta ako je procenat izbacenih iz stroja veci od 10%? A znamo da jeste...

Lako moze ispasti da oni imaju svega 20% imaju u rezervama, a ne 80%. To je meni zaparalo uho, nista drugo...

Ja im od srca zelim da uspiju u ovoj ofanzivi, ali jako mi je tesko skriti svoje razocarenje jer ocekivao sam vise. I ocekivao sam da ce ratovati na drugaciji nacin, ali valjda to tako mora kada nemas premoc u zraku.

Pratimo dalje...
15.07.2023 | 12:56
Mukotrpan i dugotrajan posao, ali što se mora, mora se.

www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/znate-zas...vali-uzalud-15355641

> Sikoza kaže da su Rusi utvrde gradili više od godinu dana. Zato, kaže pukovnik, kontraofenziva neće biti onoliko brza koliko se mislilo. Sikoza kaže da Rusi iza spomenute izbočine imaju tri obrambene linije. Ruske su ih snage dodatno učvrstile pomoću "zmajevih zubiju", betonskih barikada koje se dizajnirane da zaustave i uspore tenkove. Uz to, na to su mjesto Rusi poslali dodatne trupe. Sikozine su ruke manje-više vezane. "Nemamo dovoljno preciznog oružja da napadnemo mete koje su jako udaljene", rekao je ukrajinski pukovnik i dodao da će te dodatne fortifikacije usporiti ukrajinske vojnike.

> Situacija ipak nije beznadna. Jedan je Sikozin vojnik pomoću protutenkovskog projektila Javelin srušio ruski helikopter. Također, iako na raspolaganju imaju artiljeriju iz doba Sovjetskog Saveza, 36. je marinska brigada uspjela pogoditi ruske barake koje su prilično daleko od fronte.

> Kad su ruski vojnici na društvenim mrežama objavili video u kojem se žale na loše životne uvjete, ukrajinske su snage prepoznale zgradu od cigle koja im je upala u kadar te na njih ispalile niz raketa.
15.07.2023 | 14:15
ScreenShot2023-07-15at15.13.54.png
15.07.2023 | 17:44
A te ciljeve u pozadini nisu mogli rokati dok je blato bilo?

Rakete izgleda lete samo po lijepom vremenu?
16.07.2023 | 10:26
Malo o licermjeru oko rata. Girkin šalje ovaj video Kolubijskih plaćenika koji idu u borbu i prije borbe se mole.

t.me/strelkovii/6075

Nakon toga napiše svoj komentar na te plaćenike !

"Koholi! Zaplešite hopak od veselja! Cijeli civilizirani svijet je za vas! Pa su se neki kolumbijski Indijanci došli boriti za neovisnu, slobodnu, seksualno oslobođenu "Ukrajinu"! U kojoj će biti dopuštena upotreba bilo kakvih droga... Istina, tamo vam neće biti mjesta... jer u očima "svjetske zajednice" niste ništa više od ludih Rusa, i to Rusa (pa čak i onih koji izgubili razum) su "svijet koji javnost nikada nije voljela. Ali djeca i unuci kolumbijskih narkomana u potpunosti će cijeniti čari nekadašnje Male Rusije. Jer vaša zemlja ostaje izuzetno bogata, ali u njoj nikada nije bilo reda."

Sve bi to bilo u redu, da ja nisam vidio mnoge predaje Ruskih vojnika, od kojih je možda svaki peti Rus. Svi ostali su iza Kavkaza ? Znači Rusija te ljude smatra manje vrijedne, oni su ionako iz "pripizdine" pa neka ginu za nas. Da ne spominjemo robijaše, koji su ginuli za wagner, ta situacija je bila win-win za Rusiju.

Kratak osvrt na taj problem, jer je istina sad u drugom planu, kao i u svakom ratu.
16.07.2023 | 10:58
Nastavak licermjerja. Sljedeći Gikinov post o wagneru. Po njemu je wagner ok, dok se bori u Siriji i u Africi, ali doma su izdajnici, jako zanimljiva teza

"Malo o transferu "Wagnera" u Bjelorusiju.

Mreža je puna videa s kolonama "glazbenika" koji se kreću cestama pod crnim zastavama s malo moderniziranim amblemom SS divizije "Totenkopf" ("Mrtva glava").
S tim u vezi želim svojim čitateljima naglasiti sljedeće:

Ranije sam više puta napisao da jasno dijelim samog Prigožina i osoblje PMC-a koje on kontrolira. Među potonjima bilo je mnogo dragovoljaca koji nisu našli drugu priliku sudjelovati u obrani domovine, kao i onih koji su tražili najučinkovitiju primjenu svojih snaga i vještina u tekućem ratu. Bio je i značajan broj veterana "sirijske" i "afričke" kampanje koji su se borili u "Wagneru" jednostavno zato što je PMC postao "njihov dom" (isto kao i Legija stranaca u Francuskoj za mnoge od istih plaćenika) . Dok se Wagner borio za Rusiju, moglo se zatvoriti oči.

Sada više nije tako. Provedeno pod izdajničkim („Rusija bez razloga napala Ukrajinu“ itd.) parolama tzv. "marša pravde" - postao je "referentna točka" u daljnjem postojanju ovog PMC-a. A oni "glazbenici" koji su ostali u navedenoj ilegalnoj oružanoj formaciji (ilegalna oružana formacija) pod zapovjedništvom gada Cooka isti su izdajice Rusije kao i on. Subjektivno, oni to možda ne razumiju i zabavljaju se raznim iluzijama. Ali objektivno, potpuno je isto i ništa drugo. Jednostavno zato što sada Prigožinova "privatna vojska" nema moralno pravo smatrati se braniteljem domovine. A njeni borci brane svoje pravo da ubiju bilo koga, bilo gdje za novac koji im plaća njihov "poslodavac". Sada su svi koji su ostali pod "zastavom s lubanjom" isti izdajnici kao i sam Prigožin.

U budućnosti (a sada mi se čini prilično sumornom) "glazbenici" će ubijati svoje sugrađane desno i lijevo već ovdje - u Rusiji. Po nalogu svog gospodara manijaka. Na "svojoj strani", što se vjerojatno neće poklapati s nacionalnim interesima Rusije i ruskog naroda. Svoju spremnost za to savršeno su pokazali 23.-24. lipnja, za što nisu pretrpjeli ni najmanju kaznu (naprotiv, primio ih je predsjednik u Kremlju).

S tim u vezi, pooštravam svoj stav prema onim svojim pretplatnicima koji osjećaju simpatije prema ovom PMC-u. Svako odobravanje, glorificiranje, popularizacija "Wagnera" - od sada će odmah povlačiti zabranu moje stranice na neodređeno vrijeme. A budući da redovito pregledavam "feed prijatelja" (VKontakte) (kao dio prikupljanja i ocjenjivanja vijesti), nemojte se iznenaditi ako iznenada ne možete otići na moju stranicu nakon što objavite nešto ovakvo."
16.07.2023 | 15:17
drlovric kaže:
Ja znam da 100% vojske ne moze i ne treba ucestvovati u napadima.

Zapadni mediji to predstavljaju kao: Ukrajina koristi svega 20%, dok se onih 80% napadaca sunca negdje po odmaralistima. Pa kao samo cekaju da ih ubace. I to procita covjek koji o ratu ne zna puno i razmislja da ce se silina napada po automatizmu povecati 4 puta. Sto uopce nije istina.

Ako aktivno napada 20% ukrajinskih snaga odredenih za ofanzivu (a vise je angazirano), znaci isto toliko treba za rotaciju. To je jos 20%. I neka ostavimo jako optimisticnih 10% za popunu ljudi izbacenih iz stroja. Ukrajina znaci koristi pola jedinica spremljenih za ofanzivu. To nije i nikako ne moze biti svega 20%.

I to smo krenuli od pretpostavke da koriste svega 20%. Sta ako je taj broj angaziranih 30-35-40%? A sta ako je procenat izbacenih iz stroja veci od 10%? A znamo da jeste...

Lako moze ispasti da oni imaju svega 20% imaju u rezervama, a ne 80%. To je meni zaparalo uho, nista drugo...

Ja im od srca zelim da uspiju u ovoj ofanzivi, ali jako mi je tesko skriti svoje razocarenje jer ocekivao sam vise. I ocekivao sam da ce ratovati na drugaciji nacin, ali valjda to tako mora kada nemas premoc u zraku.

Pratimo dalje...



twitter.com/PathToNewEden/status/1680518394309664770
17.07.2023 | 06:49
Opa, AFU opet roknule Kerčki most. Bome, izgleda da Krim pada prvi, a onda otamo idemo prema sjeveroistoku do Belgoroda.....

F1N1jhwXwAICHpl.jpeg


F1NzIdBWwAIpIG3.jpeg


F1NzIdAWcAMuHce.jpeg


F1NzIdAXsAA7ugV.jpeg
17.07.2023 | 09:56
Jedan zanimljiv pogled na nedavnu pobunu wagnera.




Od 1.23.50-1.30.05
17.07.2023 | 15:01
Djuro genijalac kaže:
Opa, AFU opet roknule Kerčki most. Bome, izgleda da Krim pada prvi, a onda otamo idemo prema sjeveroistoku do Belgoroda.....

18.07.2023 | 07:18
Rusija nakuplja velike snage za napad u smjeru Lymana (smjer Harkiva). Po nekim izvještajima je tamo 100 tisuća ljudi i cca 900 oklopnih vozila za bojište duljine cca 50 km.
Ako je to istina, onda je to, po meni, znak da je sjer Zaporižja jako upitan za Ruse i da žele na ovom potezu (koji je najbliži Rusiji i stoga logistički najlakše opsluživ za njih) sigurno vezati pričuvne snage AFU. Taj ruski plan ima skroz po sebi ispisano zadnja šansa, ako to ne uspije.....
18.07.2023 | 16:11
Evo i ja bi mogao uskoro ostati bez Straljnikova kojeg često citiram. Idemo još par citata dok još nije rahmetli

"Putin prijetio... Putin zvao... Putin davao upute... varam se ili nisam čuo već 15 godina: predsjednik naredio, predsjednik kaznio, predsjednik naredio, predsjednik preuzeo odgovornost? Jadno cviljenje, pritužbe na partnera, povici "za sve dobre protiv svih loših" - toga je koliko hoćete. Ali već jako, jako dugo, predsjedničina retorika ni izdaleka ne nalikuje tradicionalnom "muškom standardu" - "treba biti, a ne izgledati". Puno brbljanja, minimum slučajeva i apsolutna neodgovornost za neuspjehe - to je stil "kasnog Putina" (od 14. godine). I također - bijesne hvalisave laži. Ali čak i od početka NWO-a, više ga ne možete čuti ..."

"Slab, ali pametan kralj ima tendenciju pronaći pametnog i snažnog kancelara (premijera, tajnika itd.). Da vlada dok on vlada. U povijesti ima dosta primjera tako uspješnih tandema... Louis 13. i Richelieu, Wilhelm 1. i Bismarck i tako dalje... A naši?! Kudrin, Medvedev, Mišustin - premijeri, Ivanov, Serdjukov, Šojgu - generali... što dalje - to prosječno i bezvrijedno."

"Općenito, na kraju mojih razmišljanja, moram zažaliti što Putin nije žena. Slab karakter i ne baš pametna žena mogla bi imati talentirane favorite ... Također, koliko sreće, zapravo (često se događalo upravo suprotno), ali bi barem postojala šansa. Ali Kabaeva nije povukla, nažalost ..."

Za kraj možda i najteži post, gdje je Putina usporedio s ništarijom ?

"Povijest nema konjunktivno raspoloženje. Pune 23 godine na čelu države bila je ništarija koja je uspjela “baciti prašinu u oči” značajnom dijelu stanovništva. Sada je to posljednji otok legitimiteta i stabilnosti države. Hakirati ga ilegalno znači "uspješno dovršiti" posao onih koji su Jedinstvenu prednost zasjeli na prijestolje u dogledno vrijeme. Ali zemlja neće preživjeti još 6 godina na vlasti ovog kukavičkog mediokriteta. I jedino što bi mogao korisno napraviti “prije kraja” (da svoje ime ne prekrije vječnom sramotom u Povijesti, poput Židova Gorbyja) jest osigurati prijenos vlasti na nekoga uistinu sposobnog i odgovornog. Šteta što mu to nije ni palo na pamet. A ako dođe, onda smo već mnogo puta vidjeli “mogućnost biranja suradnika”..."


Da napišem Girkin R.I.P ili da još malo pričekam
18.07.2023 | 20:51
Djuro genijalac kaže:
Rusija nakuplja velike snage za napad u smjeru Lymana (smjer Harkiva). Po nekim izvještajima je tamo 100 tisuća ljudi i cca 900 oklopnih vozila za bojište duljine cca 50 km.


I sta mi sad ovdje da mislimo?

Zar nije prirodan tijek operacije bio odsjeci Rusima Krim i Donbas napadom na jug. Onda iz pravca Khersona i od Zaporozja vrsiti pritisak na Krim, dok druge jedinice cuvaju bok od Donbasa.

Onda Rusi (ponajprije narod) bi poceo masovno da se povlace preko Kercha u Rusiju. Cim bjeze civili, za njima obicno pobjegne i vojska (Sifra: Kninsko bojiste).

To se medjutim nije desilo. Jug nije presjecen. Ofanziva rapidno gubi momentum i Rusi mogu komotno rezervne jedinice (ako su ih imali) sa 2, 3 i 4 borbenih polozaja prenamjeniti u napadacke.

Iz prostog razloga sto Ukrajinci nisu probili ni prve crte ruske obrane, tako da ovi ruski vojnici rasporedjeni po dubini ne rade prakticki nista.

Rusija koja se brani na stotinama kilometara fronta, moze odvojiti 100K vojnika za svoj protunapad, a Ukrajinci svoj 80% napadackih resursa poslali na godisnji

I onda Ukrajinci roknu Kerch i ne dobiju ni sa tim potezom nista konkretno. Kopnena veza sa Rusijom kroz Donbas jos uvijek postoji i logisticki nije prekinuta opskrba Krima. Most ce pokrpati za par tjedana i kamioni ce opet moci preko njega prometovati.

To je trebao i morao biti way out za ljude cim se usjete ugrozeni sa sjevera, da sto lakse bjeze u Rusiju.

Ovu silnu novo obucenu i zapadnom tehnikom opremljenu vojsku koju su Ukrajinci razvukli na stotine kilometara bojisnice da su skupili na jedno mjesto (bilo koje na mapi) probili bi crtu bez problema. Ovako se ne mogu oteti dojmu da je odabrana pogresna strategija, ili im je tako naredjeno da rade, radi komercijano/politicko/korporativnih razloga.

Svi ovi Leopardi i oklopni transporteri da su npr udarili na Doneck, oslobodili bi taj grad 100% (svega su 6-7 km od njega) i zauvijek zavrsili pricu sa DPR republikom.

Al stratezi u Ukrajni logicno znaju i vide vise od nas dezurnih internet pametologa. Ostaje nam da pratimo razvoj dogadjaja.
19.07.2023 | 14:31
drlovric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Rusija nakuplja velike snage za napad u smjeru Lymana (smjer Harkiva). Po nekim izvještajima je tamo 100 tisuća ljudi i cca 900 oklopnih vozila za bojište duljine cca 50 km.


I sta mi sad ovdje da mislimo?


Da bih ja trebao bolje provjeriti izvore prije objave. Ovo nije istina, jer Rusija nema više gdje uzeti 900 tenkova, a bome ni 100.000 ljudi da ih pošalje na 50 km bojišta. Rusija pritišće u smjeru Limana, ali AFU to uspješno odbijaju.

U međuvremenu, Rusiju će na summitu BRICS-a predstavljati Lavrov. Bila službena objava Rusije da bi se uhićenje Putina po nalogu Haaškog suda smatralo objavom rata (iako nisam siguran kako bi oni točno dohvatili JAR), ali na koncu je ispalo da međunarodni uhidbeni nalog ipak nije ha-ha-ha-ha kategorije, pa, za svaki slučaj Rusiju predstavlja Lavrov.
20.07.2023 | 19:23
www.yahoo.com/news/sobering-analysis-ukr...front-221322771.html

> The U.S. is "probably expecting some sort of results with all the aid and the military hardware that it has provided," said Gady. "The basic idea here was to train Western-equipped mechanized arms brigades in combined arms maneuver. I think this approach has had some setbacks. I'm not sure that it has been a failure across the board. I think it just requires a more concerted effort."

> Gady however was quick to emphasize that “no Western type of military can really do this sort of combined arms operations at scale, with the exception of the United States. But even the United States Armed Forces would have a very difficult time breaking through these defensive layers because no Western military in the world currently has any experience in breaching the types of defenses in depth that the Russians put up, in the south and east of Ukraine.”

> As a result, “I think it's fair to say that the HIMARS effect from last summer has been definitely over,” Gady said. “So I think we should keep that in mind when we think about other long-range precision-guided munitions that have been provided to Ukraine. Russia, sooner or later, will find a countermeasure to it.”
20.07.2023 | 21:19
"Nudi zanimljive uvide u izazove s kojima se suočavaju Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje u pružanju vojne podrške Ukrajini. Jasno se vidi da obuka mehaniziranih brigada s opremom zapadnog tipa doživljava neke poteškoće, ali i dalje igra važnu ulogu. Naglašavanje Gadyjeve teškoće probijanja obrambenih linija postavljenih od strane Rusa ukazuje na složenost sukoba.

Situacija pokazuje da je dugoročna vojna podrška potrebna kako bi se Ukrajina učinkovito obranila. Činjenica da čak i američke oružane snage imaju poteškoća u probijanju tih obrambenih linija naglašava izazove s kojima se Ukrajina suočava. Važno je imati realna očekivanja i imati na umu da nema jednostavnog rješenja.

Članak također skreće pozornost na potrebu za stalnim traženjem inovativnih načina za prevladavanje ruskih protumjera. Ukrajina će i dalje trebati dugoročnu podršku i partnerstvo s drugim zemljama kako bi ojačala svoje obrambene sposobnosti.

Ukupno gledano, vrlo informativan tekst koji potiče na razmišljanje i pokazuje da je situacija u Ukrajini složena te zahtijeva pažljiv pristup."
21.07.2023 | 09:21
Putin još nije odlučio hoće li osobno sudjelovati na summitu G20 u New Delhiju - izjavio je Peskov.

Ranije je Kremlj odlučio da Putin neće prisustvovati summitu BRICS-a u Južnoj Africi. Umjesto toga, tamo će ići Lavrov, koji nije predmet tjeralice koju je izdalo ICC.

Kao svaki diktator, Putin želi biti plašen i obožavan. Cijela njegova vladavina izgrađena je na ideji "jakog tipa" kojeg "svi se boje" (i, po produžetku, svi se boje i Rusije).

Car koji ne može putovati izvan zemlje jer bi bio uhićen trebao bi predstavljati ozbiljan udarac za Putinov osjećaj samopoštovanja. To je ono što ga najviše plaši - nitko se više ne boji njega, svi ga vide kao slabog i okrutnog čovjeka kakav zaista jest.
21.07.2023 | 11:57
cariblanco kaže:

Da napišem Girkin R.I.P ili da još malo pričekam


Mislim da možeš početi tipkati. Njegova žena objavila da su ga uhitili.

F1jgOfAWwAMEXbJ.png



F1jgFIhXsAA3ZTI.jpeg



Optužen je za ekstremizam, po članku 282. Kaznenog zakona Ruske Federacije.

Ako su ga uhitili radi rušenja malezijskog putničkog aviona (MH17) pri čemu je poginulo 298 putnika i člnaova posade, onda imaju zbilja bolestan smisao za humor.
21.07.2023 | 12:14
Nego, kratki prikaz stanja po bojištima:

Smjer Rabotino, Zaporižje. AFU i dalje artiljerijom udaraju po ruskim položajima u smjeru Verbove kao bi ih omekšali. Za sad obje strane samo drže položaje dok traje artiljerijska priprema.

Donjeck: ruske snage su uz pomoć zrakoplovstva ponovno pokušale napad na položaje AFU u Marinki, Krasnohorivki i Nevelske. Ovo je završilo potpunim neuspjehom, ali su sjeverno od Avdiivke uspjeli vratiti neke položaje koje su izgubili prije mjesec dana.

Bahmut: AFU je malo napredovala u smjeru Orihovo-Vasilivka, dok je ruska strana pokušala protunapad u smjeru Berhivke koji im nije dao ploda. AFU zadržale položaje.

Na bojištu su se pojavile granate s kazetnim punjenjem koje koristi AFU i zasad se to pokazuje izuzetno efikasnim protiv ruskih snaga koje se žale na gubitke i nedostatak protuartiljerijske vatre.

Rusija je objavila da se povlači iz ovog dogovora o žitu i da odsad svaki brod koji ulazi u ukrajinske luke smatra potencijalnim prevoznikom oružja i vojne opreme. Drugim riječima, legitimnim vojnim ciljem.
Na to je Ukrajina odgovorila identičnim priopćenjem koje se odnosi na ruske brodove koji idu u ruske luke i sad ostaje samo za čekati...
Turska se postavila kao jamac ovog sporazuma i nekako sumnjam da će se Putin baš ići za_ebavati s Turcima...
21.07.2023 | 15:33
Djuro genijalac kaže:

Turska se postavila kao jamac ovog sporazuma i nekako sumnjam da će se Putin baš ići za_ebavati s Turcima...


Navodno bi trebao biti uskoro susret Putin-Erdogan, baš me zanima rezultat tog dogovora. Turčin ima Bospor koji može zatvoriti, a i on voli gledati u stare zemljovide (kao Putin) i vidjeti da je nekad na Krimu živjelo puno Tatara. Što ako mu Erdogan pokaže zemljovid, kad Rusije nije niti bilo, a bili su Mongoli
21.07.2023 | 16:27
cariblanco kaže:
Evo i ja bi mogao uskoro ostati bez Straljnikova kojeg često citiram. Idemo još par citata dok još nije rahmetli

Da napišem Girkin R.I.P ili da još malo pričekam


tko čeka taj dočeka
21.07.2023 | 16:38
Yonkis kaže:
cariblanco kaže:
Evo i ja bi mogao uskoro ostati bez Straljnikova kojeg često citiram. Idemo još par citata dok još nije rahmetli

Da napišem Girkin R.I.P ili da još malo pričekam


tko čeka taj dočeka


Izgleda da sam ga zacoprao, nego zadnja objava s njegovog kanala, neznam tko je to objavio niti gdje je to kam ide ?

"Idem u Meshchansky Court u Moskvi (Kalanchevskaya 43 a).

Svaki Rus bi sada trebao biti tamo.

Slava Rusiji!"
21.07.2023 | 16:43
Može pitanje? Čitajući tj slušajući neke izvore, rusi govore da su Ukrainci izgubili 26.000 vojnika (ne znam jel KIA+WIA) za vrijeme samo ove ljetne ofenzive. Neka je brojka recimo 20.000. Ukrainci kažu da su uvježbali 60.000 (novih?) vojnika za ofenzivu. Priča se o 20% da ih je trenutno upogonjeno za to dok ostali se pripremaju za svojih "5 min" jer treba vojnike rotirati, odmarati, tj ne leže besposleni uz bazen i čekaju svoj turn. Mene zanima koliko rusi imaju gubitaka ako Ukrainci imaju 26.000 (ok, 20.000) jer za ofenzivu je potrebno imati veliko ljudstvo da bi se uspjelo, nije samo dovoljno omekšati neprijatelja grantiranjem već treba proći i minska polja, počistiti rovove, preći zube itd.. Ima li se negdje ta brojka?
21.07.2023 | 17:12
Djuro genijalac kaže:
Turska se postavila kao jamac ovog sporazuma i nekako sumnjam da će se Putin baš ići za_ebavati s Turcima...


Kako se stvari razvijaju, Erdogan bi mogao najviše profitirati od cijele šituacije. Godinu dana je prilično dobro balansirao i vjerojatno od Europe ishodio kojekakve interese u priči o blokadi ulaska Finske i Švedske u NATO.
Očigledno je jako zadovoljan tim sporazumima čim je Putinu pred nosom pustio Azovce da se vrate u Ukrajinu. Osim toga u Ukrajini se gradi tvornica za proizvodnju Bayraktara. Jačanjem veza sa Zapadom, Turska si može priuštiti slabljenje veza sa "bolesnikom zapadno od Urala".

Da se dotaknem još malo "teorija i zabluda"...
Prigožin je manje-više za vrijeme pokušaja puča skinuo veo sa takozvane SVO. Još uvijek, SVO je nazivno pokrenuta u smislu "denacifikacije", na koju je Rusija po nekom statutu UN-a imala pravo (ako sam dobro shvatio).
Lako to što je Turska pustila "naciste" da se vrate u Ukrajinu. Ono što je značajno je da Rusija zarobila te "naciste" i onda ih prepustila Turskoj u "kućni pritvor". "Denacifikacija" ovime definitivno pada u vodu. Valjda bi bilo logično da su Rusi zarobljene "naciste" priveli pravdi i "pošteno" im sudili. Međutim, danas Rusija ima više zarobljenih vlastitih časnika nego ukrajinskih "nacista".
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 7 minuta
  • Yonkis: Ajme ovaj Photos u iOS 18 treba zasebni manual/priručnik.
  • JOHN: Smayoo što se mene tiče oderao bi i domaće
  • Zmay: Poz! Moguće napraviti da se oglasi sami brišu nakon nekog vremena npr.? Puno stvari je već prodano, a autori oglasa ih ne brišu...hvala
  • smayoo: Lik je dobio 30 dana zatvora uvjetno. I morao je platiti troškove. Što bi više? Kad pogledaš po internetu ima hrvatskih državljana koji pljuju po policiji svaki dan pa ih nitko nikad nije niti pokušao privesti, niti identificirati., a kamoli prekršajno goniti.
  • JOHN: Lik je dobio novčanu kaznu od 150 eura, a samo na transport je potrošeno više od toga. A gdje su plače policije ooja ga je privodila, tužitelja, odvjetnika, suca, režijskih troškova itd. Trebali su ga samo na ime tih troškova oderat 4000-5000 eura. Pa nek blebeće
  • JOHN: I mišljenja sam da mu je kazna preblaga. Ja bi za svako ponavljanje x10 od prethodne pa nek dogura do doživotnog ili neka ga opelješe do daske.
  • JOHN: Čovjek želi biti valjda novi Pernar ili šta ja znam recimo ADRI. Radi pizdarije a paralelno otvara kanal. Ili ga je jednostavno pojeo sustav, droga ili nešto treće :)
  • JOHN: a kamoli u tuđoj
  • JOHN: Nekih posljedica mora biti. Meni recimo ne pada na pamet u vlastitoj zemlji javno ponižavat
  • Kloba: Mada, nije mi baš ok da svako ko se pokenja na netu hapsimo. Pogotovo ako je Srbin. Baš ono. Jadno. Šta je to - pismeni delikt?
  • Kloba: Ali današnji post/vapaj - "Jel može razmena za Severinu?"
  • Kloba: I da, još jedna novost. Opet priveli Trifunovića. Sa Bajakova, gdje je došao i samo se približio našem cariniku da pita jel sada sve OK jer je godina dana prošla od zabrane ulaska u HR na godinu. I ovaj brže bolje, marica pa 800 km do Splita. Razlog, vrijeđanje na X-u od lani. Ustaše ovo ono
  • Kloba: Postoji razlog, čak je i logičan...
  • Kloba: Nego, tko zna zašto današnji mlađi nogometaši deru štucne?
  • Kloba: Tako da, to što je Jakirović očito isto htio poručiti "mlađem kolegi", mislim si da mu je ovaj samo kimuo i pomislio si "i trenersku diplomu ima svatko..." :)
  • Kloba: Oću reći, ovi mladi lavovi koji sada dolaze iz igračkih u trenerske uloge, pa to će gaziti klubove kao cipelarka deset na jednoga. Nema tu više "nema ponižavanja". Zna se ko je ko i ćao. A Dinamu je ovo velika lekcija i neka je
  • Kloba: I ovi su nas prešli ko plitak potok. Ima jedna anegdota sa SP-a u Brazilu da je isto to - nemojte ponižavati protivnika, navodno rekao Joakim Low Elfu na poluvremenu one utakmice s Brazilom, ali ovi ga nisu baš poslušali
  • Kloba: "..a sada hoću da ih zgazite!!!"
  • Kloba: Ma. A najbolji mi je Jakirović na kraju tekme koji 2očita bukvicu" Kompanyu. Ovaj mlađi od Modrića godina dana, doslovno smo kao repka igrali protiv njega (Belgijanac je), i kako je igrao u Manchester City-u čovjek je naučio okomiti nogomet do perfekcije. I to prenio radnišnim Švabama. Jer on im je na poluvremenu rekao (kada su naši izjednačili ili došli na gol razlike sa dva gola) "e,
  • drlovric: Dinamo se sinoc osjecao kao 70% HNL klubova kada igraju protiv njega. To samo govori koliko smo smijesna liga.
  • Kloba: IMa jedan kafić. Zove se Plavi devet. Nije zajebancija. Sada to koriste ko meme.
  • Kloba: Neka. Sada znamo koliko smo svjetosnih godina udaljeni od stvarnih prvaka liga petice
  • smayoo: Alo, dinamovci, šta se to igralo u Munchenu? Rukomet? :D
  • cariblanco: Rekorderi...iza dobrog konja se uvjek praši
  • drlovric: 9 komada. Ouch :)
  • cariblanco: Nova vrsta rata ?
  • cariblanco: The Death Toll from today’s Pager Attack in Lebanon has risen to 9, while the Injured has passed 3,000.
  • smayoo: Nažalost, da, Josip je zatvorio firmu i odselio u Njemačku :(. U Rijeci nema ništa drugo što je za preporučiti...
  • MacSlavko: To mi je zadnja opcija, ako nema ništa bliže Rijeci…
  • Yonkis: MacSlavko: iStyle?
  • MacSlavko: Off topic: Nisam znao da JM Elektronika više ne radi… Kamo sad odnijeti MBA 2020 na popravak?
  • Borisone: Dostupnost servisa i značajki po regijama: [link]
  • miomika: ne rade ni Live caption na Facetime-u ako je .hr primarni jezik :)
  • Zdravac: Inaće, upravo napravio update, i istina je, ne radi iPhone mirroring
  • Zdravac: Jebiga, to je osveta za usb-c, šteta, ali EU mora biti veća od jedne kompanije. Ja bi sigurno pronašao način da ih natjeram da omoguće to...
  • drlovric: A jbg ne moze ni vi europejci bas sve da dobijete :)
  • Yonkis: Apple today said that European customers will not get access to the Apple Intelligence, iPhone Mirroring, and SharePlay Screen Sharing features that are coming to the ‌iPhone‌, iPad, and Mac this September due to regulatory issues related to the Digital Markets Act. - June 21, 2024
  • dperec: Nadogradio MacMini i Iphone... I phone mirroring ne radi u našoj regiji :)
  • Yonkis: big_mac imaš poruku
  • Yonkis: Borisone: vidio sam ga u 19:14 i to jer sam zaboravio chekirati :)
  • Borisone: Ne vide ga svi odmah u 19:00
  • big_mac: Pozdrav imam uključena beta ažuriranja i instaliran ios 18 RC. Zanima me kako mogu instalirati danas ovu finalnu službenu verziju? Isključio sam beta ažuriranja ali nemam apdejt
  • Yonkis: ..i? Jel se netko ažurirao?
  • Yonkis: Pročitao sam negdje da update ide na 1.7 milijardi uređaja. I to sve u jednom danu (čak i manje). Wow.
  • Yonkis: [link] Evo kad će update biti dostupan, da ne otvarate link, biti će u 19:00
  • Air: Moj problem je što sam pustio automatski update, za razliku od kompa gdje sam na 10.13. jer mi radi što mi treba raditi pa bolje ne riskirati i pokvariti.
  • Air: Nisam naveo problem potrošnje nego punjenja. I da, potrošnja je veća. Ali to traje već par dana.
  • m@xym: Sa jednim od novijih update-a su stavili dodatnu obavijest u Settings-ima od Battery, gdje ti fino kaže da je tijeku optimizacija sustava i da je potrošnja baterije veća.
  • m@xym: @Air, neposredno nakon update-a (pogotovo ako se radi o nekom značajnijem updateu, potrošnja baterije se značajno poveća zbog pozadinske aktivnosti procesora, pa potrošnja baterije tada nije relevantna.
  • Air: Apple je po pitanju šlampavosti i zlobe (programirano smanjenje trajanja baterije) postao opak igrač.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Tito, Anonimci (491)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.49 Seconds

Provided by iJoomla SEO