Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


12.07.2024 | 08:13
To sam vidio na redditu da ljudi komentiraju. Ovo je jedino što sam zaista našao:

www.kyivpost.com/post/35695
12.07.2024 | 08:21
Kloba kaže:
Znam da je Trump očajna alternativa, ali ono što mi nije jasno jest zašto su nakon četiri godine Bidenovih eskapada i pogoršavanja zdravstvenog stanja demokrati na predsjedničke izbore i dalje odlučili izaći na čelu sa Bidenom umjesto nekim mlađim kandidatom?


Kloba ovaj put "u sridu". Svi u njihovim političkim krugovima vide to već dugo vremena i prave se blesavi, a sada čak i njihovi korporativni mediji više ne mogu okretati glavu na to jer je postao čista sprdnja. I koji može biti motiv da se "prvi čovjek najmoćnije države svijeta" izloži ovolikom podsmijehu i zgražanju?

Moj odgovor je taj da im strašno odgovara imati na čelu marionetu kojoj rade štogod požele, a već samo po tome, ne trebamo dalje gledati u njihove džepove i koliko dionica imaju u vojnoj industriji, se jasno vidi kakvi su to (ne)ljudi. Jer koliko moraš biti zao i pohlepan da ovako zlorabiš jednog demetnog starca koji bi trebao uživati s unucima u nekom staračkom domu na Floridi. No, s obzirom na to kakav mu je sin (Hunter) možda iznosim vrlo naivne ideje o unucima.

Ovo što sada gledamo je potpuno razotkrivanje korumpirane američke vlasti, iz ovoga se vidi da je demokracija tamo tek kulisa i da igru ne vode oni ljudi koje odabere američki narod već korporativniji lobiji koji upravljaju svojim marionetama.

I da, netko će reći: "Ali i u Rusiji imamo kulisu demokracije!" - i da, bit će 100% u pravu, ali kod Rusa je barem jasno tko vodi igru, znamo da tamo imamo totalitarnog autokrata i da tko mu se suprostavi završi kao Prigožin ili padne kroz prozor. Kada dođeš u Rusiju znaš s kime sjedaš za pregovore. U SAD toga nema, tamo državu vode troslovne agencije i korporativni lobiji, a ne netko za koga narod misli da je dobar vođa. Kada su Putina nedavno pitali koga bi najradije vidio na čelu SAD-a, samo se nasmijao i rekao: "Potpuno je svejedno."

Da Amerika funkcionira onako kako je zaista zamišljeno njihovim ustavom, da nema korupcije, nestali bi i mnogi sukobi u svijetu, a rat u Ukrajni se ne bi niti dogodio. To su moje dva centa na ovu temu.
12.07.2024 | 09:42
IgorD kaže:
Zanimjiva vijest jutros. Piloti koji su bombardirali bolnicu su dobili zadatak i oni su ga izvršili. Tek po povratku u bazu su shvatili što su napravili pa je jedan od njih prebjegao na Zapad.


Da, piloti zapravo i nemaju pojma gdje će rakete završiti. Putanja leta se programira u raketu na zemlji i piloti u tome ne sudjeluju.

Ali nije i realno da bi se prebjeg organizirao u tri dana. Ovaj link koji je stavljen kaže zapravo samo da je netko objavio identitete pilota koji su navodno sudjelovali u napadu.
12.07.2024 | 13:13
U velikoj vecini slucajeva piloti znaju sto gadjaju iako sami ne ucestvuju u izboru/selekciji meta, kao i samom nisanjenju. To rade mission planeri. Pilot slijedi unaprijed ucrtane misije, koje sadrze cak i pravac iz kojeg mora napasti metu.

Ranije su morali moci vizualno prepoznati sam cilj, kako bi laserskim ili TV vodjenim bombama mogli drzati nisan na cilju do detonacije, ali to vise nije slucaj.

Pilotov posao danas je da bombu donese u zonu iz koje se moze dalje sama navoditi na cilj. Otpusti je i vraca se u bazu, a mehanizmi na samoj bombi/raketi preuzimaju navodjenje.

Vjerujem da ruskim pilotima nisu rekli doslovce "gadjate djeciju bolnicu" jer to lose utjece na psihu i moral bilo koga normalnog. Vjerojatno je na mission briefingu to bio neki prihvatni centar NATO instruktora ili mehanicara za Abrams tenkove...

A lako moguce da im ne kazu nista. Pilot udje u avion, odleti na zadanu visinu, otpusti bombe/ rakete i vrati se u bazu. Ode coek u WC, ovi zakacili druge bombe i ode on opet. Ne zamara se previse sta gadja. Prilicnon sam uvjeren da to tako funkcionira.

U Gazi sruse cijelu bolnicu jer postoje informacije da je ispod tunel ili da je VIP cilj u zgradi.

Mozda su i Rusi imali slicne info, a mozda su samo zlocinci.
12.07.2024 | 14:29
drlovric kaže:
U velikoj vecini slucajeva piloti znaju sto gadjaju iako sami ne ucestvuju u izboru/selekciji meta, kao i samom nisanjenju. To rade mission planeri. Pilot slijedi unaprijed ucrtane misije, koje sadrze cak i pravac iz kojeg mora napasti metu.

Ranije su morali moci vizualno prepoznati sam cilj, kako bi laserskim ili TV vodjenim bombama mogli drzati nisan na cilju do detonacije, ali to vise nije slucaj.

Pilotov posao danas je da bombu donese u zonu iz koje se moze dalje sama navoditi na cilj. Otpusti je i vraca se u bazu, a mehanizmi na samoj bombi/raketi preuzimaju navodjenje.

Vjerujem da ruskim pilotima nisu rekli doslovce "gadjate djeciju bolnicu" jer to lose utjece na psihu i moral bilo koga normalnog. Vjerojatno je na mission briefingu to bio neki prihvatni centar NATO instruktora ili mehanicara za Abrams tenkove...

A lako moguce da im ne kazu nista. Pilot udje u avion, odleti na zadanu visinu, otpusti bombe/ rakete i vrati se u bazu. Ode coek u WC, ovi zakacili druge bombe i ode on opet. Ne zamara se previse sta gadja. Prilicnon sam uvjeren da to tako funkcionira.

U Gazi sruse cijelu bolnicu jer postoje informacije da je ispod tunel ili da je VIP cilj u zgradi.

Mozda su i Rusi imali slicne info, a mozda su samo zlocinci.


Nekad casna profesija spala na dostavljaca
12.07.2024 | 14:38
dpasaric kaže:
Kloba kaže:
Znam da je Trump očajna alternativa, ali ono što mi nije jasno jest zašto su nakon četiri godine Bidenovih eskapada i pogoršavanja zdravstvenog stanja demokrati na predsjedničke izbore i dalje odlučili izaći na čelu sa Bidenom umjesto nekim mlađim kandidatom?


Kloba ovaj put "u sridu". Svi u njihovim političkim krugovima vide to već dugo vremena i prave se blesavi, a sada čak i njihovi korporativni mediji više ne mogu okretati glavu na to jer je postao čista sprdnja. I koji može biti motiv da se "prvi čovjek najmoćnije države svijeta" izloži ovolikom podsmijehu i zgražanju?

Moj odgovor je taj da im strašno odgovara imati na čelu marionetu kojoj rade štogod požele, a već samo po tome, ne trebamo dalje gledati u njihove džepove i koliko dionica imaju u vojnoj industriji, se jasno vidi kakvi su to (ne)ljudi. Jer koliko moraš biti zao i pohlepan da ovako zlorabiš jednog demetnog starca koji bi trebao uživati s unucima u nekom staračkom domu na Floridi. No, s obzirom na to kakav mu je sin (Hunter) možda iznosim vrlo naivne ideje o unucima.

Ovo što sada gledamo je potpuno razotkrivanje korumpirane američke vlasti, iz ovoga se vidi da je demokracija tamo tek kulisa i da igru ne vode oni ljudi koje odabere američki narod već korporativniji lobiji koji upravljaju svojim marionetama.

I da, netko će reći: "Ali i u Rusiji imamo kulisu demokracije!" - i da, bit će 100% u pravu, ali kod Rusa je barem jasno tko vodi igru, znamo da tamo imamo totalitarnog autokrata i da tko mu se suprostavi završi kao Prigožin ili padne kroz prozor. Kada dođeš u Rusiju znaš s kime sjedaš za pregovore. U SAD toga nema, tamo državu vode troslovne agencije i korporativni lobiji, a ne netko za koga narod misli da je dobar vođa. Kada su Putina nedavno pitali koga bi najradije vidio na čelu SAD-a, samo se nasmijao i rekao: "Potpuno je svejedno."

Da Amerika funkcionira onako kako je zaista zamišljeno njihovim ustavom, da nema korupcije, nestali bi i mnogi sukobi u svijetu, a rat u Ukrajni se ne bi niti dogodio. To su moje dva centa na ovu temu.


Uzmimo da je sve ovo napisano 100 % točno, opet je nedovoljno, za pokretanje rata. Ja ako nekog ubijem, zbog toga što mi je prijetio, vređao me i sl. bit ću osuđen. Ako nekog ubijem u samo-obrani, možda i neću. Koliko mi je poznato Ukrajina nije napala Rusiju i tu svaka priča završava.

Sadašnja Ruska propaganda, tu činjenicu više niti pravda, sad se bave eskalacijom sukoba, pa ako se dobije dozvola za rokanje po Rusiji, onda je to po njima eskalacija sukoba. Kad se roka po Ukrajini s oružjem iz Irana ili S. koreje, to je vjerovatno de-eskalacija.

Ako se Ukrajini, da još više oružja da se brani, to dovodi do novih žrtava i razaranja, za koje će biti kriv zapad, jel tak Davore
12.07.2024 | 15:34
Najbolja je ona, tko te ošamari, okreni mu i drugi obraz i oprosti mu, jer ne zna što čini. Izgleda da je to neka formula koju bi rado neki htjeli da se manifestira u Ukrajinskom slučaju.
12.07.2024 | 18:39
Yonkis kaže:
Ako je stvarno prebjegao, kako je to uopće uspio? Zaista zanimljivo, već vidim da će u daljnjoj budućnosti biti dokumentarac a možda i film.


Već je jedan pilot prebjegao s helikopterom, pa su ga Rusi koknuli (nježno) - ALJAZEERA
12.07.2024 | 23:39
Da nastavimo u nježnom stilu. Ruski video gdje dvojica na motoru prolaza po frontu i na cesti vide na desetine olupina. Stvarno neznam što im je u glavi, da ne pomisle da su oni sutra, prekosutra slijedeći. Fakat mi nije jasno što ih to potiče u tuđoj zamlji ?

x.com/GirkinGirkin/status/1811444662281945324

Drugi post je pun simbolike, pogledajte što oni oslobađaju i ponosno pokazuju zastavu

x.com/GirkinGirkin/status/1811734120369623448
  • Air
  • Korisnik
  • 70
13.07.2024 | 08:55
Air kaže:
dpasaric kaže:
I zaista, zašto bi baš sada Rusi gađali dječju bolnicu, što bi imali od toga?

A zašto bi oteli Ukrajinsku djecu?
Ali eto oteli su Ukrajinsku djecu.

Stoga te pitam na čemu je temeljena ova tvoja tvrdnja?


dpasaric kaže:
Sve što si napisao je potpuno besmisleno


Air kaže:
Ako tako tvrdiš onda argumentiraj stavku po stavku ili ne piši takve gluposti.
Napisao sam dosta toga pa je jako malena vjerojatnost da je sve netočno / besmisleno.
Moje djete je u drugom / trećem razredu OŠ naučilo da je negativno uopćavati (koristiti riječi sve, ništa, uvijek, nikad), probaj i ti, vjerujem da će polučiti pozitivan rezultat.


Evo izvadih nekoliko direktnih pitanja upućenih tebi na koja nisi odgovorio.
Glupo mi je da te kao inteligentnu i obrazovanu osobu trebam prozivati za tvoj jednostrani "dijalog" (monolg) koji je postao pravilo a ne izuzetak.

Ako nemaš odgovora napiši tako, ako se bojiš da će te netko oprati za "krivi" odgovor ne boj se, nisi ni prvi niti zadnji. Komuniciramo da bi podijelili i suprostavili argumente.
13.07.2024 | 12:22
Nisi jedini ostao bez odgovora. Na mnoge činjenice, kad se dotjeraju do kraja, ostajemo uskraćeni za odgovor i nije to od jučer, to je kroz cijelu temu. Evo par mojih upita.

Da li je putinu odgovarao rat u Gazi ?

Da li "Serjože" koji viču davaj,davaj su plaćenici Rusije ili Amerike ?

Prošlo je dosta vremena od granatiranja bolnice i je si li još kod stava da li je to bio projektil Ukrajinske pzo ?

Da li je noramlno da s Dagestanom upravlja 3 % Rusa koji tamo žive ? Analogno tome malo veći postotak u cijelom Sibiru ?

Da li..... ?
13.07.2024 | 22:59
cariblanco kaže:
Ako se Ukrajini, da još više oružja da se brani, to dovodi do novih žrtava i razaranja, za koje će biti kriv zapad, jel tak Davore


Je li Irak možda prvi napao Ameriku? Je li napad na Irak ičim bio opravdan ili je navodno "oružje masovnog uništenja" bila potpuna laž? Zašto se nije Iraku dalo više oružja da se brani od Amerike nego se pustilo da agresor međunarodno priznate zemlje odradi posao do kraja? Je li Libija nekoga napala? Sve su to sada postavljeni presedani "međunarodnog prava" na koje se voli pozivati ovdje u forumu. Kada su presedani postavljeni, sada se igra po tim pravilima.
13.07.2024 | 23:03
Air kaže:
Glupo mi je da te kao inteligentnu i obrazovanu osobu trebam prozivati za tvoj jednostrani "dijalog" (monolg) koji je postao pravilo a ne izuzetak.

Ako nemaš odgovora napiši tako, ako se bojiš da će te netko oprati za "krivi" odgovor ne boj se, nisi ni prvi niti zadnji. Komuniciramo da bi podijelili i suprostavili argumente.


Jednostavno nemam vremena ponavljati nešto što sam već napisao u gotovo 300(!) stranica ove rasprave. Da treniram neki LLM na ovoj raspravi, onda bi već AI odgovorio umjesto mene, uzorak za učenje bi bio dovoljan.

I zato rasprave kratim na bitno, a to je kada tu kompleksnu jednadžbu pokratimo, što ostaje. I ja imam svoje predviđanje što ostaje, a vidim da velika većina koja sudjeluje ne misli tako nego je uvjerena u neko drugo, potpuno čarobno i malo vjerojatno razrješenje ovog rata. Pa pustimo vrijeme da pokaže tko je bio u pravu.
13.07.2024 | 23:09
dpasaric kaže:
cariblanco kaže:
Ako se Ukrajini, da još više oružja da se brani, to dovodi do novih žrtava i razaranja, za koje će biti kriv zapad, jel tak Davore


Je li Irak možda prvi napao Ameriku? Je li napad na Irak ičim bio opravdan ili je navodno "oružje masovnog uništenja" bila potpuna laž? Zašto se nije Iraku dalo više oružja da se brani od Amerike nego se pustilo da agresor međunarodno priznate zemlje odradi posao do kraja? Je li Libija nekoga napala? Sve su to sada postavljeni presedani "međunarodnog prava" na koje se voli pozivati ovdje u forumu. Kada su presedani postavljeni, sada se igra po tim pravilima.



Jeli Ukrajina napala Rusiju?
A kad vec pominjes 'oruzje masovnog unistenja' (sto je izgleda bila laz) kao izgovor za napad USA na Irak, i to s pravom osudjujes, kako onda ne osudjujes napad Rusije sa istim izgovorom - oruzje masovnog unistenja=biloabovi + denacifikacija i ostalo? dosad nijedan biolab se vise nije pominjao, osim nekih bizarnih izvora (dez)informacija.
14.07.2024 | 00:59
Ender kaže:
Jeli Ukrajina napala Rusiju?
A kad vec pominjes 'oruzje masovnog unistenja' (sto je izgleda bila laz) kao izgovor za napad USA na Irak, i to s pravom osudjujes, kako onda ne osudjujes napad Rusije sa istim izgovorom - oruzje masovnog unistenja=biloabovi + denacifikacija i ostalo? dosad nijedan biolab se vise nije pominjao, osim nekih bizarnih izvora (dez)informacija.


Da, godinama su napadali rusku manjinu u istočnim pokrajnama, kroz zapadni utjecaj i obilno financiranje ekstremista smijenili su vlast koja je favorizirala Rusiju, a najavama ulaska u NATO su direktno prekršena obećanja koja je NATO dao kada se SSSR raščlanio i Ukrajna dobila samostalnost. Da je obrnuto, Amerika to ne bi tolerirala niti trena. A što se tiče "biolabova" ovdje svi kao da imaju amneziju ili potpuno selektivno pamćenje, imali smo ovdje link na Washington Post koji je objavio velik članak o tome koliko je špijunskih baza imao SAD uz granicu u Ukrajini. To nije "neutralna zemlja" ako je to dozvolila, a dozvolila je. Da je i samo to bilo u pitanju - imali bi pravo upasti i to počistiti kao direktnu prijetnju u svom dvorištu - baš kako bi jednako tako postupile SAD, što dokazano znamo po svim presedanima koje su SAD činile kada su nešto proglasile prijetnjom za svoju sigurnost. Znači držimo se istih pravila za sve.
14.07.2024 | 01:46
dpasaric kaže:
cariblanco kaže:
Ako se Ukrajini, da još više oružja da se brani, to dovodi do novih žrtava i razaranja, za koje će biti kriv zapad, jel tak Davore


Je li Irak možda prvi napao Ameriku? Je li napad na Irak ičim bio opravdan ili je navodno "oružje masovnog uništenja" bila potpuna laž? Zašto se nije Iraku dalo više oružja da se brani od Amerike nego se pustilo da agresor međunarodno priznate zemlje odradi posao do kraja? Je li Libija nekoga napala? Sve su to sada postavljeni presedani "međunarodnog prava" na koje se voli pozivati ovdje u forumu. Kada su presedani postavljeni, sada se igra po tim pravilima.


Evo ovo vam je čisti primjer da je moja kuharica istinita, znači stavak br.4

4. Whataboutism (A što s: Gazom, Iranom, Sirijom, Afganistanom, Jugoslavijom, itd......)

Mi ovdje uopće ne raspravljamo o Iraku ili Libiji, niti Davor zna moje stavove o tome, ali nije mu problem to upotrijebiti kao nekakav argument ? Znači postavite par ili više pitanja čovjeku i odabere jedno na koje odgovori, a na ona bitno oko rata u Gazi je omerta. Kad dotjerate cara do duvara, onda je uvjek neka priša i nema se vremena,. a kad je zatišje u temi i dok Rusi napreduju ne zaboravi se pohvaliti s svojom agendom StarCratfa.

Prijašnje prepirke oko tko je srušio branu, tko je raspolovio 8 katnicu u Dnjepru ili ovo zadnje o dječijom bolnici ostaju bez odgovora. Bilo bi pristojno, nakon svih svršenih argumenata, koji ti nisu potvrdili tezu da se ponekad ispričaš.

Ja stvarno neznam tko je sabotirao sjeverni tok 2 i o tome ne diskutiram, ali za neke stvari nakon dvije i pol godine rata, sigurno već sad znamo.

Možda ne bi bilo loše, da si kao netko tko je neutralan u ovoj temi, angažiraš nekog AI. Samo moraš paziti na njega, da slučajno ne odgovori na neko pitanje, koje ti ne želiš
14.07.2024 | 01:51
"Whataboutisam" kao isprazna fraza da se pokuša negirati jasno i otvoreno licemjerje i dvostruka pravila.

Je li SAD u Iraku vidjela (makar lagali) prijetnju za svoju sigurnost? Jesu!
Je li možda Irak napao SAD? Nije.
Je li čak i samo zamišljena prijetnja SAD-u bio dovoljan razlog da napadnu nezavisnu međunarodno priznatu državu?
Jest. Još je SAD prešao pola globusa da ih izravna sa zemljom bez ikakvih dokaza i bez podrške UN-a.
Znači to su pravila igre.

I nitko ne može reći da se to nije odigralo, da to nisu pravila igre koju igraju supersile. A ako su to pravila igre, onda sada Rusija igra po tim istim pravilima.
14.07.2024 | 02:54
dpasaric kaže:
A što se tiče "biolabova" ovdje svi kao da imaju amneziju ili potpuno selektivno pamćenje, imali smo ovdje link na Washington Post koji je objavio velik članak o tome koliko je špijunskih baza imao SAD uz granicu u Ukrajini.


Vjerujem da se dobar dio sudionika u ovoj raspravi dobro sjeća da si "biolabove" nemalo puta proglasio konkretnim i validnim razlogom za napad Rusije na Ukrajinu. Sad, eto, to više nisu "biolabovi" već "špijunske baze"?
Ne znam... Pokušavam si predočiti što bi uopće bila "špijunska baza", onak, općenito. Mjesto gdje se špijuni sakupe, pa uz brandy i cigare razmjenjuju informacije do kojih su došli "na terenu"?
Realno, Rusi i Ameri međusobno se špijuniraju oko 100tinjak godina (dan manje-više). To nam je valjda svima jasno. Glavne "baze", gdje se informacije slijevaju i analiziraju, su u Americi i Rusiji. Tak je bilo i prije 50 godina kad nije bilo ni interneta ni mobitela. Nije mi jasno zašto bi, uz korištenje današnjih tehnologija, USA ili bilo koja druga zemlja postavila, ne jednu, već N baza u blizinu granice zemlje koju špijuniraju. Jedino ako su dalekozorima pratili migracije jelena i čopora divljih svinja između Rusije i Ukrajine...

To nije "neutralna zemlja" ako je to dozvolila, a dozvolila je.


Ne znam koliko si pratio priču, ali Rusi nikada na Ukrajinu nisu gledali kao na "neutralnu zemlju". Rusima bi Ukrajina bila "neutralna" kad bi se ponašala kao Bjelorusija. Znači, da Rusi mogu provozati vojsku kroz tuđu zemlju i da su ovi "neutralni" po tom pitanju. "Šta? Vojska? Ma vozi, brate!"
Na žalost, Ukrajina nikada nije imala mogućnost biti neutralna zemlja. Rusi to prvi ne bi prihvatili.

Da je i samo to bilo u pitanju - imali bi pravo upasti i to počistiti kao direktnu prijetnju u svom dvorištu - baš kako bi jednako tako postupile SAD, što dokazano znamo po svim presedanima koje su SAD činile kada su nešto proglasile prijetnjom za svoju sigurnost. Znači držimo se istih pravila za sve.


Upravo tako. Da sutra Kanada ili Meksiko (jebem ti zemlju koja ima kopnenu granicu sa samo dvije države) izaberu vlast koja priča o pristupanju "Varšavskom paktu", odma bi bile demonstracije i gdjekoji coup d'etat.
Doduše, mislim da se Meksikanci ne bi toliko ni bunili da im USA dođe "uvesti demokraciju".

Eto... Mi tu malo trkeljamo, a u Ameriki pucnjava na Trumpovom skupu. Pokušaj atentata ili false flag? Đava će ga znat.
14.07.2024 | 03:13
dpasaric kaže:
"Whataboutisam" kao isprazna fraza da se pokuša negirati jasno i otvoreno licemjerje i dvostruka pravila...


Je li Rusija u Ukrajini vidjela (makar lagali) prijetnju za svoju sigurnost? Jesu!
Je li možda Ukrajina napala Rusiju? Nije.
Je li čak i samo zamišljena prijetnja Rusiji bio dovoljan razlog da napadnu nezavisnu međunarodno priznatu državu? Jest.
Još je Rusija prešla pola globusa da ih izravna sa zemljom bez ikakvih dokaza i bez podrške UN-a... Ok, Rusi nisu morali prelaziti pola globusa osim ako se pita mobiliziranu ekipu s Kamčatke.

S druge strane... Je li USA napala Ukrajinu? Nije. Gotova priča.
No, iz nekog razloga oštro kritiziraš USA, a romantično si blagonaklon prema Rusiji kad radi istu stvar. Please explain.

Ok, istina je da Ameri brutalnom silom taracaju zemlju koju napadnu dok Rusi to ipak rade puno nježnije, s dubokim osjećajem empatije prema žrtvama svojih napada.
14.07.2024 | 05:01
dpasaric kaže:
Ender kaže:
Jeli Ukrajina napala Rusiju?
A kad vec pominjes 'oruzje masovnog unistenja' (sto je izgleda bila laz) kao izgovor za napad USA na Irak, i to s pravom osudjujes, kako onda ne osudjujes napad Rusije sa istim izgovorom - oruzje masovnog unistenja=biloabovi + denacifikacija i ostalo? dosad nijedan biolab se vise nije pominjao, osim nekih bizarnih izvora (dez)informacija.


Da, godinama su napadali rusku manjinu u istočnim pokrajnama, kroz zapadni utjecaj i obilno financiranje ekstremista smijenili su vlast koja je favorizirala Rusiju, a najavama ulaska u NATO su direktno prekršena obećanja koja je NATO dao kada se SSSR raščlanio i Ukrajna dobila samostalnost. Da je obrnuto, Amerika to ne bi tolerirala niti trena. A što se tiče "biolabova" ovdje svi kao da imaju amneziju ili potpuno selektivno pamćenje, imali smo ovdje link na Washington Post koji je objavio velik članak o tome koliko je špijunskih baza imao SAD uz granicu u Ukrajini. To nije "neutralna zemlja" ako je to dozvolila, a dozvolila je. Da je i samo to bilo u pitanju - imali bi pravo upasti i to počistiti kao direktnu prijetnju u svom dvorištu - baš kako bi jednako tako postupile SAD, što dokazano znamo po svim presedanima koje su SAD činile kada su nešto proglasile prijetnjom za svoju sigurnost. Znači držimo se istih pravila za sve.


Rusija je do sad napala i napadat će samo zbog utjecaja! A sve što kažu lažu.


Afganistan 1979.:

Motiv: Održavanje utjecaja i sprječavanje približavanja Afganistana SAD-u​.

Gruzija 2008.:

Motiv: Sprječavanje Gruzije u pridruživanju NATO-u i zadržavanje regionalnog utjecaja​

Krim 2014.:

Motiv: Održavanje utjecaja u Ukrajini i zaštita geopolitičkih interesa u regiji​.

Sirija 2015.:

Motiv: Podrška savezniku Basharu al-Assadu i održavanje ruskog utjecaja na Bliskom.

Ukrajina 2022.:

Motiv: Održavanje utjecaja nad Ukrajinom i sprječavanje njenog približavanja Zapadu​.

Ovi motivi pokazuju kako Rusija koristi vojne intervencije kako bi zadržala svoj politički i strateški utjecaj u susjednim regijama.

Glavni motiv ruskih intervencija u Africi također je održavanje i širenje utjecaja:

Libija:

Motiv: Osiguravanje udjela u nafti i plinu te ograničavanje zapadnog pristupa energentima. Rusija koristi prisustvo u Libiji kako bi povećala zapadnu ovisnost o ruskim energentima i spriječila zapadne investicije u libijsku naftu​​.

Mali:

Motiv: Podrška lokalnim režimima protiv džihadističkih pobunjenika i osiguravanje ugovora za prirodne resurse. Ruski vojni savjetnici i privatna Wagner prisutni su u Maliju kako
bi podržali vojnu vladu i osigurali rudarske ugovore​.

Srednjoafrička Republika (CAR):

Motiv: Osiguravanje pristupa rudama, dijamantima i politička podrška lokalnim režimima. Wagnerova pruža vojnu obuku i zaštitu predsjedniku, dok ruske tvrtke dobivaju rudarske koncesije​​.

Sudan:

Motiv: Osiguravanje strateškog položaja i prirodnih resursa. Wagnerova grupa prisutna je u Sudanu, pružajući vojnu obuku i podršku režimu, a zauzvrat dobiva pristup resursima poput zlata​​.

Rusija koristi različite strategije, uključujući vojnu pomoć, privatne vojne tvrtke poput Wagner Group, i ekonomsku suradnju kako bi povećala svoj utjecaj i osigurala pristup ključnim resursima na kontinentu. Ovo djelovanje također omogućava Rusiji da pokaže svoju globalnu prisutnost i utjecaj unatoč međunarodnim sankcijama zbog invazije na Ukrajinu.

Možad bi kreteni trebali razmisliti o tome zašto gube utjecaj. A ne kako si ga silom osigurati.
14.07.2024 | 06:47
Spada li neuspješan atentat na Trumpa u ovu temu?
14.07.2024 | 08:15
cariblanco kaže:
Prijašnje prepirke oko tko je srušio branu, tko je raspolovio 8 katnicu u Dnjepru ili ovo zadnje o dječijom bolnici ostaju bez odgovora. Bilo bi pristojno, nakon svih svršenih argumenata, koji ti nisu potvrdili tezu da se ponekad ispričaš.


Ili skrene temu na druge probleme ili kaže da nema vremena ponavljati ono što je rekao ali uvijek ima dovoljno vremena postati Rusku propagandu.

Ti si gore stavio definiciju whataboutisma, ja bih jednu od definicija ludila, ni manje ni više nego Albert Einstein:

'Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.'

To što mi već dvije godine dajemo argumente Davoru a on se na to ne hvata pa mi damo još malo argumenata, pa onda još, pa još je fakat postalo malo zamorno.
14.07.2024 | 08:22
Koje argumete dajete? Da će Ukrajina pobijediti (ako NATO uđe u sukob valjda)?
Rus uništava sve pred sobom i napreduje naprijed-natrag.
Rat već dugo treja, a Ukrajina ne pobjeđuje.
I onda je Davor rusofil?!?
14.07.2024 | 08:44
Gjuroo kaže:

...
Eto... Mi tu malo trkeljamo, a u Ameriki pucnjava na Trumpovom skupu. Pokušaj atentata ili false flag? Đava će ga znat.


to sam i ja pomislio da je u pitanju neka manipulacija.

www.imdb.com/title/tt0120885/

dobar film na slicnu temu. ocekujem da Trump sada pobedonosno nastavi kampanju i u konačnici da dobije izbore.
nazalost.
14.07.2024 | 08:47
Yonkis kaže:
Spada li neuspješan atentat na Trumpa u ovu temu?


Hej, odmah sam se razbudio kad sam te pročitao.

> The FBI said the shooter, who is dead, was identified as 20-year-old Thomas Matthew Crooks of Bethel Park, Pennsylvania. A motive was not clear.

> Pennsylvania voter records listed a Thomas Matthew Crooks with the same address and birth date as a registered Republican.

Ajde sad, budi pametan. Nisu ga mogli samo raniti pa pitati nešto. Morao je imati dva imena i završiti ko Lee Harvey Oswald. Baš bih sad rado ponovo gledao The Package - Gene Hackman & Tommy Lee Jones.
14.07.2024 | 08:57
jura22 kaže:
Koje argumete dajete? Da će Ukrajina pobijediti (ako NATO uđe u sukob valjda)?
Rus uništava sve pred sobom i napreduje naprijed-natrag.
Rat već dugo treja, a Ukrajina ne pobjeđuje.
I onda je Davor rusofil?!?


Ubo' si u sridu.

Meni je najtužnije što su mnogi ovdje toliko ispranog mozga propagandom da ne kuže da sam ja na našoj strani, na strani zapada, na strani Hrvatske, Europe i SAD-a, a ne Rusije. Samo njihov analitički aparat ne može hendlati dovoljno varijabli da to sve posloži u glavi i vidi što im ne štima i kuda vodi razmišljanje koje oni zastupaju. Nažalost, našu stranu trenutno vode jako korumpirani ljudi i nisu dobri i nije ih stvarno briga za ljude i dobrobit.

A koliko pratim razmišljanja sudionika ove rasprave, pretežita teza ovdje je da NATO treba pomagati Ukrajinu na sve načine do konačne pobjede i vraćanja Ukrajine bez ikakvih pregovora na početno stanje prije invazije.

I većina ovdje je na riječima 100% za to. No, kako stara mudra izreka kaže: "Stavi novac tamo gdje ti je jezik". I svi do zadnjega ovdje ne bi poslali svoje sinove u Ukrajinu za tu navodnu "pravdu". Nitko, ali NITKO od njih ne bi poslao sinove (ili ako je dovoljno mlad, sam otišao) tamo da se bori protiv "zlih Rusa, a za dobre Amerikance". Evo, napravimo anketu, pa ćeš vidjeti da NITKO od njih to nije spreman.

A što to znači?

To znači da je moj "dječji scenario iz Starcrafta" istina, da će Player 1 ostati bez jedinica i izgubiti igru jer nema šanse da će se Rusiju poraziti u konvencionalnoj kopnenoj borbi bez da se mobilizira cijela živa sila Europe. A oni to podsvjesno vide, ali ne žele o tome razmišljati jer im je to "ne-tema". Kasnije će, kada nastupi gorka istina, reći da su za to krivi oni koji su ukazivali na tu istinu od samog početka.
14.07.2024 | 09:00
Yonkis kaže:
Spada li neuspješan atentat na Trumpa u ovu temu?


Spada - jer je prilično sigurno da je atentat podržan od onih koji žele nastaviti puniti Excel tablicu prodajom oružja za Ukrajinu. Ne bih se iznenadio i da je to ista ekipa koja je željela ukloniti Ficoa.
14.07.2024 | 10:39
Lik je imao 12 godina kad je Trump došao na “vlast”. Ima i republikanaca koji se ne slažu sa njegovom retorikom i ideologijom.
A možda je samo htio nekoga impresionirati.
Prije da je neki lone gunman nego da je planirano od neke grupe.
20 godina i može kupiti M16. Divna država.
14.07.2024 | 10:46
dpasaric kaže:
Nažalost, našu stranu trenutno vode jako korumpirani ljudi i nisu dobri i nije ih stvarno briga za ljude i dobrobit.


A Rusku stranu vode nekorumpirani i dobri ljudi, čija jedina stvarna briga je dobrobit svih ljudi?!

Nitko, ali NITKO od njih ne bi poslao sinove (ili ako je dovoljno mlad, sam otišao) tamo da se bori protiv "zlih Rusa, a za dobre Amerikance". Evo, napravimo anketu, pa ćeš vidjeti da NITKO od njih to nije spreman.

A što to znači?


Ne treba se vratiti daleko u prošlost pa da se prisjetimo slične situacije, kada europske države isto tako nisu htjeli slati svoje sinove protiv "dobrih Nijemaca", pa su na kraju ti isti "dobri Nijemci" okupirali cijelu Europu, a da bi je tek "zločesti Amerikanci" uz pomoć "domaćih izdajnika" iz Velike Britanije, uspjeli osloboditi od "slobodoljubljive i dobronamjerne" Njemačke.

To znači da je moj "dječji scenario iz Starcrafta" istina


Čak i kada bi sve ono što si prethodno naveo, bila istina, to ne bi ni na koji način ne bio nekakav dokaz da su tvoje smiješne tvrdnje o StarCraftu i Excel tablici točne.
14.07.2024 | 11:13
dpasaric kaže:
. No, kako stara mudra izreka kaže: "Stavi novac tamo gdje ti je jezik".


Kad već stvari tako postavljaš, jesam. I činim to i dalje. Što sad?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 24 minuta
  • miomika: restartaj router. isto kao i Bonjour, nakon nekog vremena router se objesi i ne radi
  • big_mac: Nije nađen niti jedan airprint uređaj
  • big_mac: Pokušao sam sve navedeno ali uvijek isto
  • Kloba: Posljednji - baš za povezivanje inečega sa hp printerima: [link]
  • Kloba: Javi ako išta pomaže
  • Kloba: Ovo je troubleshoot sa stranica Applea: [link]
  • Kloba: Ovo? [link]
  • big_mac: Pokušao sam već tim putem ali ništa nisam našao sto je pomoglo.
  • Kloba: Ukucaj na Google ili YouTube, neko sigurno ima iste probleme i objavio je post kako to riješiti
  • big_mac: Jel zna netko kako rijesiti problem sa airprint na ios 18 a i prijašnjoj verziji ne mogu naći hp pisac
  • Kloba: Isprika, ipak je na kraju dobio 30 dana...
  • Kloba: Trifunović je navodno htio do Rijeke. Od tamo mu je žena s kojom se u međuvremenu oženio. I sad, poučen iskustvom (dobio je šest mjeseci uvjetno, ne 30 dana ja mislim), neće više vrijeđati preko X-a nego je hladno poručio: "uskoro postajem hrvatski državljan". I on i buraz oženili Hrvatice.
  • Yonkis: Ajme ovaj Photos u iOS 18 treba zasebni manual/priručnik.
  • JOHN: Smayoo što se mene tiče oderao bi i domaće
  • Zmay: Poz! Moguće napraviti da se oglasi sami brišu nakon nekog vremena npr.? Puno stvari je već prodano, a autori oglasa ih ne brišu...hvala
  • smayoo: Lik je dobio 30 dana zatvora uvjetno. I morao je platiti troškove. Što bi više? Kad pogledaš po internetu ima hrvatskih državljana koji pljuju po policiji svaki dan pa ih nitko nikad nije niti pokušao privesti, niti identificirati., a kamoli prekršajno goniti.
  • JOHN: Lik je dobio novčanu kaznu od 150 eura, a samo na transport je potrošeno više od toga. A gdje su plače policije ooja ga je privodila, tužitelja, odvjetnika, suca, režijskih troškova itd. Trebali su ga samo na ime tih troškova oderat 4000-5000 eura. Pa nek blebeće
  • JOHN: I mišljenja sam da mu je kazna preblaga. Ja bi za svako ponavljanje x10 od prethodne pa nek dogura do doživotnog ili neka ga opelješe do daske.
  • JOHN: Čovjek želi biti valjda novi Pernar ili šta ja znam recimo ADRI. Radi pizdarije a paralelno otvara kanal. Ili ga je jednostavno pojeo sustav, droga ili nešto treće :)
  • JOHN: a kamoli u tuđoj
  • JOHN: Nekih posljedica mora biti. Meni recimo ne pada na pamet u vlastitoj zemlji javno ponižavat
  • Kloba: Mada, nije mi baš ok da svako ko se pokenja na netu hapsimo. Pogotovo ako je Srbin. Baš ono. Jadno. Šta je to - pismeni delikt?
  • Kloba: Ali današnji post/vapaj - "Jel može razmena za Severinu?"
  • Kloba: I da, još jedna novost. Opet priveli Trifunovića. Sa Bajakova, gdje je došao i samo se približio našem cariniku da pita jel sada sve OK jer je godina dana prošla od zabrane ulaska u HR na godinu. I ovaj brže bolje, marica pa 800 km do Splita. Razlog, vrijeđanje na X-u od lani. Ustaše ovo ono
  • Kloba: Postoji razlog, čak je i logičan...
  • Kloba: Nego, tko zna zašto današnji mlađi nogometaši deru štucne?
  • Kloba: Tako da, to što je Jakirović očito isto htio poručiti "mlađem kolegi", mislim si da mu je ovaj samo kimuo i pomislio si "i trenersku diplomu ima svatko..." :)
  • Kloba: Oću reći, ovi mladi lavovi koji sada dolaze iz igračkih u trenerske uloge, pa to će gaziti klubove kao cipelarka deset na jednoga. Nema tu više "nema ponižavanja". Zna se ko je ko i ćao. A Dinamu je ovo velika lekcija i neka je
  • Kloba: I ovi su nas prešli ko plitak potok. Ima jedna anegdota sa SP-a u Brazilu da je isto to - nemojte ponižavati protivnika, navodno rekao Joakim Low Elfu na poluvremenu one utakmice s Brazilom, ali ovi ga nisu baš poslušali
  • Kloba: "..a sada hoću da ih zgazite!!!"
  • Kloba: Ma. A najbolji mi je Jakirović na kraju tekme koji 2očita bukvicu" Kompanyu. Ovaj mlađi od Modrića godina dana, doslovno smo kao repka igrali protiv njega (Belgijanac je), i kako je igrao u Manchester City-u čovjek je naučio okomiti nogomet do perfekcije. I to prenio radnišnim Švabama. Jer on im je na poluvremenu rekao (kada su naši izjednačili ili došli na gol razlike sa dva gola) "e,
  • drlovric: Dinamo se sinoc osjecao kao 70% HNL klubova kada igraju protiv njega. To samo govori koliko smo smijesna liga.
  • Kloba: IMa jedan kafić. Zove se Plavi devet. Nije zajebancija. Sada to koriste ko meme.
  • Kloba: Neka. Sada znamo koliko smo svjetosnih godina udaljeni od stvarnih prvaka liga petice
  • smayoo: Alo, dinamovci, šta se to igralo u Munchenu? Rukomet? :D
  • cariblanco: Rekorderi...iza dobrog konja se uvjek praši
  • drlovric: 9 komada. Ouch :)
  • cariblanco: Nova vrsta rata ?
  • cariblanco: The Death Toll from today’s Pager Attack in Lebanon has risen to 9, while the Injured has passed 3,000.
  • smayoo: Nažalost, da, Josip je zatvorio firmu i odselio u Njemačku :(. U Rijeci nema ništa drugo što je za preporučiti...
  • MacSlavko: To mi je zadnja opcija, ako nema ništa bliže Rijeci…
  • Yonkis: MacSlavko: iStyle?
  • MacSlavko: Off topic: Nisam znao da JM Elektronika više ne radi… Kamo sad odnijeti MBA 2020 na popravak?
  • Borisone: Dostupnost servisa i značajki po regijama: [link]
  • miomika: ne rade ni Live caption na Facetime-u ako je .hr primarni jezik :)
  • Zdravac: Inaće, upravo napravio update, i istina je, ne radi iPhone mirroring
  • Zdravac: Jebiga, to je osveta za usb-c, šteta, ali EU mora biti veća od jedne kompanije. Ja bi sigurno pronašao način da ih natjeram da omoguće to...
  • drlovric: A jbg ne moze ni vi europejci bas sve da dobijete :)
  • Yonkis: Apple today said that European customers will not get access to the Apple Intelligence, iPhone Mirroring, and SharePlay Screen Sharing features that are coming to the ‌iPhone‌, iPad, and Mac this September due to regulatory issues related to the Digital Markets Act. - June 21, 2024
  • dperec: Nadogradio MacMini i Iphone... I phone mirroring ne radi u našoj regiji :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Anonimci (743)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO