08.01.2009 | 22:20
Krađa 3
OK, sad sa područja apsolutne (
prirodne) slobode prelazimo na jedinu moguću slobodu:
onu slobodu koja ničim ne ograničava istu takvu slobodu nekoga drugoga.
Da se ne bi dogodilo da netko sam sebi pruži slobodu da određuje što je sloboda drugih, zbog toga postoje zakoni pred kojima su teoretski svi jednaki. Zakoni nisu savršeni, ali omogućuju da se život ne izrodi u diktaturu, tj. da netko nekoga porobi.
Po samoj stvari, prirodna je sloboda iznad njih. Kako? Tako što ne može postojati zakon koji bi me npr. natjerao da nekoga ubijem (s obrazloženjem ili bez njega), tj. ja bih se svjesno odupro takvoj namjeri.
Da sad ne bih širio dalje, i šire, te i nadalje bio općenit, govorio o lošim momcima (a već smo ih nabrajali), ili govorio o apsurdnim zakonima, sad bih bio malo konkretniji.
Govorio bih o praksi o kojoj malo tko pokazuje sustavnije znanje.
Zakoni, naime, dopuštaju neke oblike kopiranja koji
nisu krađa, ali te zakonske mogućnosti gramzljivci korisnicima nekim čudom ne naglašavaju:
1) sigurnosna kopija
Svatko ima pravo napraviti sigurnosnu kopiju legalno nabavljenog sadržaja (glazbe, filma, podataka, softvera) za svoju vlastitu uporabu i raditi s nje. Onaj tko onemogućuje stvaranje takve kopije, odnosno, ne može u funkcionalno prikladnom roku isporučiti identičnu kopiju na nosaču sadržaja, krši (američki) zakon i može ga se tužiti. U raznim Read_Me fajlovima, čudno, to se
ne naglašava, čak ni sitnim slovima. U raznim sitnotiscima obično se govori o pravima nakladnika i dužnostima kupca, ali ne i o pravima kupca. Svi licencni ugovori, koji podrazumijevaju da je proizvođač vlasnik i softvera i medija (!) na kojemu se on isporučuje, dužni su korisniku omogućiti da softver kontinuirano koristi dok licencija traje (obično neograničeno). Nisam čuo da npr. Adobe trenutačno reagira hitnom dostavom ispravne kopije čim registrirani korisnik javi o korumpiranom softveru i neispravnom mediju za instalaciju. Obično se to oteže i nije nimalo ugodan doživljaj. O šteti (i kako se ostvaruje pravo na legitimnu odštetu) čak i u najrazvijenijim zemljama ne bih govorio. Tek se rijetko događa najupornijima koji tako nešto ishoduju i zaprijete odvjetnikom, da im dostavljač kaže "Pa zar niste napravili sigurnosnu kopiju na koju imate pravo?"
Staro pravilo iz rimskoga prava kaže da "građanin treba sam bdjeti nad svojim privilegijama". Proizvođači ne čine da bi kupci bili ispravno obaviješteni o svim svojim pravima i objektivno na njima ostvaruju nezakonitu korist. I to se nikoga ne tiče.
Primjer, tko treba obaviti veliki posao u nevolji s Adobeovim originalima, radije će hitno nabaviti (platiti?) novu kopiju, ako o vremenu ovisi njegova uspješnost. Ili će se takav čovjek, zbog nesolidnoga zapuštanja obveza proizvođača softvera klijenta koji je uredno platio on snaći na neki drugi tehnički dostupan način da izbjegne traume i štetu? Je li time nastala ikakva šteta proizvođaču, posredna ili neposredna?
2) Evaluacijska kopija
Retoričko pitanje: trebam li ja, kao povremeni medijski "test vozač" nekoga softvera, nakon što objavim o tome svoje dojmove, taj softver skinuti sa svoje mašine, ako sam ga instalirao s originala, a nosači su ostali ili nisu ostali u mom posjedu? Da li to što sam vratio kutiju ili nisam mijenja na stvari?
Dalje (samo strpljivo, molim), koja je razlika u evaluiranju softvera s obzirom na medij (monografija, mjesečnik, tjednik, dnevne novine, portal, TV, privatni blog...)? Imaju li evaluatori nekih medija privilegiraniji status od pripadnika nekih drugih medija? A je li status internih proizvođačevih evaluatora po pitanju posjedovanja kopije drukčiji od vanjskih medija? Kako je to regulirano? I može li se prodavač sofvera, pogotovo ako mu se recenzija ne dopadne, javno buniti pozivajući se na "nepoznati izvor" softvera? Ne.
A što je s evaluacijom jednoga pripadnika koji će ocijeniti neki softver za svojih pet prijatelja? Mora li on kupiti softver? Ima li evaluator pravo, ako regularnim kanalom dobije softver, napraviti svoje sigurnosne kopije i ostaviti si ih, ili ih mora uništiti?
3) Pravo na informaciju
A sad dolazimo na bit: svako korištenje softvera izvan komercijalne primjene (kod igara to je aktivno igranje, kod Autocada to je komercijalna proizvodnja) po svojoj biti nije drugačije korištenje do li njegovo vrednovanje. EULA govori o korištenju, a ne o posjedovanju (npr. ja na svom disku imam gomilu MP3 fajlova, ali to ne znači da ih slušam, a nitko nema pravo ulaziti u moje navike, tj. lijenost da ih izbrišem), ako ga pred dovoljno svjedoka ne koristim i ne okorišćujem se pribavljajući materijalnu korist.
Ili ipak mislite da su oni klinci koji su odmah pohrlili na torente da si skinu CS4 zapravo lopovi?
Ne bih rekao.
I oni su evaluatori jer nemaju profesionalni studio.
Uz malo manje odrješitog zdravog razuma može se reći, kad taj softver ne bi preuzeli na način koji je tehnički moguć, oni nikad ne bi došli na pomisao da tim softverom zarađuju - i potom ga kupe, naravno.
Oni postaju lopovi samo ako stječu materijalnu korist prodajući više nelegalnih kopija raznim korisnicima, za koje je u takvom slučaju svejedno ostvaruju li ili ne materijalnu korist radom na njemu.
I oni zapravo samo tražepouzdanu informaciju o tom softveru, vlastito iskustvo.
Sa softverom ta tvrdnja jest točna. S "posuđivačima" tuđih automobila, na primjer, nije.
Dakako, proizvođač softvera dovija se na razne načine da u optjecaj stavi razne evaluacijske kopije. Apple npr. čak naplaćuje SDK alfa i beta kopije za sljedeće inačice OS-a, pravdajući se troškovima neophodnog opremanja medija i prateće dokumentacije. Ako ta izjava ima pravnu težinu, tada neregistrirani developer koji Appleu nije proizveo nikakav trošak zapravo ima pravo na kopiju bez isporučenog medija, kutije i tiskane dokumentacije...
Razni proizvođači, kako etablirani tako i sharewarea, putem interneta dijele softver s ograničenjima (featurea ili vremenskog) koji se poslije plaćanja obično aktivira bez ograničenja. Dakle, proizvođač si uzima za pravo da internetom distribuira softver za evaluacjske potrebe, ali korisnik na takvu distribuciju u svojoj zajednici nema? Ne bih rekao. Pravo na iskorištavanje postojećih tehničkih featurea imaju svi jednaka, ukoliko ona ne ugrožavaju
ista takva prava nekog drugog. Ako on može meni poslati policiju i dati me na sud, mogu i ja njemu poslati policiju i dati ga na sud. Npr. RIAA je jedan takav sud nedavno izgubila, ali ga PR-ovi nisu dali na velika zvona. I sve više ih gube i dalje.
www.zeropaid.com/news/9946/RIAA+Blames+H...t+File-Sharing+Case/ Pitam se zašto.
Ovo područje, upravo zato jer
nije adekvatno uređeno (a ja sve ovo vrijeme govorim o obrascu koji nema priključak na XXI. stoljeće i prirodu multioriginala - zato i onaj uvod), postaje zapravo sivo područje otimačine, bojno polje između moćnih i nemoćnih.
Zato se na tom bojnom polju ja postavljam tako da sam
1) obaviješten
2) koristim se tehničkom i svakom drugom prirodom naprava koje sam platio
3) uvažavam da su veliki po svojoj prirodi gramzljivi i stalno vrše pritisak na male sa samo jednom svrhom: da uz što manje uloženoga iz njih iscijede što više novca.
Naše startne mogućnosti zato nisu jednake i zato viša pravila vrijede od nižih.
U neuređenim zemljama to je češće borba za opstanak malih nego što to ičim znači da je ugrožen opstanak velikih.
Jer softver je i informacija.
Prije nego počnem na njemu raditi tako da ga želim platiti budući da od njega zarađujem, ja se želim informirati. I samo to, u prvom licu jednine.
Ako proizvođač misli da nekim smicalicama, npr. nepotpunom funkcionalnošću, želi sakriti od mene neke informacije, onda on prodaje mačka u vreći.
Ako ja imam mogućnost da to razotkrijem, da bih imao pravu informaciju prije nego se upustim u kupnju, to je moje prirodno pravo.
Zamislite ovo: prema zakonu o slobodi informacija od Vlade dopisom zatražiš (jer na to imaš pravo) da ti pošalju popis svih prihoda ministara od prošloga mjeseca izvan njihovih regularnih plaća. Ako mi to ne dostave u razumnom roku (zakon kaže da su to dva tjedna), činim li kriminalno djelo prikupljajući iste te podatke nekim drugim kanalima i objavljujući ih?
Ne. To je priča o slobodi informacija.
Moćnima ona može štetiti i zato pribjegavaju sili. Pogotovo ako su glupi.
A ipak, za njih zakon jednako vrijedi kao i za pojedinca.
Ako se ponašaju kao da on vrijedi samo za mene a ne i za njih, onda i mene oslobađaju moralne odgovornosti da se zakona striktno pridržavam u mjeri poštenja koju oni pokazuju prema meni kao partneru koji njih hrani i koji je, suprotno njihovom ponašanju, u središtu cijelog ekonomskog modela na temelju kojega zgrću bogatstva.
Jedina mjera je prirodni zakon i mjera moje moralnosti da ne uzvraćam nepoštenjem većim od njihovoga.
Istina, da bi takva akcija bila legitimna mora se puno znati. Zato mnogi radije pristaju da ne znaju jer im je lakše slijediti naredbe nego svoje prosudbe. A i za njih uvijek postoji opasnost da su neutemeljene, impulsivne, ishitrene i u osnovi - pogrešne.
Ali sve vrijeme ja imam pravo uvijek iznova ocjenjivati glupi i protuprirodni zakon i na osnovi onoga što sam razumio — oduprijeti mu se.
To i činim.
(ima još)