Termin proksi (proxy) ikona je nešto što "stari" Mac korisnici dobro poznaju, a operacije koje se sa njom mogu, uzimaju zdravo za gotovo. Stoga često smetnu sa uma da netko tko Mac-a tek počinje koristiti, ni ne pomišlja da se sa tom "sličicom" nešto može napraviti. Što je proxy ikona To je sličica (ikona) koja obično ima izgled kao i ikona dokumenta te vrste u Finderu, a nalazi se u sredini gornjeg ruba prozora dokumenta. Evo par primjera:
Â
Â
Â
Â
I što sada sa time? Desni klik na proxy ikonuAko napravite desni klik na proxy ikonu, pojaviti će se lista mápa koje prikazuju mjesto tog dokumenta na datotečnom sistemu (file system). To izgleda ovako: Ako sada strelicom miša odete na bilo koji objekt iz te liste, i kliknete lijevim pucem miša na njega, otvoriti će se taj objekt (mapa ili disk) u Finderu. Dakle ako zbog neke operacije koju želite napraviti na tom dokumentu, kao npr. kopiranje, kompresija ili promjena imena, trebate taj dokument naći u Finderu, ovaj način je puno brži nego otvaranje novog prozora u Finderu i navigacija kroz mape file sistema do tog dokumenta. Kako današnji Macovi svi imaju opciju desnog puca na mišu, prvo sam naveo tu metodu. Međutim, u stara (dobra ;-)) vremena kada je Mac miš imao samo jedan puc, do lista mápa se dolazilo na način da se stisla tipka "command" tj. tipka koja se nalazi sa lijeve i desne strane tipke razmaka, i kliknulo (jedinim pucem miša koji ste imali :-)). Pa probajte i to, u ime starih vremena. Lijevi klik na proxy ikonuAko lijevim pucem kliknete na proxy ikonu, malo zadržite strelicu miša nepomičnim, kopija ikone će se "zalijepiti" za strelicu i moći ćete ju pomicati po ekranu sve dok je puc miša pritisnut. Što sada sa time? Ako ikonu odvučete na neki drugi objekt na ekranu, desiti će se ista operacija kao da ste ikonu istog dokumenta iz Findera odvukli na taj objekt. Na primjer:
Na žalost, za razliku od desnog klika, rezultat ove operacije nije uvijek identičan. Neki programi se ponašaju drugačije od drugih, ali kako svi mi obično koristimo isti set programa prilikom korištenja Maca, jednostavno isprobajte kako se ponašaju Vaši "najmiliji" programi pa Vam to možda pomogne u bržem radu. Vjerujte mi, jednom kada se naviknete na upotrebu proxy ikone, čuditi ćete se kako ste mogli bez nje. Par napomenaE sada dolazi par napomena koje naizgled kompliciraju stvar, ali nakon malo razmišljanja, sasvim su logične:
Čemu ovakva ograničenja? Pa, ako dokument još niti jedanput nije bio spremljen na disk, onda se još ne zna njegova lokacija na disku, niti taj dokument nema ikonu u Finderu, pa stoga ni operacije lijevog a ni desnog klika nemaju smisla. Ako je dokument spremljen, ali su na njemu rađene promjene, onda je moguće prikazati put do dokumenta, zato radi operacija desnog klika, ali je Apple odlučio ne dozvoliti operacije lijevog klika, jer bi se time operacija odnosila na verziju koja je spremljena na disk, a ne na onu koju u tom trenutku vidite na ekranu, pa bi korisnik greškom mogao npr. prikačiti nedovršeni dokument na email poruku. No sve je samo stvar prakse. Ispočetka se treba malo naviknuti, ali nakon toga ušteda vremena može biti značajna. Autor članka je i osnivač usluge tehničke podrške za Mac korisnike, ako imate pitanja vezana za članak ili Maca općenito, registrirajte se na uslugu pod www.macmesupport.com. |
Komentari
Nemam komentar na članak, ali ne znam kome bih se inače obraila, a vidim da je autor teksta i osnivač usluge tehničke podrške pa se nadam da zna odgovor na moj problem. Naime, kupila sam novi Imac i sada ispada da je nekompatibilan, odn. ne prepoznaje moj printer Toshiba, več mi predlažu da kupim novi. To bih svakako htjela izbječi s obzirom da se radi o velikom profi printerukoji mi je u uredu potreban. Na netu nema drivera za upravo taj printer. Što se tu da učiniti?
mirna marotti
mirna.marottiinet.hr