18.12.2014 | 12:27
Ovisno od modela NASa i kako ima sve skupa implementirano. Ako ti crkne neki dio NASa (ne diskovi) onda ćeš tim diskovima vjerojatno moći pristupiti preko istog tog NASa (ali ispravnog) sa istoj verzijom 'OSa'. Također postoji i varijanta da preko nekih disribucija Linuxa dođeš do podataka.
Zato je najbolje imati backup cijele priče kako se ne bi čovjek mučio sa cijelom tom procedurom i imao podatke dostupne odmah (ili skoro odmah) sa backup lokacije, dok se popravlja cijela situacija.
Drugi razlog backupa je što, kao što je Smayoo naveo, mogućnost da tijekom rebuilda polja (recimo da ti krepa jedan disk u RAID1 polju) ti crkne i drugi disk. Polje će ti se razletit i šteta je 100%.
Vjerojatnost postoji i to je nešto što treba uzeti u obzir (ma koliko ona bila mala ili velika). Ista stvar je sa svim RAID poljima. Redundancija nije backup.
Što je polje veće (po pitanju diskova i TB..) treba razmišljati i o većem broju diskova za paritet. RAID6 polje, sve super, ali ako si spreman minimalno 2 diska odvojiti za mogućnost faila. Naravno da to nećeš raditi sa fizički 4 diska jer u biti gubiš 50% kapacitea. S druge strane ako su podaci od iznimne važnosti i recimo još nemaš neku offsite lokaciju za backup tolike količine podataka, netko će žrtvovati upravo 50% mjesta za vjerojatnost da ti moraju pasti 3/4 diska da bi sve izgubio.
Bottom line, onoliko koliko cijeniš svoje podatke toliko ćeš uložitit u backup.
E da, ako se slučajno nije spomenulo do sada... RAID nije BACKUP