19.04.2022 | 17:13
drlovric kaže:
Ako ovakve foto materijale moze isporuciti privatna kompanija, mene samo zanima kakvom tehnologijom raspolaze recimo US Army. Da li imaju jos bolje od ovoga ili smo tu dosegli nekakav tehnoloski prag?
Zakoni optike odavno su poznati, pa nije problem izračunati koliki objektiv ti treba za određenu optičku rezoluciju na određenoj udaljenosti. Tehnologija (u smislu kompjutera ili elektronike) ti tu ne pomaže puno, a osnovni problem kod satelitskog snimanja je vrlo velika udaljenost.
Ako ti uzmes neki ultra moderni satelit i postavis ga u geo stacionarnoj orbiti. Pozicioniras ga tocno iznad Kaliningrada, sta mozes vidjeti? To bi trebao biti real time HD video gdje vidis kada avioni izlaze na pistu ili brodove koji isplovljavaju? U kojoj rezoluciji? U kojem spektru?
Ne znam koliko atmosferski uvjeti utjecu na kvalitetu tog materijala.
Geo-stacionarna orbita baš i nije neka sreća za snimanje detalja, zbog vrlo velike udaljenosti (cca. 36.000 Km), jedina prednost je što vidiš de facto cijelu hemisferu, i što si stalno iznad istog mjesta, ali sve ostalo su zapravo mane za bilo kakvo ozbiljnije špijuniranje.
A oblačno vrijeme je nepremostiva zapreka čak i avionima i helikopterima, a kamoli satelitima.
Inače, Amerikanci (a vjerojatno i Rusi) imaju špijunske satelite sa "objektivima" slične veličine kao što ima i Hubble (dva su nedavno poklonili NASA-i), ali oni operiraju na bližim udaljenostima od geo-stacionarne orbite, i ovisno o orbiti u kojoj se nalaze, potrebno je određeno vrijeme da bi prošli preko željene točke na Zemlji, dakle, ništa od "live" špijuniranja.